Abonament RTV w 2020 r.
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 22 Listopada 2019

Abonament RTV jednak obowiązkowy. Znamy konkretne stawki i możliwe zwolnienia

Abonament RTV należał do jednych z asów w rękawie partii PiS, w październikowych wyborach parlamentarnych. Jednak okazuje się, że w nadchodzącym roku wciąż trzeba będzie go opłacać, mimo wcześniejszych obiecanek.

Abonament RTV był kartą przetargową PiS

Abonament RTV - jeszcze końcem wakacji podejmowane były dyskusje na temat jego zniesienia. Na TVP i radio, i tak idzie już sporo pieniędzy z budżetu państwa, a jedynie milion ludzi w Polsce płaci za odbiorniki telewizyjne i radiofoniczne. “Obowiązek rejestracji odbiorników telewizyjnych czy radiowych wynika z Ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych” - podaje Bankier.pl. Wedle przepisów każdy, kto posiada sprawnie działający odbiornik, ma obowiązek jego rejestracji w 14 dni od nabycia oraz regularnego opłacania abonamentu. Niezależnie od liczby posiadanych odbiorników uiszcza się jedną opłatę. Warto także zauważyć, że osoby, które mają podpisane umowy na telewizję satelitarną lub kablową nie są zwolnione z opłat za abonament RTV.

Stawki za abonament RTV opublikowane przez Pocztę Polską

Póki co, należy się pożegnać z wizją braku abonamentu RTV, gdyż Poczta Polska opublikowała stawki na przyszły rok, więc sprawa jest już przesądzona. Zostały one utrzymane na takiej samej wysokości jak w roku bieżącym. “Użytkownik odbiorników może skorzystać z 10-proc. zniżki, o ile wnosi opłatę z wyprzedzeniem, czyli w terminie do dnia 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego” - informuje Bankier.pl.

Komu przysługują zniżki i zwolnienia z opłaty za abonament RTV

Oprócz powyższej zniżki na abonament RTV, ustawodawca przewidział jeszcze kilka innych przypadków, w których ulgi i zwolnienia z opłat będą przysługiwać. Jak wymienia Bankier.pl, należeć się one będą: seniorom, którzy ukończyli 75 lat; osobom z pierwszą grupą inwalidzką; kombatantom, którzy są inwalidami wojskowymi lub wojennymi; osobom, “które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia”. Aby uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV, należy przedstawić dokumenty potwierdzające uprawnienie w placówce pocztowej. Wzór jest dostępny do pobrania na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Porażka rządowego programu. Większość Polaków wypisało się z PPKPorażka rządowego programu. Większość Polaków wypisało się z PPKCzytaj dalej

Rozkładanie na raty abonamentu RTV, kary i możliwości umorzenia

Poczta Polska zajmuje się kontrolą obowiązku rejestracji odbiorników. “Jeśli okaże się, że użytkownik tego nie zrobił, nakładana jest kara w wysokości trzydziestokrotność miesięcznej opłaty (681 zł)” - podaje Bankier.pl. W przypadku, gdy sprzęt został zarejestrowany, jednak opłata za abonament RTV nie jest uiszczana, należy mieć świadomość otrzymania wezwania do spłaty długu łącznie z odsetkami.

“KRRiT dopuszcza możliwość umorzenia lub rozłożenia zaległości w płatnościach na raty, jeśli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek taki można złożyć drogą elektroniczną, osobiście lub drogą pocztową” - informuje Bankier.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  2. Poród na autostradzie. 21-latka urodziła dziecko na A4
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Miliony rodzin nie dostaną 500 plus?! Wypłata pieniędzy może zostać wstrzymana

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News