Abonament RTV do kontroli
Biznesinfo
Autor Maria Glinka - 2 Stycznia 2021

Już niebawem wielu Polaków znajdzie specjalne wezwanie w swojej skrzynce. Powód będzie zaskoczeniem

Abonament RTV może przysporzyć poważnych problemów. Już niebawem przekonają się o tym osoby, które przestały płacić za odbiorniki figurujące w oficjalnym rejestrze. Poczta Polska ponownie przygląda się obywatelom unikającym opłaty i wysyła stosowne wezwania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wygląda procedura egzekwowania zapłaty
 • Kto znalazł się na celowniku Poczty Polskiej
 • Jak obliczyć wysokość długu i jakie są stawki abonamentu RTV

Abonament do sprawdzenia. Poczta Polska rozpoczyna procedury

Wezwanie do zapłacenia abonamentu RTV już niebawem może pojawić się w skrzynce pocztowej niektórych Polaków. Na uregulowanie należności, o którą dopomina się Poczta Polska, jest tylko 7 dni.

Jeżeli dłużnik nie rozliczy się w wymaganym terminie to do akcji wkracza Urząd Skarbowy. Fiskus ma prawo wszcząć postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do oddziału US, któremu podlega osoba zadłużona. Zaległy abonament RTV skarbówka może ściągnąć z pensji, emerytury, rachunku bankowego, nadpłaty podatku dochodowego lub poprzez komornika.

Kto może spodziewać się wezwania od zapłaty? Osoby, które w dalszym ciągu posiadają zarejestrowane odbiorniki telewizyjne lub radiowe, ale przestały za nie płacić. Zawiadomienie nie trafi do użytkowników, którzy posiadają w swoich domach radio i telewizor, ale nie zgłosili tego faktu do rejestru. Jest to również niezgodne z zasadami, ale Poczta Polska nie jest w stanie wyegzekwować tego samodzielnie, ponieważ obywatele, którzy nie zarejestrowali odbiorników, nie widnieją w pocztowej kartotece.

Do takiej kontroli jest uprawniony nie listonosz, a specjalnie oddelegowany pracownik. Kontroler ma prawo zapukać do drzwi, jeżeli Poczta Polska będzie posiadała dowody na używanie niezarejestrowanego odbiornika. Jak może je uzyskać? Na przykład od sąsiadów.

Bestia ze Wschodu coraz bliżej Polski. Ogromne utrudnienia pogodowe nie tylko dla kierowcówBestia ze Wschodu coraz bliżej Polski. Ogromne utrudnienia pogodowe nie tylko dla kierowcówCzytaj dalej

Warto pamiętać, że kontroler musi posiadać przy sobie upoważnienie do wykonywania czynności kontrolujących oraz legitymację służbową. Osoba kontrolowana może zażądać okazania dowodu osobistego i co do zasady nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera do mieszkania. Jeżeli mimo tego kontrolerowi uda się udowodnić, że w środku znajduje się niezarejestrowany sprzęt to może nałożyć karę w wysokości trzydziestu miesięcznych stawek abonamentu RTV. Od tego roku wynosi ona 735 zł.

Wyliczanie długu abonamentowego

Portal echodnia.eu podaje, że najwyższy możliwy dług z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV wynosi blisko 1,5 tys. zł. Co się na niego składa? Należność główna oraz odsetki za zwłokę, które są naliczane na dzień wpłaty abonamentu. Do tego trzeba doliczyć także koszty egzekucji długu.

Wysokość odsetek za zwłokę reguluje ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa. Art. 46 dokumentu wskazuje, że wysokość stawki wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalonej zgodnie z przepisami NBP, którą minister finansów obwieszcza w „Monitorze Polskim”.

Polowanie na dłużników to standardowa procedura, którą przeprowadza Poczta Polska. Business Insider Polska podaje, że w 2019 r. pocztowcy wystawili 122 365 nakazów zapłaty zaległego abonamentu, spośród których 107 662 nakazów na łączną kwotę 102,7 mln zł udało się wyegzekwować.

Abonament RTV - nowe stawki od 2021 r.

Od jakiej opłaty uchyla się część obywateli? Choć wraz z 1 stycznia 2021 r. stawki abonamentu RTV uległy zwiększeniu to należność można nieco zmniejszyć, płacąc z góry za dany okres.

W przypadku odbiornika radiowego abonament RTV wynosi:

 • 7,50 zł za miesiąc
 • 14,60 zł za dwa miesiące
 • 21,60 zł za trzy miesiące
 • 29,10 zł za cztery miesiące
 • 36,20 zł za pięć miesięcy
 • 42,80 zł za sześć miesięcy
 • 81,00 zł za rok

Opłata za odbiornik telewizyjny i radiowy to:

 • 24,50 zł za miesiąc
 • 47,50 zł za dwa miesiące
 • 70,60 zł za trzy miesiące
 • 95,10 zł za cztery miesiące
 • 118,10 zł za pięć miesięcy
 • 139,70 zł za sześć miesięcy
 • 264,60 zł za rok

Warto pamiętać, że nie wszyscy są zobowiązani do płacenia abonamentu RTV. Pełną listę osób zwolnionych z należności można znaleźć tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

 1. Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemy
 2. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
 3. 500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News