500 plus
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Dlon dziecka i matki na tle zabawek i banknotu 500 zl.
Autor Komunikaty prasowe - 28 Stycznia 2020

Przepadły pieniądze na 500 plus. Wypłaty świadczenia w województwie podkarpackim zagrożone?

500 plus zagrożone? W wyniku przymusowej restrukturyzacji banku PBS w Sanoku, samorządy z województwa podkarpackiego straciły około 60 mln złotych z kont znajdującym się w tym banku. Wśród utraconych środków znajdowały się te też, które były przeznaczone na wypłatę świadczenia 500 plus w regionie. 

500 plus zagrożone

Czarne chmury nad 500 plus. Według informacji, które przekazało Radio Zet samorządy utraciły 43 proc. środków zdeponowanych na kontach banku. Ma to jednak nie wpływać na biężącą działalność samorządów - miała poinformować wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. W przypadku świadczenia 500 plus, którego wartość na kontach PBS w Sanoku wyniosła 2,9 mln zł, problem z wypłatą świadczeń również nie powienien mieć miejsca.

- W szczególności, jeżeli chodzi o świadczenia opiekuńcze. Tutaj adekwatnie do zapotrzebowania jednostek samorządu terytorialnego są przesyłane na bieżąco środki finansowe, podobnie w przypadku świadczenia 500 plus. Reagujemy na zapotrzebowanie jednostek samorządu terytorialnego i nie ma zagrożenia dla terminowej wypłaty tych świadczeń - przekazała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

"Z Funduszu Dróg Samorządowych samorządy straciły ponad 11,2 mln zł, a z Funduszu Pracy ponad 1,6 mln zł. Samorządy, które były klientami sanockiego banku straciły też środki z PFRON w kwocie niemal 800 tys. zł.Samorządy straciły też tzw. środki własne, w tym z podatku dochodowego od osób fizycznych ponad 27,4 mln zł. Natomiast ponad 5 mln zł były to pieniądze na realizację projektów z udziałem środków unijnych" -informuje Radio Zet.

13. emerytura nie dla każdego równa. Tysiące Polaków otrzyma niższe świadczenie przez jeden prawny kruczek13. emerytura nie dla każdego równa. Tysiące Polaków otrzyma niższe świadczenie przez jeden prawny kruczekCzytaj dalej

Problem był rolowany

Zdzisław Gawlik, lider podkarpackiej Platformy Obywatelskiej miał już wcześniej apelować do „władz publicznych, do władz państwa o wynagrodzenie wszystkich szkód jakie poniosły samorządy i inne podmioty wskutek przymusowej restrukturyzacji PBS”.

Gawlik zauważył, że od 2017 roku jako poseł podejmował działania, które miały zapobiec sytuacji w PBS. Przypomniał, że spotykał się w tej sprawie z obecnym i poprzednim przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego.

- Mówiono, że proces restrukturyzacji jest prowadzony, a program naprawczy realizowany. I jest nadzieja na naprawę – dodał. Zdaniem Gawlika, jednak „rolowano problem”.

Drożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenDrożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Wirus z Wuhan cały czas się rozprzestrzenia. Naukowcy wymyślili sposób, żeby go powstrzymać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Emeryci zostali oszukani? Oburzające plany na obniżenie emerytur, jaka jest prawda?
Najbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiNajbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News