500 plus wymaga waloryzacji
flickr/Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Listopada 2020

Fatalna informacja dotycząca 500 plus. Wiceminister nie pozostawił Polakom złudzeń

Waloryzacja 500 plus jest konieczna, by utrzymać wartość świadczenia, za które już w tej chwili możemy kupić o wiele mniej niż cztery lata temu, kiedy wprowadzono dodatek na dziecko. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed przekazał jednak niezbyt optymistyczne wieści.

500 plus traci wartość

Świadczenie 500 plus stale traci swoją wartość. Inflacja, która stale rośnie, powoduje, że za te same pieniądze możemy kupić coraz mniej. Według danych Eurostatu, ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. Portal money.pl zwrócił uwagę na to, że jest to sytuacja wyjątkowa, ponieważ w pozostałych europejskich krajach ceny maleją.

W Polsce będzie nowy system i emerytury jakich jeszcze nie było. Rząd już szykuje zmianyW Polsce będzie nowy system i emerytury jakich jeszcze nie było. Rząd już szykuje zmianyCzytaj dalej

Polska jest liderem także w innym niezbyt zaszczytnym rankingu - jesteśmy państwem z najwyższym poziomem inflacji, która jest dziesięciokrotnie wyższa niż w pozostałych państwach członkowskich.

Należy przyznać, że złe skutki inflacji są nieco łagodzone przez to, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce stale rośnie, dzięki czemu rodziny mogą realnie utrzymywać swoją siłę nabywczą, przypomina money.pl. Warto jednak pamiętać, że dla niektórych świadczenie 500 plus jest jedynym źródłem utrzymania, co może dla tych rodzin stanowić poważny problem.

Odkąd wprowadzono 500 plus cztery lata temu, inflacja tak mocno obniżyła wartość pieniądza, że realnie 500 zł to tak naprawdę 454 zł. Wartość świadczenia spadła o prawie 50 zł, siła nabywcza względem 2016 roku zmalała.

Kolejne 2 miliardy złotych pójdzie na TVP i Polskie Radio. Opozycja walczy, żeby przekazać pieniądze na służbę zdrowiaKolejne 2 miliardy złotych pójdzie na TVP i Polskie Radio. Opozycja walczy, żeby przekazać pieniądze na służbę zdrowiaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
  2. Ważny apel Episkopatu. Wiele osób będzie nim oburzonych
  3. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy

Waloryzacja 500 plus

Jak zauważa money.pl, najbardziej na inflacji straciły osoby, które 500 plus odkładały, np. na edukację swoich dzieci, ponieważ wartość oszczędności spadła na przestrzeni czterech lat o 9 proc.

Rozwiązaniem problemu utraty wartości 500 plus byłaby waloryzacja, która gwarantowałaby utrzymanie poziomu świadczenia. To oznaczałoby, że Polacy musieliby otrzymywać w ramach 500 plus co miesiąc 550,19 zł zamiast, tak jak ma to miejsce teraz, 500 zł.

Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyćŚwietne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyćCzytaj dalej

Trudno mówić jednak w tej chwili o podwyższaniu jakichkolwiek świadczeń, ponieważ w budżecie najzwyczajniej nie ma na to pieniędzy. Epidemia koronawirusa pochłonęła ogromne sumy, które będziemy musieli odpracowywać latami.

“Po rozszerzeniu programu 500+ na każde dziecko, rocznie ma on kosztować budżet około 40 mld zł. Waloryzacja świadczenia do 550 zł oznaczałaby dodatkowe około 4 mld zł, a wraz z inflacją kwota ta systematycznie rosłaby w kolejnych latach” - podaje money.pl.

Świadczenie będzie wyższe, ale nie teraz

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed w programie “Money. To się Liczy” został zapytany o możliwość szybszego waloryzowania świadczenia 500 plus ze względu na tak szybko postępującą inflację.

Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyGodziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyCzytaj dalej

- Jeżeli w styczniu okaże się, że inflacja jest wyższa, niż waloryzacja, to świadczenia wzrosną. Co 3 lata przewidziane są okresy przeliczania świadczeń rodzinnych - powiedział wiceminister.

- Oczywiście jeśli byłyby możliwości finansowe państwa, to można byłoby te okresy przyspieszać. Ale na dzisiaj takich planów nie ma - dodał Szwed.

Wiceminister nie pozostawił żadnych złudzeń. W najbliższym czasie na waloryzację nie będzie można liczyć ze względu na stale obecną w Polsce epidemię koronawirusa. Wiceminister zaznaczył jednak, że “gdy gospodarka będzie na normalnych obrotach, będzie można rozpocząć dyskusję o tym, jak tymi środkami dysponować”.

Pilne ostrzeżenie banku Pekao. Oszuści mamią dużym prezentemPilne ostrzeżenie banku Pekao. Oszuści mamią dużym prezentemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
  3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
  4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
  5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
  6. Przywiązali Małysza do kaloryfera, zaczęli bez wytchnienia ciągnąć za nogi. Apoloniusz Tajner przerwał milczenie
  7. Doskonale smakuje i świetnie wygląda. Ciasto bez pieczenia „Góra lodowa” już jest wielkim hitem
Już pewne, nadchodzi nowa pomoc dla Polaków. Wiadomo już, kto otrzyma pieniądzeJuż pewne, nadchodzi nowa pomoc dla Polaków. Wiadomo już, kto otrzyma pieniądzeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News