abonament
Biznesinfo
Autor Paulina Musianek - 22 Lutego 2020

Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju

Abonament radiowo-telewizyjny obowiązkowo musi płacić każdy, kto posiada radio lub telewizor. Jednak nie wszyscy Polacy stosują się do przepisów. Ci, którzy nie zapłacą mogą spodziewać się wysokich kar.

Abonament do zapłaty

Abonament telewizyjno-radiowy w teorii powinien być opłacany przez większość dorosłych Polaków, jednak w praktyce obowiązku dopełnia tylko ok. 1/3 osób. Ci, którzy unikają uiszczania opłat nie mogą czuć się bezpieczni - w każdej chwili do ich drzwi może zapukać kontroler. W taki sposób ukaranych zostało już 9,5 tysiąca osób w Polsce.

Sąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaSąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaCzytaj dalej

Kontrole i i wysokie kary za unikanie obowiązku

Poczta Polska przypomina, że może prowadzić kontrole tych Polaków, którzy nie opłacają abonamentu. “Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej”, czytamy w komunikacie.

Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Kontrolerzy mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników rtv i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Jeżeli okaże się, że w mieszkaniu znajduje się niezarejestrowany odbiornik, na jego właściciela nałożona zostanie kara w wysokosci 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli 681 złotych. KRRiT wychodzi bowiem z założenia, że samo posiadanie telewizora lub radia umożliwia do odbioru publicznych kanałów, a za to należy płacić abonament.

Należy jednak wspomnieć, że przepisy związane z kontrolą zawierają pewną "lukę". Nie istnieje obowiązkiem wpuszczenia pracownika przeprowadzającego kontrolę do mieszkania W przypadku gdy, odmówimy wpuszczenia kontrolera do swojego domu pracownik Poczty Polskiej stworzy wtedy odpowiedni protokół i przyjdzie w innym terminie.

Abonament RTV 2020 r. Ile trzeba zapłacić?

Opłaty za abonament RTV w 2020 roku wynoszą tyle samo, co w ubiegłym roku. Płacąc z góry za większą liczbę miesięcy możemy liczyć na ulgi.

 • Abonament RTV - miesiąc - 22,70 zł (za samo radio - 7 zł)
 • Abonament RTV - dwa miesiące - 44,05 zł (za samo radio - 13,60 zł)
 • Abonament RTV - trzy miesiące - 65,35 zł (za samo radio - 20,15 zł)
 • Abonament RTV - sześć miesięcy - 129,40 zł (za samo radio - 39,99 zł)
 • Abonament RTV - rok - 245,15 zł (za samo radio - 75,60 zł)

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Groźny incydent w szpitalu Praskim. Pacjent rzucił się z nożem na ratownika medycznego
 2. Mężczyzna przebywał samotnie na kwarantannie bez jedzenia i picia. Na szczęście pomogli mu policjanci
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
 5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
 6. Polskie służby medyczne weszły do samolotu, który przyleciał z Włoch. Nagrano ich działania [FILM]
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News