Będzie premia do 500 plus?
biznesinfo
Autor Radosław Święcki - 27 Listopada 2020

Rząd szykuje specjalną premię dla rodziców. Muszą jednak szybko zdecydować się na dziecko

Czy będzie specjalna premia do 500 plus za szybkie urodzenie drugiego dziecka? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie wyklucza takiego rozwiązania, co przyznało w odpowiedzi na interpelację jednej z posłanek Koalicji Obywatelskiej. Resort chce w ten sposób zachęcić rodziców do podjęcia decyzji o posiadaniu kolejnego potomstwa.

Będzie premia do 500 plus?

Program „Rodzina 500 plus” w przyszłym roku będzie świętował swoje piąte urodziny. Czy rodzice będą mogli liczyć na dodatkową premię do 500 plus? Takie rozwiązanie bierze pod uwagę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Na zastrzyk finansowy będą mogli liczyć rodzice, którzy zdecydują się na szybkie posiadanie drugiego potomstwa.

Pomysł nie jest nowy, gdyż już wiosną 2018 roku ówczesna wicepremier odpowiadająca za sprawy społeczne Beata Szydła w ramach tzw. programu Mama plus zapowiedziała premię dla kobiet za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Do tamtej zapowiedzi nawiązuje posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska, która złożyła w tej sprawie interpelację do ministra rodziny i polityki społecznej, przypominając jednocześnie, że ze słów ówczesnej szefowej resortu Elżbiety Rafalskiej wynikało, że „szybkie urodzenie” za sprawą którego można było spodziewać się premii to maksymalnie dwa lata od narodzin pierwszego dziecka.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej podkreśla w interpelacji, że od zapowiedzi premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka minęło już 2,5 roku, a do chwili obecnej nie została ona wypłacona. Gajewska stawia pytanie, czy rząd planuje w najbliższym czasie wywiązanie się z zapowiedzianej wiosną 2018 roku obietnicy.

Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyGodziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyCzytaj dalej

Na interpelację posłanki Gajewskiej jak podaje portal TVN 24 Biznes odpowiedziała wiceszefowa resortu rodziny i polityki społecznej Barbara Socha, która podkreśla, że ministerstwo „z uwagą przygląda się różnym rozwiązaniom pokazywanym w badaniach oraz wprowadzanym w innych krajach, które w dłuższej perspektywie mogą mieć pozytywny i istotny wpływ na poprawę sytuacji demograficznej Polski".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Ministerstwo o premii

Następnie wiceminister rodziny i polityki społecznej przyznaje, że resort bierze pod uwagę wprowadzenie premii za urodzenie drugiego dziecka, choć jak wynika ze słów Sochy nie należy się tego rozwiązania spodziewać zbyt szybko.

- Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac – podkreśla cytowana przez TVN 24 Biznes Socha.

Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoJuż za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoCzytaj dalej

Wiceszefowa resortu rodziny i polityki społecznej w odpowiedzi na interpelację posłanki Koalicji Obywatelskiej zaznacza również, że rząd przygotowuje Strategię Demokratyczną, której celem jest „wyznaczenie kierunków działań wpływających na zwiększenie dzietności pozwalających na odnowę demograficzną kraju". Strategia jak pisze Socha stawia przed sobą trzy główne zadania.

- Zmniejszenie barier do posiadania dzieci, zwiększenie idealnej wielkości rodziny oraz zmniejszenie skali odkładania urodzin w czasie. Omawiany instrument (chodzi o wspomnianą premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka - red.) stanowi część działań w kierunku realizacji celu ostatniego, jakim jest zachęcanie rodziców do wcześniejszych urodzin, dlatego jest on brany pod uwagę w pracach nad Strategią – pisze wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Rekapitulując. Premia do 500 plus, które rodzice otrzymują od blisko pięciu lat jest przez rząd brana pod uwagę i będą mogli na nią liczyć ci, którzy zdecydują się na stosunkowo szybkie posiadanie kolejnego dziecka. Odpowiedź przedstawicielki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na poselską interpelacje pokazuje jednak, że nie sposób przesądzić, kiedy rozwiązania to wejdzie w życie.

Tymczasem 1 kwietnia przyszłego roku minie 5 lat od wejścia w życie programu „Rodzina 500 plus”. Wprowadzenie tego programu było jedną z najważniejszych przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Początkowo program zakładał przyznawanie rodzicom środków w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. W lipcu zeszłego roku program rozszerzono również na pierwsze dziecko.

Zamówił w barze tylko jeden kufel. Ale barmani i tak nie mogli się później nadziwićZamówił w barze tylko jeden kufel. Ale barmani i tak nie mogli się później nadziwićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News