Abonament RTV ściągany nawet po kilkunastu latach
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News source
Autor Wiktoria Pękalak - 4 Listopada 2020

Kontrolerzy mogą zapukać w każdej chwili. Nawet jeśli nie masz telewizora

Ściąganie abonamentu RTV przez Pocztę Polską powoli zaczyna przypominać działania mafii. Spółka ściga nawet osoby nieposiadające odbiorników. Konta rzekomych dłużników mogą w każdej chwili zostać zajęte przez skarbówkę.

Abonament RTV mają płacić również osoby bez odbiorników

Działania podejmowane przez Pocztę Polską stają się coraz bardziej niepokojące. Abonament RTV ściągany jest po latach, także od osób, które dawno wyrejestrowały swoje odbiorniki. Poczta Polska egzekwuje długi, które nie istnieją, mimo że sama nie potrafi udowodnić, że te zobowiązania w ogóle istnieją. Historii osób, które bezpodstawnie zostały wezwane do zapłaty abonamentu RTV jest mnóstwo.

Opisywaliśmy historię mężczyzny z Poznania, który został wezwany do zapłaty abonamentu RTV po 14 latach, mimo że wcześniej wyrejestrował odbiornik.

W czerwcu Gazeta Wyborcza opisała historię pani Anny Nowakowskiej, pisarki, która od lat nie ogląda telewizji i nie słucha radia, ponieważ nie ma odbiorników. Mimo to Poczta Polska dalej oczekuje od niej zapłaty.

Nie odebrałeś telefonu od sanepidu? Możesz stracić 30 tys. złotych. Ważny numer do zapamiętaniaNie odebrałeś telefonu od sanepidu? Możesz stracić 30 tys. złotych. Ważny numer do zapamiętaniaCzytaj dalej

– Żeby wyciągnąć ze mnie pieniądze, wymyślili sobie sposób: żądają ode mnie dokumentu o wyrejestrowaniu odbiorników sprzed 16 lat. A ja w międzyczasie spędziłam parę lat zagranicą, zlikwidowałam mieszkanie w Warszawie i wyprowadziłam się na wieś. Teraz nie umiem odnaleźć potwierdzenia – opowiadała pisarka na łamach GW.

Pani Anna szesnaście lat temu przeprowadziła się z Polski do Wielkiej Brytanii. Przed przeprowadzką wyrejestrowała odbiorniki RTV. W 2011 roku kobieta wróciła do Polski, jednak nie rejestrowała odbiorników, bo ich nie miała. Tymczasem okazało się, że Poczta Polska w 2007 roku, czyli jeszcze zanim kobieta wróciła do Polski, Poczta Polska nadała jej numer abonencki i zaczęła naliczać opłaty, nie informując o tym samej zainteresowanej. W tym roku do pani Nowakowskiej przyszło wezwanie. Kobieta miała zapłacić 1500 zł “zaległego abonamentu” w przeciwnym razie grozi jej egzekucja. – Nawet nie przeprowadzono u mnie kontroli. A przecież takie uprawnienie ma Poczta. Nikt nie próbował udowodnić mi, że korzystam z radia czy telewizora. Zapraszam kontrolerów – wyjaśniała Nowakowska.

Od czerwca pani Anna wysyła do Poczty Polskiej wyjaśnienia i tłumaczy, że ma nawet świadków na to, że u niej w domu telewizora nigdy nie było. Poczta jest jednak nieugięta i domaga się dowodu wyrejestrowania odbiorników sprzed 16 lat.

Argument Poczty Polskiej zwala jednak z nóg: „Obowiązujące przepisy nie wskazują okresu przechowywania dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie odbiorników […]. Należy zachowywać je dożywotnio, gdyż Poczta Polska w dowolnym momencie ma prawo upomnieć się o dokument”.

Będzie nowa emerytura minimalna. Wiadomo już ile wyniesieBędzie nowa emerytura minimalna. Wiadomo już ile wyniesieCzytaj dalej

Poczta Polska w dalszym ciągu nalicza kobiecie odsetki. – A ja, jako emerytka żyjąca za 800-złotowe świadczenie, nie mam pieniędzy na prawnika, by pójść z pozwem do sądu. Stale się boję, że pewnego dnia okaże się, że urząd skarbowy zajął mi emeryturę – niepokoi się pani Nowakowska.

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Widzowie TVP Info przecierali oczy ze zdumienia. "Żarty" prowadzących "W tyle wizji" w ogniu krytyki
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Niektórzy abonamentu RTV płacić nie muszą

Nagle sprawa pani Anny odwróciła się diametralnie. Okazało się, że jest ona jedną z osób, które są zwolnione z płacenia abonamentu RTV. Do grupy zwolnionej z opłaty należą osoby, które ukończyły 75 lat, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz emeryci, których emerytury nie przekraczają 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Pani Nowakowska jest na emeryturze od ubiegłego roku, a jej świadczenie jest na tyle niskie, że przysługuje jej zwolnienie z opłaty za abonament RTV. – Teraz złoże odpowiedni wniosek. Nie wiedziałam, że mogę. Jestem ciekawa, czy umorzą mi abonament od maja, czy od dnia wysłania do nich pisma? – zastanawia się pani Nowakowska.

Jeden szczegół na banknocie 10 zł może sprawić, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polująJeden szczegół na banknocie 10 zł może sprawić, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polująCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do sieci wyciekła rozmowa z karetki. Ratownicy potrzebowali pomocy, końcówka rozmowy ubawi was do łez
  2. Ważne informacje dla rodziców, w życie wchodzą nowe obostrzenia. Czy przedszkola zostaną zamknięte?
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Na jaw wyszło, gdzie mieszka Robert Kubica. Wielkie bogactwa za miliony, można się zgubić (FOTO)
  7. Na początku gotowania wrzucasz suche, połamane liście laurowe? Tracisz nie tylko ich niesamowite właściwości, ale i psujesz smak potraw

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News