Bon turystyczny 500 plus wydali na razie nieliczni
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 24 Listopada 2020

Bon 500 plus wciąż do wydania, skorzystało tylko 1 mln Polaków. Niektórzy dostaną aż 1000 zł

Pamiętacie państwo bon turystyczny 500 plus? Z wprowadzonego latem tego roku rządowego świadczenia skorzystało zaledwie 1 mln uprawnionych Polaków. Pozostali mają jeszcze sporo czasu na wykorzystanie bonu o wartości 500 zł. Warto przypomnieć, że w przypadku części rodzin świadczenie na dziecko jest dwukrotnie wyższe.

Bon 500 plus dla wielu wciąż do wydania

Być może nie wszyscy pamiętają, ale na przełomie wiosny i lata tego roku, gdy emocje wokół pierwszej fali pandemii nieco opadły, toczył się bój o nowe rządowe świadczenie, od początku funkcjonujące pod roboczą nazwą „bon turystyczny”.

Szef Biedronki opublikował specjalny list. Wiele osób mocno zaskoczonychSzef Biedronki opublikował specjalny list. Wiele osób mocno zaskoczonychCzytaj dalej

Autorem koncepcji było Ministerstwo Rozwoju, a jego wstępny zarys ogłosiło jeszcze w ubiegłym roku w okresie kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Wstępne założenie programu zakładało, że ma on być z jednej strony wsparciem dla najuboższych, tak by mieli wreszcie możliwość spędzenia wakacji, a z drugiej wsparciem dla branży turystycznej.

Ten drugi cel stał się szczególnie istotny wiosną tego roku, gdy już było wiadomo, że jedną z najbardziej poszkodowanych obostrzeniami związanymi z pandemią branż jest właśnie branża turystyczna. Właśnie wtedy wrócił pomysł bonu turystycznego. Wiadomo było, że ma on wesprzeć wspomnianą branżę. Pozostawał jedynie szczegół dotyczący tego, kto będzie mógł z niego skorzystać.

Początkowo zakładano, że bon będzie należał się wszystkim, którzy pracują na umowę o pracę i zarabiają nie więcej niż 5200 zł brutto, czyli okolice średniej krajowej. Z tej koncepcji szybko się jednak wycofano i przez pewien czas wydawało się, że sama koncepcja bonu w ogóle upadnie.

Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywaćNowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywaćCzytaj dalej

Wtedy do akcji wkroczył walczący o reelekcję prezydent Andrzej Duda i zaproponował, by bon turystyczny przysługiwał tym, którzy są beneficjentami sztandarowej propozycji prezydenta z pierwszej kampanii, czyli 500 plus, która została wprowadzona w życie po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości. Rządzący przychylili się do pomysłu prezydenta i tak oto powstał bon turystyczny 500 plus.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Zgodnie z przyjętymi zasadami bon o wartości 500 zł należy się osobom posiadającym co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia (na każde dziecko przysługuje jeden bon). Część rodzin może jednak liczyć na 1000 zł. Chodzi o rodziny posiadające dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, którym jak przypomina portal Strefabiznesu.pl przysługuje dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł.

Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne krokiLech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne krokiCzytaj dalej

Bon turystyczny 500 plus po uchwaleniu przez parlament został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę 17 lipca br., a wszedł w życie 1 sierpnia, czyli na półmetku wakacji. Od tego dnia uprawnieni do skorzystania z bonu mogą go aktywować i opłacać nim np. usługi hotelarskie lub inne imprezy turystyczne na terenie kraju.

Dokonanie płatności za pomocą bonu jak przypomina portal następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Z bonu można korzystać wielokrotnie, aż do wyczerpania zgromadzonych na nim środków.

Bon turystyczny dla osób uprawnionych do skorzystanie z niego zostaje wygenerowany w systemie teleinformatycznym, po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Zawiera ona unikalny 16-cyfrowy numer, który jego beneficjenci otrzymują za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez siebie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Nowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też możeNowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też możeCzytaj dalej

Co istotne z bonu turystycznego 500 plus można skorzystać jedynie w Polsce, gdyż jak wspomniano ma on wspierać krajową turystykę. Można nim opłacić np. pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym, ale też wszelkiego rodzaju imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Przez imprezę turystyczną jak przypomina Strefabiznesu.pl można rozumieć np. kolonie czy obóz harcerski bądź sportowy.

Z szacunków podawanych przez rządu wynikało, że z bonu turystycznego 500 plus może skorzystać ok 6,5 mln dzieci. Tymczasem z danych zaprezentowanych pod koniec września przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że bon aktywowało zaledwie 1 mln Polaków. Z jednej strony wydaje się niewiele, z drugiej wiele rodzin w obawie przed pandemią, uznało, że wakacyjny wypoczynek lepiej przełożyć. Tym samym z bonu turystycznego 500 plus wciąż może skorzystać ponad 5 mln dzieci.

Do kiedy można skorzystać z bonu turystycznego?

Okazją do wykorzystania bonu nie będą nadchodzące ferie zimowe, które w związku z pandemią odbędą się wyjątkowo dla wszystkich województw w jednym terminie (4-17 stycznia). Właśnie z powodu pandemii, a konkretnie wprowadzonych w związku z nią obostrzeń ferie będą miały jednak zupełnie inny charakter niż dotychczas. Mało prawdopodobne, by do tego czasu zostały na nowo otwarte hotele, a rząd już teraz zaleca, by unikać podróży, w związku z tym większość dzieci będzie musiało spędzić zimowy wypoczynek w domu, a tym samym realizacja bonu będzie niemożliwa.

W środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice będą nieprzejezdneW środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice będą nieprzejezdneCzytaj dalej

Dobra wiadomość jest jednak taka, że czasu na wykorzystanie bonu turystycznego 500 plus jest bardzo dużo, bowiem termin na jego realizację mija dopiero pod koniec marca przyszłego roku, co oznacza, że będzie można z niego skorzystać nie tylko podczas przyszłorocznych wakacji, ale też ferii zimowych w 2022 roku, miejmy nadzieję, że już nie skumulowanych.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News