500 plus
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 7 Października 2019

Fatalny wynik badania. Pierwszy od początku 500 plus

500 plus nie ustrzegło Polski przed wzrostem skrajnego ubóstwa w kraju, które zwiększyło się w ubiegłym roku, jak poinformował rząd PIS w raporcie przesłanym do Sejmu. Co więcej, zarejestrowano również spadek wskaźnika urodzeń oraz dzietności.

500 plus nie pomogło w spadku skrajnego ubóstwa

500 plus miało być w planach PIS między innymi lekarstwem na skrajne ubóstwo. Okazało się jednak zupełnie inaczej, bowiem liczba osób skrajnie biednych wzrosła w 2018 roku, jak podała “Rzeczpospolita”, bazując na oficjalnym rządowym raporcie. W ubiegłym roku poziom ekstremalnego ubóstwa wyniósł 5,4%, co przewyższyło o 1,1 pkt. procentowego rok 2017.

Rząd starał się bronić w sprawozdaniu: “W 2018 r. odnotowano wyhamowanie trendu spadkowego ubóstwa, co wiązało się m.in. z wyczerpaniem się efektu programu na poziom wydatków gospodarstw domowych, na podstawie których dokonywany jest pomiar ubóstwa skrajnego. Poziom ubóstwa w 2018 r. nadal jednak pozostawał na niższym poziomie niż w 2015 r.” - cytuje portal Next.gazeta.pl.

Skażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychSkażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychCzytaj dalej

Spadek liczby urodzonych dzieci

Eksperci rządowi w tym samym dokumencie przyznają, że w 2018 roku zarejestrowano spadek liczby urodzonych dzieci oraz również tak zwany wskaźnik dzietności. W ubiegłym roku spadła liczba nowo narodzonych obywateli naszego kraju o 14 tysięcy w porównaniu z 2017. W sumie w 2018 roku urodziło się jedynie 388 polskich niemowląt. Kobiety w wieku rozrodczym stanowiły tylko 9000,3 tys., co wynosiło o 65,3 tys. mniej niż w roku 2017. “Rzeczpospolita” podkreśliła fakt, że w latach 2016-2017 również zmniejszała się liczba kobiet w wieku rozrodczym, jednak liczba urodzeń mimo to rosła.

Co oznacza skrajne ubóstwo

Rządowy raport pokrywa się z danymi opublikowanymi przez GUS, z których wynika, że w ubiegłym roku skrajne ubóstwo w kraju wynosiło 5,4 procent, czyli o 1,1 punktu procentowego więcej niż w roku 2017. Rząd przeanalizował w swoim raporcie trzy rodzaje ubóstwa: skrajne, relatywne i ustawowe. Jak podaje portal Next.gazeta.pl, granicę ubóstwa wyznacza się na podstawie minimum egzystencji, które szacuje Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS).

- Kategoria minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka. Na przykład osoby, które żyją za mniej niż 595 złotych, uznawane są za skrajnie ubogie. Próg ubóstwa relatywnego wynosi 810 złotych miesięcznie, a ustawowego 701 złotych miesięcznie - czytamy na portalu.

Hitowy produkt wraca do Lidla. 12 października sklepy przeżyją oblężenieHitowy produkt wraca do Lidla. 12 października sklepy przeżyją oblężenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Panna młoda miała powody, żeby być zła. Podczas ślubu teściowa przekroczyła wszystkie granice

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News