Abonament RTV ściągany po latach
Public Domain Pictures/George Hodan
Autor Wiktoria Pękalak - 28 Września 2020

Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę

Ściąganiem kar za niepłacenie abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska. Tego typu kary mogą być ściągane nawet po latach od osób, które ani z radia, ani z telewizji nie korzystają. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ogłosił wyrok, który może okazać się przełomowy dla tego typu spraw.

Abonament RTV ściągany po kilkunastu latach

Historię mężczyzny, który uniknął kary za niepłacenie abonamentu RTV opisała Gazeta Wyborcza. Historia dotyczy mężczyzny z Poznania, który otrzymał wezwanie do zapłaty za abonament RTV po 14 latach. W tym czasie kara zdążyła wzrosnąć do sporej sumy, rzędu kilku tysięcy złotych, nic więc dziwnego, że mężczyzna nie chciał jednorazowo zapłacić kary, która nie dość, że wysoka, została nałożona bez żadnych ku temu podstaw. Sprawa trafiła więc do sądu administracyjnego.

Waloryzacja 2021. Resort podał konkretną kwotęWaloryzacja 2021. Resort podał konkretną kwotęCzytaj dalej

- Pieniądze nam się należą, gdyż abonent zarejestrował telewizor i otrzymał książeczkę do wpłat. Ponadto mężczyzna został powiadomiony o nadaniu indywidualnego numeru abonenta - oskarżała w sądzie Poczta Polska mężczyznę i pozostawała głucha na jego argumenty i zapewnienia, że w 2014 roku wyrejestrował telewizor. W końcu mężczyzna został poproszony przez Pocztę o okazanie dowodu wyrejestrowania.

- Skąd miałem wiedzieć, że po 15 latach ten papier będzie mi potrzebny? - wytłumaczył “dłużnik”. Zachował zimną krew i zręcznie odbił piłeczkę - - Skoro domagacie się ode mnie starych dokumentów, to sami pokażcie podobne. Mówicie, że nadaliście mi kilkanaście lat temu indywidualny numer abonenta. Proszę więc pokazać dowód wysłania do mnie zawiadomienia o nadaniu tego numeru. Bo skoro twierdzicie, że go nadaliście, to powinniście mnie o tym powiadomić. - odpowiedział.

Niemcy masowo przyjeżdżają do Polski, by odwiedzić jedno miejsce. Trzeba dostawiać nawet specjalne autobusyNiemcy masowo przyjeżdżają do Polski, by odwiedzić jedno miejsce. Trzeba dostawiać nawet specjalne autobusyCzytaj dalej

To całkowicie zbiło Pocztę Polską z tropu. Okazało się, że spółka dysponuje jedynie wydrukami z numerem abonenta. Nie znaleziono dowodu wysłania listu z nadaniem numeru i książeczką opłat.

Pozytywny finał

Dzięki temu, że mężczyzna nie dał się zbić z pantałyku sąd orzekł na jego korzyść. Uzasadnienie było jasne. Skarbówka nie miała prawa zająć konta osoby, którą Poczta Polska uznała za dłużnika. Sąd przyznał też, że Poczta powinna dysponować aktami dotyczącymi tego komu i kiedy wysłano numer abonenta wraz z książeczką. Oprócz tego wymiar sprawiedliwości nie był w stanie zrozumieć dlaczego Poczta Polska tak długo zwlekała z egzekucją należności. Oprócz tego, decyzją sądu, mężczyzna wcale nie musiał dysponować kwitkiem z Poczty:

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ukradli mu 120 tys. zł. Sposób był banalnie prosty
2. Lekarze byli przekonani, że wyleczyli 10-latka. Rodzice proszą o pomoc
3. Wykroczenia, o których nie miałeś pojęcia. Możesz dostać za nie surowy mandat

Archeolodzy po prostu padli na kolana. Odkrycie rzuca zupełnie inne światło na historię świataArcheolodzy po prostu padli na kolana. Odkrycie rzuca zupełnie inne światło na historię świataCzytaj dalej

"Sąd stwierdza, że z żadnych przepisów prawa nie wynika, że strona jest zobowiązana posiadać i bezterminowo przechowywać dokument (dowód) wyrejestrowania odbiornika" - zapisał sąd administracyjny i dodał: “Zdaniem Sądu, skoro termin przedawnienia opłat abonamentowych jest pięcioletni, to nie sposób wymagać od strony, aby taki dokument przechowywała w nieskończoność".

