Abonament telefon i usługi
Unsplash.com Joseph Frank
Autor Konrad Karpiuk - 15 Grudnia 2020

Korzystasz z abonamentu na telefon? Za 5 dni czekają Cię nowe, korzystne przepisy

Teraz abonament będzie można wypowiedzieć zdalnie. To tylko jedna z wielu prokonsumenckich zmian, jakie zapewnia Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE). Przepisy wchodzą w życie już za 5 dni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wprowadza EKŁE
  • Co to oznacza dla opłacających abonament
  • Dlaczego wprowadzono zmiany

Masz abonament? W życie wejdzie wiele korzystnych zmian

Do tej pory, aby wypowiedzieć abonament, trzeba było osobiście udać się do salonu operatora i wypełnić stos formularzy. EKŁE pozwoli na zrobienie tego w dużo prostszy i szybszy sposób. Wystarczy wysłanie odpowiednio sformułowanego e-maila z oświadczeniem woli.

Dostawca usług będzie miał obowiązek zawiadomić klienta, że wiadomość otrzymał, tak jak i potwierdzić jego przyjęcie. To koniec z podpisywaniem stosu dokumentów. Ostateczne formalności będą dopełnione przez operatora za nas.

Zmieniono również sposób, w jaki będzie przedłużana umowa na abonament. Do tej pory dostawca usług nie miał obowiązku informowania klienta o jej przedłużeniu na czas nieokreślony. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek informowania konsumenta w ciągu 30 dni przed upływem okresu zawarcia umowy.

Ponadto operator będzie miał obowiązek przekazania informacji o wszelkich możliwych sposobach rozwiązania umowy, a także o innych, korzystniejszych ofertach. W okresie wypowiedzenia klienci będą ponosili jedynie koszty za świadczenie usług zawartych w umowie, unikając tym samym opłat za aktywację dodatkowych usług.

Zmiany dotkną także metody monitorowania zużycia usługi. Operatorzy będą musieli dostarczać klientom powiadomienia dotyczące wykorzystania poszczególnych pakietów. Dzięki temu konsumenci unikną opłat spowodowanych nieświadomością o np. kończącym się limicie transferu.

Przepisy unijnej dyrektywy będą też wyjątkowo korzystne dla osób, które będą chciały przenieść obecny numer do innej sieci. Klient będzie miał na to przynajmniej miesiąc od czasu rozwiązania dawnej umowy. Ponadto jak pisze Wirtualna Polska, zmieniający dostawcę internetu otrzyma możliwość zachowania ciągłości dostępu do sieci.

- Nowy dostawca będzie miał obowiązek aktywowanie usługi w najkrótszym możliwym – uzgodnionym z klientem – czasie, jednak nie później niż w jeden dzień roboczy po zakończeniu umowy z dotychczasowym dostawcą. Z kolei dotychczasowy dostawca usługi będzie zobowiązany świadczyć ją na dotychczasowych warunkach do terminu uzgodnionej przez nowego dostawcę aktywacji usługi - napisano w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nowe przepisy zmienią pozycję konsumenta

Zasady dyrektywy EKŁE wchodzą w życie w Polsce od 21 grudnia 2020 roku. Jej celem było przede wszystkim ułatwienie życia konsumentów i ukrócenie praktyk, które uznawano za nieuczciwe.

- Naszą intencją było i jest przede wszystkim jak najpilniejsze wprowadzenie prokonsumenckich zmian. To ważne z uwagi na zwiększający się obecnie popyt i znaczenie usług telekomunikacyjnych. Nowe regulacje pozwolą szybciej wdrożyć nowe i lepsze standardy obsługi konsumenckiej - mówił sekretarz stanu KPRM, Marek Zagórski.

Jak zaznacza przedstawiciel KPRM, nowe przepisy dadzą większe uprawnienia abonentom, gwarantując najlepsze instrumenty prawne i zabezpieczenia. Jego zdaniem do tej pory konsumenci byli w gorszym położeniu od dostawców, a EKŁE ma to diametralnie zmienić.

Ważne słowa prezesa NBP. Ujawnił ile potrwa odrabianie strat po pandemiiWażne słowa prezesa NBP. Ujawnił ile potrwa odrabianie strat po pandemiiCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News