500 plus
Wikipedia/Stiopa
Autor Komunikaty prasowe - 27 Grudnia 2019

Niespodziewany efekt 500 plus. Pierwsze prognozy się nie sprawdzają, eksperci nie mają wątpliwości

500 plus, a dokładniej rozszerzenie programu, nie będzie skutkowało tym, że kobiety masowo zaczną odchodzić z rynku pracy, jak wcześniej prognozowano. Można się spodziewać nawet zupełnie odwrotnego efektu.

500 plus nie będzie powodowało odejścia kobiet z rynku pracy

500 plus, a dokładniej rozszerzenie programu, czyli świadczenie przyznawane również na pierwsze dziecko, nie będzie powodowało odejścia kobiet z rynku pracy, wbrew temu, co wcześniej przewidywano. Ma nawet nastąpić odwrotny efekt, czyli kobiety chętniej będą wracały do aktywności zawodowej. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Michała Myckiego i Kajetana Trzcińskiego z Centrum Analiz Ekonomicznych (CenEA), jak podaje “Wyborcza”.

Ustawa w sprawie myśliwych została omyłkowo poparta. Wszystko przez nieobecność sekretarki BarbaryUstawa w sprawie myśliwych została omyłkowo poparta. Wszystko przez nieobecność sekretarki BarbaryCzytaj dalej

Jak wyglądał program “Rodzina 500 plus” w pierwotnej wersji

Program “Rodzina 500 plus” wszedł w życie w kwietniu 2016 roku i w pierwotnej wersji świadczenie przysługiwało na drugie dziecko oraz kolejne. Dotację można było otrzymać na pierwsze dziecko tylko jeżeli dochód w rodzinie na jedną osobę nie przekraczał 800 zł. W lipcu tego roku progi zostały zniesione i program “Rodzina 500 plus” rozszerzono na wszystkie dzieci.

Kobiety nie stoją już przed dylematem

Odkąd progi zostały zniesione i 500 plus przysługuje na wszystkie dzieci, kobiety nie mają już dylematu, czy wybrać niską płacę, a co za tym idzie świadczenie wyłącznie na jedno dziecko czy odejście z pracy i 500 plus na każdego potomka. Jeśli chodzi o kobiety zarabiające najmniej, to wynagrodzenie a suma świadczeń nie różniły się znacznie. “Od lipca tego roku kobiety pobierają 500+ na dwójkę dzieci bez żadnych warunków, mogą więc - bez strachu o utratę świadczenia - wrócić do pracy np. na część etatu, poprawiając finansową sytuację rodziny i jednocześnie niczego nie tracąc - podaje “Wyborcza”.

“Nasze symulacje sugerują, że powszechne świadczenie powinno być neutralne dla wyborów kobiet na rynku pracy. Całkowity efekt może być nawet nieznacznie dodatni, bo części rodzin program umożliwi powiązanie pracy z pokryciem kosztów opieki nad dziećmi” - tłumaczy Michał Myck, cytowany przez gazetę.

Do takiej sytuacji mogłoby nigdy nie dojść

Jeśli w 2016 roku został wprowadzony program “Rodzina 500 plus” w takiej wersji jak obecnie, czyli przysługujący na wszystkie dzieci, to wycofanie się 200 tys. kobiet z rynku pracy mogłoby nigdy nie mieć miejsca. Wychodzi więc na to, że to nie 500 plus samo w sobie wywołało negatywny wpływ na rynek pracy, a mały próg w przypadku pierwszego dziecka.

“Ten negatywny efekt może z czasem zanikać. Najważniejsze obecnie pytanie brzmi, jak ułatwić powroty na rynek pracy kobietom, które z niego odeszły. Dużo zależeć będzie od tego, jaka oferta pracy będzie na nich czekać i na ile możliwe będzie zapewnienie opieki nad dziećmi”- mówi Myck i dodał, że potrzeba kilka lat, by zobaczyć pełne efekty skutków rozszerzenia 500 plus.

Masz któreś z takich świątecznych staroci? Możesz zarobić na sprzedaży tysiące złotych (LISTA)Masz któreś z takich świątecznych staroci? Możesz zarobić na sprzedaży tysiące złotych (LISTA)Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News