- Orzeczenie sądu ma dyscyplinować Pocztę Polską, która w ogóle nie przejmowała się przedstawieniem dowodów na okoliczność tego, że ktoś jest abonentem. Sąd słusznie uznał, że skoro Poczta wymaga przechowywania dokumentów przez abonenta, to sama również musi dbać o swoje papiery - podsumował w rozmowie z GW Oskar Możdżyń, prawnik z portalu MaszPrawo.org.pl.

Wyrok sądu może okazać się w przyszłości decydujący dla przyszłych spraw związanych ze ściąganiem po latach zaległego abonamentu RTV. A takich osób jak mężczyzna z Poznania jest wiele. GW podaje, że tylko w okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku, do urzędów wpłynęło niemal 35 tys. tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską. W tych sprawach już toczy się postępowanie egzekucyjne skarbówki, dzięki któremu z kont “dłużników” zniknęło 7 mln zł.

Jeden z największych banków w Polsce ostrzega. Oszuści podszywają się pod pracownikówJeden z największych banków w Polsce ostrzega. Oszuści podszywają się pod pracownikówCzytaj dalej

W sprawie interweniował nawet Jacek Sasin, który apelował do Poczty Polskiej o to, by zaniechała tego typu praktyk. Efekt? Poczta stwierdziła, że aby do tego doszło należałoby zmienić wcześniej prawo.

Metoda “na książeczkę”

Historie osób ściganych przez Pocztę Polską za niepłacenie abonamentu RTV przypominają opowieści o naciągaczach, którzy domagają się spłaty długu, którego nigdy nie było. Jeden z czytelników GW opisał jak Poczta chciała wyłudzić od niego pieniądze:

- Kilka lat temu rozwiodłem się i abonament za RTV przejęła moja była żona. Chyba po dwóch latach dostałem na były adres wezwanie do opłacenia zaległości. Na moje odwołanie otrzymałem odpowiedź, że nie wyrejestrowałem numeru książeczki, więc należało opłacać nadal abonament. Nieważny był adres, którego dotyczył abonament, ale książeczka. To absurd, ponieważ abonament nie jest opłacany za używanie książeczki, ale za zarejestrowany odbiornik radiowy i telewizyjny - opowiedział mężczyzna.

Listonosz zapuka do drzwi i wprawi w osłupienie. Poczta Polska wymyśliła im nową funkcję, ale to nie wszystkoListonosz zapuka do drzwi i wprawi w osłupienie. Poczta Polska wymyśliła im nową funkcję, ale to nie wszystkoCzytaj dalej

Trudno się dziwić, że Poczta Polska ucieka się do tak podejrzanych metod. Być może w ten sposób chce nadrobić 68 mln, które zostały wydane na przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych, które nigdy się nie odbyły.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Irytuje Was niedziela bez handlu? Prawie nikt nie wie, że w Biedronce można zrobić zakupy
  2. Bardzo ważny polityk zakażony koronawirusem. Jest oświadczenie
  3. ING podjęło bardzo ważną decyzję. Klienci mają powody do radości
  4. Sklepy chcą wycofać niezwykle popularny produkt. Finansowo wszyscy wyjdziemy na tym źle
  5. Dowodu już nie wyrobisz tylko przez internet. Powraca stanie w kolejce w urzędzie
  6. Wjechał Passatem na barierkę energochłonną. Większego wyczynu dokonał potem
Z kupnem mieszkania jeszcze się wstrzymaj. Niebawem będą aż 30 proc. tańszeZ kupnem mieszkania jeszcze się wstrzymaj. Niebawem będą aż 30 proc. tańszeCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News