Male hand knocking on wooden door.
East News
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Czerwca 2020

Kontrole w kraju chwilowo ustają, ale złapali już 1,9 tys. Polaków. Do Ciebie też mogą przyjść, kara wynosi 681 zł

Abonament RTV to opłata, którą raczej mało kto wnosi. Jednak trzeba liczyć się z tym, że gdy się wpadnie na niepłaceniu abonamentu, trzeba zapłacić karę. Obecnie wynosi 681 zł. W pierwszym kwartale 2020 roku taką karę musiało zapłacić 1,9 tys. Polaków. Gdyby nie koronawirus, kontroli byłoby znacznie więcej.

Abonament RTV. Wszyscy o niej wiedzą, mało kto ją płaci

Abonament RTV jest opłatą od telewizorów i radioodbiorników. Pieniądze zbierane w ramach abonamentu trafiają na media publiczne. Choć abonament jest obowiązkowy, to w Polsce mało kto sobie nim zaprząta głowę. Problem ze ściąganiem należności z tytułu abonamentu jest na tyle duży, że media publiczne muszą być stale dofinansowywane przez państwo. W teorii opłaty powinny dawać mediom publicznym spory zastrzyk gotówki, ale w praktyce jest inaczej.

Prawo jazdy możesz stracić łatwo, jak nigdy. Przygotuj się, surowsze przepisy wchodzą już niebawemPrawo jazdy możesz stracić łatwo, jak nigdy. Przygotuj się, surowsze przepisy wchodzą już niebawemCzytaj dalej

Abonament albo kara

Jak podaje serwis money.pl, od 2003 roku Polacy zapłacili już ponad 40 mln zł kar, a wpadło ponad 60 tys. osób. Za kontrolę opłat za abonament RTV odpowiada Poczta Polska. Z informacji serwisu wynika, że ostatnio kontrole abonamentu pokrzyżowała pandemia koronawirusa, co widać po wynikach finansowych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Z danych, które przekazała Poczta Polska do KRRiT wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku Polacy zapłacili tylko 1,3 mln kar za niezarejestrowane odbiorniki. W porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku to o blisko milion złotych mniej. W 2019 roku tylko do marca Poczta Polska sprawdzała abonament u ponad 3,5 tys. osób. Teraz tylko do kwietnia było niecałe 2 tys. osób.

Gdzie nałożono najwięcej kar za niepłacenie abonamentu?

Z analizy portalu money.pl wynika, że najwięcej kar za niepłacenie abonamentu musieli zapłacić mieszkańcy województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego - odpowiednio 399 i 326. Sporo osób wpadło też w województwie śląskim (214) i lubelskim (174).

Biedronka rusza dziś z hitową akcją, szykuje się oblężenie sklepów. Nawet 12 sztuk dostaniesz za darmoBiedronka rusza dziś z hitową akcją, szykuje się oblężenie sklepów. Nawet 12 sztuk dostaniesz za darmoCzytaj dalej

Z danych KRRiT wynika, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2020 roku z tytułu abonamentu przelali 371 mln zł i 3 mln zł odsetek za opóźnienia w płatnościach. Co ciekawe, jak podało w poniedziałek Money.pl, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, zgłosił się do Poczty Polskiej o wstrzymanie kontroli. Polityk tłumaczy to "wyjątkowymi okolicznościami". Nie mogło też zabraknąć odwołań do Donalda Tuska.

- Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska i kolejna kwestia do przemodelowania po naszych poprzednikach. Biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie - cytuje Sasina Money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przywróci kultowy serial, który oglądały miliony. Emisja już niedługo, będzie hit
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Ceny gazu w górę, na rachunki wydasz jeszcze więcej. Prezes PGNiG ma dla ciebie złe wieściCeny gazu w górę, na rachunki wydasz jeszcze więcej. Prezes PGNiG ma dla ciebie złe wieściCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News