Biznesinfo
BiznesInfo
Autor Wiktoria Pękalak - 22 Października 2020

Stało się, Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję. Smutny dzień dla Polek i Polaków

Właśnie wszedł w życie nowy przepis, który dotyczy wszystkich Polek. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja jest niezgodna z konstytucją. Od teraz nieważny jest stan zdrowia matki ani dziecka - aborcja jest całkowicie zakazana.

Aborcja w Polsce całkowicie zakazana

Wydawałoby się, że największym w tej chwili zmartwieniem, w którym w Polsce zmagamy się od ostatnich miesięcy, jest sytuacja epidemiologiczna w kraju. Nic bardziej mylnego. Moment, w którym powinniśmy walczyć o ponadpodziałową solidarność w działaniach, by wspólnie stawić czoło epidemii, która zbiera w Polsce coraz większe żniwo, wykorzystano na coś zupełnie innego.

Niemal 2 tys. Polaków niedługo znajdzie w skrzynce specjalne wezwanie. Powód może zadziwićNiemal 2 tys. Polaków niedługo znajdzie w skrzynce specjalne wezwanie. Powód może zadziwićCzytaj dalej

Dziś Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja, nawet w przypadku ciężkiej niewydolności płodu jest niezgodna z konstytucją:

- Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją - tłumaczył TK. Jego zdaniem przepis zezwalający na przerywanie ciąży w przypadku bardzo poważnych chorób "umożliwia praktyki eugeniczne".

"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - zapisano w sentencji wyroku, którą odczytała prezes TK Julia Przyłębska.

Niemcy masowo wykupują dwa produkty. Półki w sklepach zaczynają świecić pustkamiNiemcy masowo wykupują dwa produkty. Półki w sklepach zaczynają świecić pustkamiCzytaj dalej

Wyrok dotyczący zakazania aborcji w każdym przypadku zapadł z udziałem pełnego składu. Jedynie dwóch sędziów złożyło odrębne zdania - Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Po raz pierwszy wniosek o zmianę dotychczasowego prawa trafił do Trybunału Konstytucyjnego trzy lata temu. Wówczas ze względu na zakończenie kadencji parlamentu wniosek uległ dyskontynuacji, dlatego po raz kolejny w 2019 wniosek został złożony po raz kolejny przez grupę 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 i Konfederacji, przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

We wnioski zaskarżono przepis, który zezwalał na przerywanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki wskazywały na to, że istniało duże prawdopodobieństwo, że płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony, bądź ze względu na nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, a także przepis, który doprecyzowywał tę regulację dotyczący możliwości przerywania ciąży do momentu, gdy płód osiągnie zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety.

ING z ważnym komunikatem dla klientów. Czekają ich spore ograniczeniaING z ważnym komunikatem dla klientów. Czekają ich spore ograniczeniaCzytaj dalej

W czwartek podczas rozprawy Trybunału Konstytucyjnego wysłuchał przedstawicieli wnioskodawców: posłów PiS Bartłomieja Wróblewskiego oraz Piotra Uścińskiego, posłanki Barbary Bartuś reprezentującej Sejm oraz prok. Roberta Hernanda, oraz Andrzeja Stankowskiego reprezentujących Prokuratora Generalnego. Pytania stronom zadawali między innymi sędzia Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres, informuje DGP.

Rozprawa dotycząca zmiany w przepisach rozpoczęła się dziś o godz. 11:00.

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. Kaja Godek znów odpłynęła? Jej słowa przejdą do historii, nie kontroluje się, wielu będzie wściekłych

Popularny bank ostrzega klientów. Już niebawem czekają ich spore utrudnieniaPopularny bank ostrzega klientów. Już niebawem czekają ich spore utrudnieniaCzytaj dalej

"Aborcja jest aktem dyskryminacji"

"Dyskryminacja z powodu sprawności jest nie mniej haniebna niż dyskryminacja z powodu rasy, płci czy religii" - argumentował przed TK poseł Wróblewski i podkreślał, że w dotychczasowych przepisach możliwe było przerywanie ciąży w przypadku, kiedy istniało prawdopodobieństwo ciężkiej choroby lub wady, a nie jej fakt.

Mimo że poseł przyznał, że świadomość urodzenia dziecka, które jest nieuleczalnie chore, może wywoływać "negatywne emocje". "Nie można jednak twierdzić, że w przypadku niedopuszczalności przerywania ciąży ze względów eugenicznych prawo stawiałoby kobiecie ciężarnej wymagania, które oznaczałyby jej przedmiotowe traktowanie" - stwierdził.

