Abonament RTV przedmiotem kontroli Poczty Polskiej
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 5 Grudnia 2020

Kontrole ruszyły na dobre. Zapukać mogą i do twoich drzwi, kara wynosi 681 zł

Abonament RTV to przestarzała opłata, do której zobligowani są wszyscy właściciele zarejestrowanych odbiorników. Pracownicy Poczty Polskiej rozpoczynają kontrole, w trakcie których sprawdzą czy osoby, które zakupiły nowy sprzęt, wywiązują się z opłaty. Za nieuregulowanie należności grozi jak na razie opłata rzędu 681 zł. W przyszłym roku kara będzie bardziej dotkliwa.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jak wygląda kontrola Poczty Polskiej
 • Ile będzie wynosiła kara za nieuregulowanie opłaty w 2021 r.
 • Po jakim czasie dług ulega przedawnieniu

Abonament RTV do kontroli

Posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego wiąże się koniecznością rejestracji i regularnego płacenia abonamentu RTV. TVN informuje, że czas na zgłoszenie nowego sprzętu do spisu wynosi 14 dni.

Każdy, kto zakupił radio bądź telewizor i nie dopełnił formalności, naraża się na karę finansową. Ryzyko grzywny wzrasta, ponieważ Poczta Polska zapowiada kolejne, wzmożone kontrole. Wszystko z uwagi na fakt, że według wyliczeń Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jedynie 31 proc. gospodarstw domowych płaci abonament RTV.

ZUS wygadał się jak można zwiększyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest banalne, a mało kto z niego korzystaZUS wygadał się jak można zwiększyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest banalne, a mało kto z niego korzystaCzytaj dalej

Płać abonament, albo zapłacisz karę

Kontroler, który puka do domowych drzwi, ma obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności oraz legitymację służbową. Mieszkaniec może zażądać także przedstawienia dowodu osobistego.

Co do zasady osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie weryfikacji pod kątem uchylania się od rejestracji odbiorników. Z kontroli zwolniony jest każdy, kto okaże dowód potwierdzający wpisanie sprzętu do spisu.

Jeżeli urzędnik kontrolujący stwierdzi, że w mieszkaniu znajduje się niezarejestrowany odbiornik radiofoniczny bądź telewizyjny, to ma prawo zażądać opłaty karnej. Jej wysokość to trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu RTV obowiązującego w dniu kontroli. Do końca tego roku kara będzie wynosiła 681 zł. Wraz z przyszłoroczną podwyżką stawek kwota ta wzrośnie do 735 zł. Po zakończeniu kontroli upoważniony organ wydaje także nakaz rejestracji odbiornika.

Nadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucjaNadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucjaCzytaj dalej

Drugą metodą sprawdzania, czy obywatele opłacają abonament RTV, jest wysyłanie zawiadomień. W przypadku braku uregulowania opłaty Poczta Polska wysyła upomnienie. W dalszej kolejności kieruje tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego. W rezultacie, skarbówka uzyskuje prawo do samodzielnego pobrania z konta bankowego kwoty, która stanowi równowartość nieopłaconego abonamentu RTV. O praktykach urzędu skarbowego informowaliśmy kilkukrotnie na łamach naszego portalu.

Czy dług z tytułu abonamentu RTV się przedawnia?

Ustawa o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku nie wskazuje czasu, po upływie którego nieuregulowany abonament RTV ulega umorzeniu. Wykładnią w tej sprawie jest zatem orzecznictwo sądów. W oparciu o wyroki można uznać, że dług przedawnia się najwcześniej po 5 latach.

Wystarczy że otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, można stracić wszystkie pieniądzeWystarczy że otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, można stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

Przełomowa okazała się sprawa emeryta, który kilkanaście lat temu wyrejestrował odbiornik, choć nie był w posiadaniu dokumentu potwierdzającego tę czynność. Dlatego też Poczta Polska uznała, że powinien opłacić zaległy abonament RTV. Jednak w toku postępowania wyszło na jaw, że także pocztowcy nie posiadają wszystkich niezbędnych dokumentów w tej sprawie. Senior argumentował swoje stanowisko przekonując, że to po stronie Poczty Polskiej leży obowiązek przedstawienia podstaw, na mocy których domaga się uregulowania zaległości. Sąd przyznał mu rację i uznał, że pocztowcy zbyt długo czekali z pochyleniem się nad zwłoką emeryta.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. TVP nie zna granic? Sylwester i tak się odbędzie, znamy nazwiska
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób
ING wystosował pilny komunikat. Zdecydowano o wprowadzeniu ograniczeńING wystosował pilny komunikat. Zdecydowano o wprowadzeniu ograniczeńCzytaj dalej

Stawki abonamentu RTV. O ile wzrosną opłaty w przyszłym roku?

Obecnie abonament RTV w przypadku zarejestrowanego radia wynosi: 7 zł (za jeden miesiąc), 13,60 zł (za dwa miesiące), 20,15 zł (za trzy miesiące), 39,90 zł (za sześć miesięcy) i 75,60 zł (za dwanaście miesięcy). Natomiast każdy, kto posiada telewizor wnosi opłatę rzędu: 22,70 zł (za jeden miesiąc), 44,05 zł (za dwa miesiące), 65,35 zł (za trzy miesiące), 129,40 zł (za sześć miesięcy) i 245,15 zł (za dwanaście miesięcy). Identyczne opłaty dotyczą właścicieli pakietu, na który składa się telewizor i radio.

Możesz dostać Fajniaka w Biedronce zupełnie za darmo. Jednak tylko przez jeden dzieńMożesz dostać Fajniaka w Biedronce zupełnie za darmo. Jednak tylko przez jeden dzieńCzytaj dalej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (organ odpowiedzialny za wyznaczanie stawek abonamentu) w tym roku zdecydowała się na pierwszą podwyżkę opłaty od czterech lat. Nowe wysokości zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. W przypadku radia abonament RTV będzie prezentował się następująco: 7,50 zł (za jeden miesiąc), 14,60 zł (za dwa miesiące), 21,60 zł (za trzy miesiące), 42,80 zł (za sześć miesięcy) i 81 zł (za dwanaście miesięcy). Posiadacze telewizora bądź radia i telewizora będą musieli zapłacić: 24,50 zł (za jeden miesiąc), 47,50 zł (za dwa miesiące), 70,60 zł (za trzy miesiące), 139,70 zł (za sześć miesięcy) i 264,60 zł (za dwanaście miesięcy).

Warto pamiętać, że nie wszyscy są zobowiązani do płatności z tytułu abonamentu RTV. Pełną listę osób zwolnionych z opłaty można znaleźć tutaj.

Niesamowita historia unikatowego banknotu. Niemy świadek historii warty 200 razy więcej niż jego nominałNiesamowita historia unikatowego banknotu. Niemy świadek historii warty 200 razy więcej niż jego nominałCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Dyrektorzy szpitali ujawnili prawdę. Łóżka zarezerwowane dla chorych na COVID tylko na papierze
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Sąsiedzi Kaczyńskiego zdradzili tajemnicę mieszkania obok prezesa
 7. Mariusz Pudzianowski ma dom jak z bajki, co za widok
1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilka1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilkaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News