Zdarza się, że poczta nalicza opłatę za abonament RTV osobom, które nawet nie posiadają telewizora.
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 19 Sierpnia 2020

Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacić

Rejestracja telewizora wiąże się z naliczeniem opłaty za abonament RTV, dlatego osoby, które rezygnują z oglądania telewizji powinny zadbać o wyrejestrowanie urządzenia. Warto także zachować dowód wyrejestrowania. Poczta Polska gotowa jest wykorzystać każdy pretekst, żeby nałożyć na nas opłatę za abonament RTV.

Poczta może naliczać ci opłatę za abonament RTV nawet, jeśli nie masz telewizora

Jak informuje za Gazetą Wyborczą portal finansowy wp.pl, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał przełomowy wyrok, który może stać się ważnym punktem odniesienia dla innych spraw dotyczących abonamentu RTV. Egzekwowaniem zaległych opłat za abonament RTV zajmuje się Poczta Polska.

Niejednokrotnie zdarza się niestety, że opłaty naliczane są osobom starszym, nieświadomym nawet, że zobowiązani są do opłacania usługi, z której nie korzystają. Tak było w przypadku warszawskiej emerytki, której w ramach zaległych opłat za abonament RTV pobrano z konta 1700 zł, mimo że nie posiadała nawet telewizora, ani nie widniała w spisie abonentów.

Już wiemy w jakim zawodzie pracował najbogatszy emeryt w Polsce. Przerobił aż 61 latJuż wiemy w jakim zawodzie pracował najbogatszy emeryt w Polsce. Przerobił aż 61 latCzytaj dalej

Według Gazety Wyborczej jest to tylko jedno z licznych tego rodzaju nadużyć. Sprawa rozpatrywana przez WSA w Poznaniu dotyczyła mężczyzny, któremu Poczta Polska naliczyła opłatę za zaległości w opłacaniu abonamentu przez okres 14 lat. Chodziło o kilka tysięcy złotych.

Mężczyzna jednak miał już w 2004 roku wyrejestrować swój telewizor, skierował zatem sprawę do sądu. Mimo to Poczta Polska podtrzymywała swoje stanowisko, twierdząc, że po rejestracji telewizora mężczyzna otrzymał książeczkę do wpłat oraz został mu nadany indywidualny numer abonenta. Zarzucała także mężczyźnie, że nie posiada dowodu wyrejestrowania telewizora.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Lekarka zdradziła ostatnie chwile Ireny Dziedzic. Przerażające, co spotkało legendarną dziennikarkę

Polak wygrał blisko 97 mln zł w Eurojackpot. Niemal 10 mln zabierze państwoPolak wygrał blisko 97 mln zł w Eurojackpot. Niemal 10 mln zabierze państwoCzytaj dalej

Opłata za abonament RTV bywa pobierana bezprawnie

Jak podaje Gazeta Wyborcza, mężczyzna, którego sprawa rozpatrywana była przez WSA w Poznaniu, odpowiedział na zarzuty Poczty Polskiej, domagając się przedstawienia dowodu wysłania zawiadomienia o nadaniu numeru abonenta. Jako że Poczta takim dokumentem nie dysponowała, nie było dowodu, że abonent rzeczywiście został poinformowany o obowiązku uiszczania opłaty za abonament RTV. Sąd uznał więc, że Poczta Polska bezzasadnie wysłała do skarbówki polecenie zablokowania konta mężczyzny.

W sądowym uzasadnieniu czytamy, że "w aktach dotyczących przedmiotowego numeru identyfikacyjnego powinny być informacje o przesłaniu numeru abonenta np. w formie zwykłej przesyłki listownej". Sąd uznał również, że sąd zbyt długo zwlekał z reakcją na nieopłacanie przez mężczyzny abonamentu, przez co mężczyzna miał podstawy, żeby uznać, że nie ma takiego obowiązku.

Wyższe stawki opłat i wzrost kary do 735 zł. A kontrole przybierają na sile, do Ciebie też mogą przyjśćWyższe stawki opłat i wzrost kary do 735 zł. A kontrole przybierają na sile, do Ciebie też mogą przyjśćCzytaj dalej

WSA w Poznaniu zakwestionował także przeświadczenie Poczty, że strona powinna "posiadać i bezterminowo przechowywać dokument (dowód) wyrejestrowania odbiornika", które to przeświadczenie nie ma żadnego umocowania prawnego. Ten przełomowy wyrok może poprawić sytuację prawną i szansę na wygraną tysięcy Polaków, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Niewykluczone zresztą, że wkrótce Poczta Polska zrzuci z siebie ciężar egzekwowania opłat za abonament RTV.

Jak podaje za portalem money.pl Wirtualna Polska, Poczta zwróciła się do KRRiT, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Finansów o podjęcie kroków mających na celu zwolnienie jej z tego zadania. Poczta wskazuje także na możliwość zwolnienia osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej z opłaty za abonament RTV po złożeniu w tej sprawie wniosku do KRRiT, które w ubiegłym roku rozpatrzyło 60 tys. takich wniosków.

Tajemnicze nasiona z Chin zbadane. Wiemy już co docierało w paczkachTajemnicze nasiona z Chin zbadane. Wiemy już co docierało w paczkachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Na jaw wyszły zarobki Roberta Lewandowskiego. Kwota po prostu nie mieści się w głowie, kosmiczne pieniądze
  3. Najpyszniejsze placki ziemniaczane z tzw. "koronką". Chrupiące brzegi sprawią, że każdy zakocha się w tym przepisie
  4. Kwota wolna od podatku będzie wyższa? Minister finansów nie pozostawia wątpliwości
  5. Szefowa ZUS z tragiczną informacją. Uścińska ostrzega, choć dla wielu już za późno na ostrzeżenie
  6. Podczas pandemii było małe załamanie. Ale już niedługo ceny prądu dadzą nam w kość
  7. Właśnie się zaczęło, Tłumy ludzi na ulicach. Niezbędna była pomoc ratowników medycznych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News