Nie dopełnisz obowiązku w terminie, będziesz musiał zapłacić dwa razy więcej. Kierowcy muszą uważaćNie dopełnisz obowiązku w terminie, będziesz musiał zapłacić dwa razy więcej. Kierowcy muszą uważaćCzytaj dalej

Posłowie atakujący prawo do aborcji w wymienionych sytuacjach, przenieśli nacisk z matek na płody. Ich zdaniem przerywanie ciąży jest aktem przedmiotowego traktowania:

"Poddanie płodu zabiegowi aborcji skutkującej jego śmiercią może być kwalifikowane właśnie jako przejaw przedmiotowego traktowania" - podkreślała poseł Bartuś.

Na sali bardzo często padały słowa takie jak "godność" i "prawo do życia", pozostaje jednak wątpliwe, w interesie czyjego życia walczyli posłowie. Sędzia Pszczółkowski zadał Wróblewskiemu bardzo trafne pytanie:

- Czy pan może ze spokojnym sumieniem powiedzieć TK, że podzielenie dzisiaj państwa wniosku, to jest dobry moment, biorąc pod uwagę epidemiczne zagrożenie? Czy państwo jesteście przygotowani na skutki, które spowoduje ewentualne orzeczenie Trybunału po myśli wniosku? - cytuje DGP.

To już pewne, nie zakryjesz nosa i ust, nie zostaniesz obsłużony w sklepie. Przyjęto kluczową poprawkęTo już pewne, nie zakryjesz nosa i ust, nie zostaniesz obsłużony w sklepie. Przyjęto kluczową poprawkęCzytaj dalej

Poseł w swojej odpowiedzi przypomniał, że po raz pierwszy wniosek trafił do TK trzy lata temu.

- Nie my jesteśmy dysponentami czasu ani miejsca. Natomiast żadne okoliczności nie osłabiają tego, co zgodnie z konstytucją należy się osobom chorym i niepełnosprawnym - stwierdził Wróblewski i dodał, że działania posłów nie są skierowane przeciwko kobietom.

- Nigdy nie istnieje absolutna pewność, w jakim stanie urodzi się dziecko. [...] Trzeba też pamiętać, że odebranie życia jest działaniem definitywnym, zaś stany emocjonalne, psychofizyczne są stanami przejściowymi - mówił Wróblewski.

Możesz stracić dostęp do konta. Skarbówka nie ustaje w działaniach, teraz masowo będzie blokować prywatne kontaMożesz stracić dostęp do konta. Skarbówka nie ustaje w działaniach, teraz masowo będzie blokować prywatne kontaCzytaj dalej

Sędzia Przyłębska zaznaczyła na początku, że w związku ze sprawą do TK wpłynęło kilka opinii i pism m.in. stanowiska RPD Mikołaja Pawlaka oraz Instytutu Ordo Iuris, które poparły argumentację przedstawioną we wniosku. Wanda Nowicka, posłanka Lewicy, wystosowało zaś pismo, które wyraziło dezaprobatę wobec podjętych przez posłów działań.

Przypomnijmy, że decyzja dotyczy przypadków, w których podejrzewa się naprawdę skomplikowane wady rozwojowe płodów. Chodzi o ciąże, które kobiety muszą dotrzymywać, mimo że wiedzą, że nigdy nie będą patrzyły, jak ich dziecko dorasta, ponieważ najprawdopodobniej umrze bardzo szybko po porodzie. Posłowie nazwali przerywanie ciąży aktem "dyskryminacji", czy "uprzedmiotawiania". Powinniśmy się jednak zastanowić, kto w tym przypadku jest dyskryminowany. Podjęcie decyzji o przerwaniu ciąży z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak zmuszanie kobiet do trzymania pod piersią płodu, który jest skazany na śmierć, jest niczym innym niż aktem tortur i dyskryminacji właśnie, nie mówiąc u uprzedmiotawianiu sprowadzając kobiety do roli inkubatorów przechwowujących płód, ktory może być jedynie cieniem nadziei na urodzenie zdrowego, żywego dziecka.

Nawet 50 zl za worek śmieci w 2021 roku. Opłaty za wywóz i segregację rosną w całej PolsceNawet 50 zl za worek śmieci w 2021 roku. Opłaty za wywóz i segregację rosną w całej PolsceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. Naukowcy odkryli nowy objaw zakażenia koronawirusem. Dotyczy głównie kobiet
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Robert Lewandowski głośno krytykowany przez Niemców. Nie było dla niego litości, wyglądał bardzo źle
  7. Cienkie, delikatne i obłędnie pyszne naleśniki wypełnione nadzieniem z sera. Recepturę zdradziła sama Ania Starmach
Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuSzykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News