Aborcja - komentarz Komisji Europejskiej
Flickr/Thijs ter Haar, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Autor Maria Glinka - 23 Października 2020

Komisja Europejska reaguje na wyrok TK w sprawie aborcji. Obawy narastają coraz bardziej

Aborcja w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu została uznana za czyn sprzeczny z zapisami polskiej konstytucji. Głos w sprawie kontrowersyjnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zabrała Komisja Europejska. Mimo że instytucje unijne nie są uprawnione do ingerowania w tę sprawę, to wyrażają ogromne zaniepokojenie względem decyzji podejmowanych przez polskie organy władzy sądowniczej.

Aborcja na cenzurowanym

Aborcja w razie nieodwracalnego i poważnego uszkodzenia płodu to kwestia, która po roku doczekała się wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie wskazuje, że tego typu praktyka jest niezgodna z postanowieniami konstytucji RP. W uzasadnieniu decyzji zawarto sformułowanie, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i stanowi wartość zakorzenioną w przepisach ustawy zasadniczej, dlatego też powinno być przez nią chronione.

Tym samym TK zakwestionował tzw. kompromis aborcyjny, który został wypracowany w latach 90. XX w. Wyrok przyjęto większością głosów. Jednak TVN24 podaje, że przeciwko zaostrzeniu zasad aborcji opowiedziało się dwóch sędziów – Piotr Pszczółkowski i Leon Kires.

Wypuszczono wyjątkowy banknot, przedstawia nastoletniego Karola Wojtyłę. Lepiej kup go teraz, potem będzie wart fortunęWypuszczono wyjątkowy banknot, przedstawia nastoletniego Karola Wojtyłę. Lepiej kup go teraz, potem będzie wart fortunęCzytaj dalej

Tuż po ogłoszeniu wątpliwego wyroku na ulicach Warszawy zgromadziły się tłumy obywateli. Protestujący zebrali się najpierw pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, aby przez centrum stolicy przedostać się pod dom Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. Mimo że w tłumienie demonstracji zaangażowała się policja to kolejne manifestacje są zaplanowane na dzisiaj zarówno w Warszawie (godz. 19), jak i w Lublinie (godz. 18) czy Poznaniu (godz. 17).

Unia Europejska i Rady Europy na temat orzeczenia w sprawie aborcji

Unijne stanowisko w sprawie wyroku dotyczącego aborcji przekazał rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. - Zgodnie z traktatami UE nie ma kompetencji w sprawie prawa dotyczącego aborcji. Legislacja w tym obszarze należy do państw członkowskich – przyznał przedstawiciel instytucji UE.

Mimo tego nie gasną unijne obawy o stan niezależności władzy sądowniczej w Polsce. Rzecznik przyznał, że instytucja orzekająca w sprawie aborcji – Trybunał Konstytucyjny, została negatywnie oceniona w najnowszym raporcie KE na temat praworządności w poszczególnych państwach członkowskich. Urzeczywistnieniem tych wątpliwości ma być w ocenie Wiganda procedura z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Wszystkich Świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzyWszystkich Świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzyCzytaj dalej

Głos w sprawie orzeczenia o aborcji zabrała także komisarz Rady Europy – międzynarodowej organizacji rządowej, która zajmuje się przede wszystkim ochroną i promocją praw człowieka. - Usunięcie podstaw niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce to praktycznie ich zakaz i naruszenie praw człowieka. […] Smutny dzień dla praw kobiet – oceniła Dunja Mijatović.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jedno
2. Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieci
3. Wszystkich świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzy

Aborcja w Polsce w ocenie zagranicznych mediów

Krytyki względem czwartkowego wyroku nie szczędzą także zagraniczne dzienniki internetowe i telewizja. W swojej analizie BBC przychyla się do wniosków komisarz RE, twierdząc, że „orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego będzie oznaczało niemal całkowity zakaz aborcji”.

Brytyjski „Guardian” zwraca uwagę na religijny aspekt całej sprawy. „Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu wad płodu jest niezgodna z konstytucją, odrzucając najpowszechniejszą z nielicznych podstaw prawnych do przerywania ciąży w kraju, w którym dominuje katolicyzm”, czytamy.

Lepiej mieć w portfelu gotówkę. PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska oraz Bank Millennium zapowiedziały przerwę technicznąLepiej mieć w portfelu gotówkę. PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska oraz Bank Millennium zapowiedziały przerwę technicznąCzytaj dalej

Z kolei agencja Reutera wskazuje także na niepokojące tendecję polityczno-prawne, które są coraz bardziej widoczne w Polsce. „Konserwatywne wartości odgrywają coraz większą rolę w życiu publicznym w Polsce, od czasu objęcia władzy przez nacjonalistyczne Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pięć lat temu, kiedy to obiecało bronić tego, co uważa za tradycyjny, katolicki charakter narodu”.

Autorzy tekstu przywołali także wątpliwości co do apolityczności TK. „Krytycy twierdzą, że Trybunał Konstytucyjny mógł działać w imieniu partii. Chociaż Trybunał jest nominalnie niezależny, większość jego sędziów została powołana przez PiS", czytamy.

Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jednoRząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jednoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. To już oficjalne. Od jutra cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą
  3. Biedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domów
  4. Ujawniamy gdzie zatankujesz i nie przepłacisz. Nie wierzyliśmy, że na stacji można kupić tak tanie paliwo
  5. Szpital na Stadionie Narodowym szuka chętnych do pracy. Znamy stawkę za godzinę
  6. Brat Otylii Jędrzejczak zginął na jej oczach. Jego ostatnie słowa złamały nam serce
  7. Najczęściej popełniane błędy w pieczeniu ciast. Ich skutki są koszmarem, a tak łatwo ich uniknąć
Nie masz wysokiej pensji? Możesz dostać nawet 37 tys. złotych. Nowa odsłona rządowego programuNie masz wysokiej pensji? Możesz dostać nawet 37 tys. złotych. Nowa odsłona rządowego programuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News