500 plus nie będzie już wymagało składania osobnego wniosku
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Grudnia 2019

Ogromne zmiany w 500 plus. Składanie wniosków zostanie wstrzymane

500 plus nie będzie już wymagało złożenia wniosku. - Cyfryzacja urzędów umożliwi ich odmiejscowienie - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Formalności będzie można załatwić w dowolnym urzędzie lub przez internet.

500 plus już bez konieczności składania wniosku

W rozmowie z “Rzeczpospolitą” Marek Zagórski opowiedział, czemu ma służyć cyfryzacja urzędów. Zdaniem ministra składanie wniosków o 500 plus czy rejestracja auta powinny odbywać się przez internet. I podkreślił, że część udogodnień już obowiązuje.

“Prosty przykład - wniosek o dowód osobisty. Gotowy dokument można odebrać w dowolnym urzędzie gminy, który wnioskodawca wskaże. Mamy system Źródło, który pozwala nam obsługiwać rejestr dowodów osobistych i cały proces z tym związany. Podłączone są do niego wszystkie urzędy gmin. Takim samym systemem jest zresztą centralna ewidencja pojazdów. Dzięki temu, że ją mamy, nie musimy już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego” - powiedział minister na łamach “Rz”.

Areszt lub kara do 1 mln zł. Formalności załatw przed końcem roku, a unikniesz problemówAreszt lub kara do 1 mln zł. Formalności załatw przed końcem roku, a unikniesz problemówCzytaj dalej

Automatyzacja poprawia jakość życia obywateli

Zagórski podkreślił też znaczenie programu Twój e-PIT, który jest dobrym przykładem automatyzacji. Dzięki programowi podatnik nie musi iść do urzędu ani wypełniać e-formularzy. Jedyne, co musi zrobić, to sprawdzić, czy automatycznie przygotowane cyfrowe zeznanie podatkowe jest poprawne. Ponadto, nawet jeśli tego nie zrobi, to PIT zostanie uznany przez urzędników za przesłane zeznanie.

Kolejne ułatwienie z 500 plus

Minister zapowiedział też, że wniosek o 500 plus będzie można złożyć w dowolnym urzędzie. Już teraz można je składać przez internet. Minister zaznacza, że „koncentrujemy się nad tym, by przy sprawach online doprowadzić do pełnej obsługi różnego rodzaju procesów życiowych.” Wtedy nie będzie już konieczne składanie osobnego wniosku o 500 plus.

Finansowanie trzynastek już przyklepane. Oburzeni będą nie tylko emeryciFinansowanie trzynastek już przyklepane. Oburzeni będą nie tylko emeryciCzytaj dalej

“Kluczowa jest analiza procesów na linii obywatel-urząd. Prosty przykład: kiedy rodzi się dziecko, najpierw zgłaszamy jego narodziny, dostajemy dla niego PESEL. Możemy to zrobić przez internet. Nic nie stoi na przeszkodzie, by równocześnie zawnioskować o rzeczone już 500 plus, np. poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadracika. Na tej samej zasadzie można by dokonać zapisu do żłobka, przedszkola itd. To właśnie mam na myśli, gdy mówię o obsłudze procesów życiowych” - tłumaczy w rozmowie z “Rz” minister Zagórski.

Rejestracja auta przez internet i w dowolnym urzędzie

Minister zapowiedział na łamach “Rzeczpospolitej”, że na początek mają zostać sprawdzone rozwiązania dotyczące rejestracji samochodu. Formalności będzie można załatwić przez internet lub w dowolnym urzędzie. Ministerstwo wyraziło także techniczną gotowość na wprowadzenie systemu e-prawo jazdy tj. dokumentu w telefonie. “Aby móc jeździć bez prawa jazdy, musimy jednak wyeliminować przepis, który nakłada na nas mandat za jego brak” - podkreślił.

Wykonasz jeden przelew, ukaże cię samo ministerstwo. Od stycznia wchodzi surowe prawoWykonasz jeden przelew, ukaże cię samo ministerstwo. Od stycznia wchodzi surowe prawoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News