500 plus w nowym wymiarze? To pomysł ekonomisty Pekao
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 25 Sierpnia 2019

Nie 500 plus, a 600 plus i 400 plus. Jest nowy pomysł na program

500 plus to świadczenie, które stało się sztandarowym pomysłem polskich władz na świadczenia socjalne. Nie brak jednak głosów, że mogłoby mieć inny wymiar. Według najnowszego pomysłu, 500 plus miałoby zostać zastąpione przez 600 plus i 400 plus.

500 plus, najpopularniejsze świadczenie socjalne w Polsce, może niebawem ulec zmianie. O reorganizację wydatkowania środków apeluje główny ekonomista banku Pekao SA, Marcin Mrowiec. Ten wskazuje na negatywne działanie 500 plus na Polaków, którzy niejednokrotnie decydowali się na rezygnację z pracy, byleby dostać 500 złotych na dziecko.

Dawanie 500 plus w wymiarze 500 złotych wszystkim po równo Mrowiec uważa za bardzo niesprawiedliwe. Tyle samo wówczas dostają i ci, którzy pracują i niepracujący. Zdaniem Mrowca to niewłaściwy sposób podejścia do sprawy. Zamiast tego ekonomista radzi, by zmodyfikować wielkość świadczenia. Pracujący mieliby dostawać po 600 złotych, a niepracujący po 400 złotych. Z tego wyłączyłby jednak rodziców z większą liczbą dzieci.

Emerytura w końcu bez podatku? Władza mówi jedno Emerytura w końcu bez podatku? Władza mówi jedno "ale"Czytaj dalej

500 plus w nowym wymiarze?

Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci. Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy - mówi ekonomista Pekao.

Problem ten ma wynikać z trzech rzeczy. Po pierwsze Mrowiec mówi o kosztach zatrudnienia, które są wysokie dla wszystkich pracujących - nawet tych z najniższym dochodem. W takim wypadku nie opłaca się im pracować. Po drugie - ci, którzy pobierają świadczenia, boją się ich utraty w wypadku podjęcia pracy zarobkowej. Po trzecie wysokość najniższego zarobku i wysokość zsumowanych świadczeń często jest bardzo podobna.

Premier Wielkiej Brytanii kpi z Donalda Tuska na szczycie G7Premier Wielkiej Brytanii kpi z Donalda Tuska na szczycie G7Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Piotr Woźniak-Starak nie żyje. Wyłowiono jego ciało "Potwierdził się najgorszy scenariusz"
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News