Kary za nieuiszczanie opłat abonamentowych RTV.
Piqsels
Autor Redakcja BiznesInfo - 20 Czerwca 2020

Komunikat KRRiT w sprawie abonamentu. Lepiej wziąć sobie do serca, bo zapukają do drzwi i dadzą 681 zł kary

Słowa Jacka Sasina odnośnie ulg abonamentowych RTV okazały się nieprawdziwe. Teraz Poczta Polska ściga tych, którzy wymigują się od płacenia abonamentu RTV, a kara jest bardzo surowa.

Abonament RTV ustawowo

W naszym kraju jest zarejestrowanych 6,9 mln abonentów RTV, ale za odbiornik płaci jedynie 1,4 mln osób. Ponad 2 mln osób unika tego obowiązku - wynika z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dlatego właśnie, jak argumentowali rządzący, Telewizja Polska i Polskie Radio musiały zostać wsparte w ostatnim czasie rekompensatą w wysokości 2 mld zł.

Obowiązek rejestracji odbiorników telewizyjnych czy radiowych RTV wynika z Ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Zgodnie z przepisami każdy posiadacz sprawnego odbiornika jest zobowiązany do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie, a co za tym idzie, regularnego uiszczania opłat abonamentowych.

Aż 4 tys. zł dodatku do emerytury i to co miesiąc. Coraz więcej emerytów ma szansę się załapaćAż 4 tys. zł dodatku do emerytury i to co miesiąc. Coraz więcej emerytów ma szansę się załapaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Do czego służy msza święta? Wielu katolików może być oburzonych, rzecznik Episkopatu rozwiewa wątpliwości

Jacek Sasin o abonamencie RTV

Słowa Jacka Sasina nie mają mocy prawnej, a więc jego prośba nie wiąże się z natychmiastowym zakończeniem kontrol. Poczta Polska wydała oficjalny komunikat na swojej stronie internetowej przypominając, że jest jedynie operatorem, który zajmuje się ewidencją, jednak kwestia odpowiedzialności za abonament RTV leży po stronie KRRiT, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Infrastruktury. Na słowa Jacka Sasina zareagowała również sama KRRiT.

W związku ze słowami polityka, odpowiedzialna za abonament RTV instytucja przypomniała o dalszej konieczności uiszczania opłat. Nie ma jednak wzmianki o tym, czy KRRiT uchyla się na wniosek Poczty Polskiej o umożliwienie wstrzymania kontrol abonamentu. Uprzejmie informujemy, że nie został zniesiony obowiązek płacenia abonamentu RTV. W dalszym ciągu obowiązuje ustawa o opłatach abonamentowych z 2005 r. w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z 2 marca 2020 r. przewiduje, że po przyjęciu przez Radę Ministrów odpowiednich przepisów wykonawczych, będzie możliwe czasowe wstrzymanie postępowań egzekucyjnych powstałego zadłużenia. Jedyną prawną możliwością rozwiązania przez KRRiT trudnych sytuacji abonentów, zgodną z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, jest umarzanie lub rozkładanie na raty ciążących na dłużnikach należności.

Abonament RTV- opłaty

Roczny abonament radiowy kosztuje 75 zł, opłata za radio i telewizor to 245 zł - niezależnie od liczby posiadanych odbiorników w domu i w samochodzie stanowiącym naszą własność. Jeśli płacimy do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego, możemy skorzystać z 10-proc. zniżki. Zapłacić powinna każda osoba, która posiada zarejestrowany odbiornik. Warto pamiętać, że przepisy uwzględniają też zwolnienia z opłat i przewidują płatności na raty. Co ważne, abonament powinny płacić także te osoby, które mają podpisane umowy z operatorami telewizji satelitarnej lub kablowej.

Przypomnijmy, że obowiązek płacenia abonamentu RTV mają wszyscy posiadający odbiornik w domu (z wyłączeniem emerytów) - za radio opłata wynosi 7 zł, a za telewizję i radio 22 zł. W Polsce sprawa abonamentu jest jednak dosyć "otwarta", bo można go interpretować na różne sposoby - o czym pisaliśmy w naszym artykule o jego absurdach.

Abonament RTV kontrole

Kontrolę opłacania abonamentu prowadzą pracownicy Poczty Polskiej. Nie muszą oni się wcześniej zapowiadać. Jednak przed przystąpieniem do czynności powinni się wylegitymować i okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych. Z kolei osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolerów do domu. Trzeba jednak wiedzieć, że z każdego spotkania sporządzany jest odpowiedni protokół, który trafia do dyrektora Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Tam zapadają dalsze decyzje co do każdego ze skontrolowanych.

Jak wybierane są osoby do kontroli? Pod danym adresem sprawdza się, czy jest dokonana rejestracja odbiorników RTV. Brak rejestracji odbiorników pozwala domniemywać, że używane są niezarejestrowane odbiorniki. Szczególnie jeśli listonosz dostarcza nam faktury od operatora telewizji kablowej.

Będziesz chciał się zrelaksować, a wlepią ci mandat. Za kilka popularnych nawyków na plaży grozi karaBędziesz chciał się zrelaksować, a wlepią ci mandat. Za kilka popularnych nawyków na plaży grozi karaCzytaj dalej

Kto może być ukarany za nie uiszczanie abonamentu RTV?

Karą zagrożeni są przede wszystkim ci, którzy przestali opłacać abonament, a nie wyrejestrowali swoich odbiorników. Kwotę można to zrobić, dzwoniąc na infolinię Poczty Polskiej (+48 43 842 06 06) i podając imię i nazwisko abonenta, na którego dokonana była rejestracja. Użytkownicy telewizorów i radioodbiorników, którzy w trakcie kontroli nie byli w stanie przedstawić dowodów opłacania abonamentu, są zagrożeni karą w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty (681 zł) obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. W ubiegłym roku kary zapłaciło 9,5 tys. osób.

Od lat dyskutuje się na temat zastąpienia systemu abonamentowego innym, prostszym i łatwiejszym w egzekucji, ale póki co żaden z pomysłów nie został przekuty w konkretny projekt.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  2. Husky zaczepił dziecko łapą po twarzy. Ojciec próbował uspokoić synka, jest nagranie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii
219 tys. Polaków wciąż czeka na odszkodowanie. Jeśli jesteś w tej grupie, nie mamy dla ciebie dobrej wieści219 tys. Polaków wciąż czeka na odszkodowanie. Jeśli jesteś w tej grupie, nie mamy dla ciebie dobrej wieściCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News