Telefony do wymiany. Wszystko [rzez prowadzenie technologii 5G
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 16 Listopada 2020

Operatorzy komórkowi zdecydowali. Kilka milionów Polaków zapłaci przynajmniej kilkaset złotych

Polacy będą musieli wymienić swoje telefony na nowe. Zmuszą ich do tego operatorzy sieci komórkowych, którzy chcą wykorzystywać zajmowane pasma radiowe na nowocześniejsze usługi.

5G w Polsce: konieczna będzie wymiana telefonu

Sieci 2G i 3G mają zostać wymienione na poczet nowocześniejszych 4G i 5G. Zdaniem ekspertów będzie to oznaczało, że operatorzy będą musieli przekonać abonentów do kupna nowocześniejszych telefonów.

5G jest technologią mobilną piątej generacji, dzięki której przesył danych może odbywać się jeszcze szybciej. Umożliwia między innymi stacjonarny dostęp do internetu o szybkości transmisji porównywalnej z szybkimi łączami kablowymi (Fixed Wireless Access).

Zamiana technologii 2G i 3G na nowsze jest ważna zwłaszcza dla użytkowników starszych telefonów, czyli modeli z klawiaturą, tzw. feature phone’ów oraz właściciele urządzeń działających w 4G (LTE), jednak pozbawionych funkcji prowadzenia rozmów w VoLTE - wysokiej jakości technologii połączeń i wysyłania wiadomości za pośrednictwem LTE, która do tej pory wykorzystywana była jedynie do szybkiej transmisji danych.

Pobrało ją milion osób na telefon, a okazało się, że jest skrajnie niebezpieczna. Natychmiast pozbądź się aplikacjiPobrało ją milion osób na telefon, a okazało się, że jest skrajnie niebezpieczna. Natychmiast pozbądź się aplikacjiCzytaj dalej

Plus rezygnuje z 2G i 3G

Polkomtel, operator sieci Plus jako pierwszy zapowiedział, że będzie stopniowo rezygnował z sieci 2G i 3G, przekazała Rzeczpospolita. Cyfrowy Polsat, który jest właścicielem przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego, zobowiązał się do tego wobec obligatariuszy, ponieważ technologia 4G jest o wiele bardziej efektywna.

Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu przekazała, że operator wypełnił już warunki obligacji, jednak termin wyłączenia starszych sieci nie został ustalony.

Play podał za to, że wyłączenie sieci 2G i 3G nastąpi w ciągu 7 lat.

Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodziePolitycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Piotr Gliński w zaskakujących słowach na wizji w Polsat News, odnośnie przydzielania wsparcia finansowego. "Jeszcze nie wiadomo, jak podzielimy 400 mln zł"
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obawŚciąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obawCzytaj dalej

T-mobile z konkretnym planem

Rzeczpospolita dowiedziała się także, jak problem zamykania starych sieci chce rozwiązać T-mobile. Wyłączenie nadajników 3G ma rozpocząć się już na początku 2021 roku i potrwać do końca 2023 roku.

Orange w dalszym ciągu prowadzi analizy, jednak możliwe, że sieć rozpocznie zamykanie starych transmiterów w podobnym terminie co T-mobile.

Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotychPodjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotychCzytaj dalej

Polacy nie korzystają z VoLTE

– W zasadzie nie istnieją inne sposoby realizacji połączeń głosowych w sieci 4G niż VoLTE lub chwilowe przeniesienie połączenia do sieci 2G i 3G, a następnie powrót do 4G. VoLTE pozwala na uzyskanie wyższej jakości połączenia głosowego niż sieci starszych generacji – wyjaśnił cytowany przez Rzeczpospolitą Aleksander Jakubczak, dyrektor ds. 5G w Huawei Polska.

Oznacza to, że jeśli operatorzy zamienią sieci 2G i 3G na nowocześniejsze wiele osób nie będzie mogło prowadzić rozmów telefonicznych. Według danych Rzeczpospolitej z technologii VoLTE korzysta mniej niż połowa użytkowników telefonów komórkowych.

Nawet w sieci Play, w której nowocześni użytkownicy są posiadaczami telefonów 4G, dwie trzecie rozmów odbywają poza LTE.

Wiele modeli telefonów komórkowych umożliwia korzystanie z VoLTE, jednak to od operatorów zależy, czy funkcja będzie działała na ich telefonach.

Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innegoIle zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzje
  2. Łódź. Śmierć na skrzyżowaniu - dwie młode osoby zginęły na miejscu
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Nie żyje były piłkarz Legii Warszawa. Kibice pogrążeni w żałobie, odszedł za wcześnie
  7. Domowa mikstura na odrobaczenie układu pokarmowego. W roli głównej sok z kiszonych ogórków
NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotychNFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotychCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News