500 plus dla emerytów
Pixabay/besnopile
Autor Paulina Musianek - 30 Października 2019

500 plus dla emerytów nie dla każdego takie pomocne. Wiele osób otrzymało tylko 10 złotych

500 plus dla niepełnosprawnych jest wypłacane od 1 października tego roku. Nie dla każdego takie świadczenie jest tak samo pomocne. Prawie 200 seniorów otrzymało tylko... 10 złotych.

500 plus dla osób z niepełnosprawnością nie zawsze wynosi 500 złotych

500 plus dla niepełnosprawnych wypłacono już 38 tys. osobom - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. A dla 100 tys. osób wydano już decyzję przyznające świadczenie. Jednak nie każdy, który pobiera te świadczenie otrzymuje je w pełnej kwocie.

“Około 9 tys. świadczeń przyznano w kwocie średnio: 449,89 zł, 349,93 zł oraz 252,38 zł. Około 7,5 tys. świadczeń zostało przyznanych w kwocie około 151,78 zł, z kolei prawie 5,5 tys. w kwocie około 54,96 zł. W 187 przypadkach wypłacono świadczenie do 10 zł” - czytamy na portalu Radio Zet.

Skąd wzięły się różnice w kwocie świadczenia 500 plus? Senackie poprawki wprowadziły przy świadczeniu dla osób niepełnosprawnych zasadę "złotówka za złotówkę". Tym samym, gdy inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę takie osoby otrzymają 490 zł, aż do limitu 1600 zł. Z pełnej kwoty świadczenia skorzystają te osoby, które mają najniższe dochody. Przez tę zasadę powstają właśnie takie sytuacje, kiedy “bogatszy” senior otrzymuje przelew w wysokości tylko 10 złotych.

Nie wszyscy też, którzy wnioskowali o 500 plus dla emerytów, otrzymali je. Jak wynika ze statystyk, zdecydowanie najczęstszą przyczyną odmowy przyznania prawa do dodatku jest właśnie przekroczenie ustalonej kwoty dochodu uprawniającego do świadczenia (81 proc. przypadków). Drugim powodem jest brak niezdolności do samodzielnej egzystencji (18,4 proc. przypadków).

650 tys. Polaków wyląduje pod kreską. Ciebie też mogą skazać na głodową emeryturę650 tys. Polaków wyląduje pod kreską. Ciebie też mogą skazać na głodową emeryturęCzytaj dalej

500 plus dla emerytów. Warunki otrzymania świadczenia

Zgodnie z ustawą dotyczącej nowego 500 plus, o świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Nie żyje legendarny aktor. Rodzina podała smutne wieści, miał tylko 77 lat
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News