Kwota wolna lepszym rozwiązaniem niż 500 plus?
pixabay/Tomasz Supel
Autor Radosław Święcki - 24 Czerwca 2020

500 plus daje coraz marniejsze efekty. Jest dużo lepszy sposób na polepszenie sytuacji polskich rodzin

Obiecane w poprzedniej kampanii przez prezydenta Andrzeja Dudę podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł byłoby korzystniejsze dla najuboższych rodzin niż program 500 plus – przekonują analitycy CenEA.

Kwota wolna lepszym rozwiązaniem niż 500 plus?

Jesteśmy w przededniu wyborów prezydenckich. Dla Andrzeja Dudy to nie tylko czas walki o reelekcję, ale też podsumowań pierwszych pięciu lat prezydentury. Czynią to również eksperci rozliczając obecnego prezydenta również z niezrealizowanych obietnic przedwyborczych. Należy przypomnieć, że wśród sztandarowych haseł Andrzeja Dudy w pierwszej kampanii prezydenckiej obok przywrócenia dawnego wieku emerytalnego i 500 plus, było również podniesienie wyższej kwoty od podatku do 8 tys. zł.

Co prawda prezydent złożył w Sejmie projekt powszechnej podwyżki kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, ale został on znacząco zmodyfikowany przez parlamentarzystów w trakcie późniejszych prac.

Rząd wprowadza ogromne zmiany na stacjach paliw. Przygotuj się, może czekać cię niemały problemRząd wprowadza ogromne zmiany na stacjach paliw. Przygotuj się, może czekać cię niemały problemCzytaj dalej

Dlaczego projekt nie został zrealizowany w pierwotnej postaci? Nie ulega wątpliwości, że powodem były koszty budżetowe tego rozwiązania, tyle, że jak zauważają analitycy CenEA, rządzącym udało się znaleźć środki na realizację programu „Rodzina 500 plus”, który od lipca zeszłego roku przysługuje na każde dziecko (wcześniej przez trzy lata tylko na drugie i kolejne dziecko).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

W „Komentarzu przedwyborczym CenEA” analitycy wskazują, że koszt 500 plus na każde dziecko jest tylko nieznacznie wyższy od kosztów, jakie generowałoby wprowadzenie kwoty wolnej od podatku. W przypadku świadczenia jest to 19,3 mld zł, zaś w przypadku kwoty wolnej byłoby to 20,4 mld zł.

Fotoradary za chwilę wylądują na złomie. Mandaty posypią się z dużo skuteczniejszych urządzeńFotoradary za chwilę wylądują na złomie. Mandaty posypią się z dużo skuteczniejszych urządzeńCzytaj dalej

- Wydaje się zatem, że z punktu widzenia poziomu deficytu sektora finansów publicznych, wprowadzenie każdego z nich miałoby podobne skutki. (...) całkowite roczne korzyści w wyniku podniesienia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich podatników byłyby stosunkowo równo rozłożone wśród gospodarstw w całym rozkładzie dochodów – tłumaczą – cytowani przez Bankier.pl – eksperci.

- Z punktu widzenia sytuacji budżetowej obietnica Prezydenta dotycząca uniwersalnego podniesienia kwoty wolnej od podatku była w takim samym stopniu możliwa do realizacji jak rozszerzenie programu 500 plus - dodają.

Zyskaliby najubożsi

Z danych zaprezentowanych przez analityków wynika, że 500 plus przyniosło korzyści głównie rodzicom o wysokich dochodach. Trafia do nich niespełna 30 proc. całkowitych kosztów upowszechnienia świadczenia, podczas gdy do najbiedniejszych gospodarstw domowych zaledwie 6,1 proc. Tymczasem – jak wynika z wyliczeń ekspertów CenEA- w przypadku podziału kosztu uniwersalnego podniesienia kwoty wolnej do 8 000 zł rocznie wartości te wynosiłyby odpowiednio 21,7 proc. i 14,7 proc.

Produkty, za które niestety płacisz teraz sporo więcej. Przez ostatnie zmiany w podatkach portfele pustoszejąProdukty, za które niestety płacisz teraz sporo więcej. Przez ostatnie zmiany w podatkach portfele pustoszejąCzytaj dalej

Analitycy, którzy podzielili społeczeństwo na dziesięć grup obejmujących po 10 proc. populacji, od gospodarstw domowych o najniższych dochodach do dyspozycji do gospodarstw najzamożniejszych (wyliczonych na podstawie tzw. dochodu ekwiwalentnego) przekonują, że podniesienie kwoty wolnej prowadziłoby do wzrostu dochodów gospodarstw w pierwszych trzech grupach decylowych o odpowiednio 2,7 proc., 3,4 proc. i 3,3 proc. Z kolei wprowadzenie 500 plus na każde dziecko podniosło dochody w tych grupach tylko o odpowiednio 0,7 proc, 1,6 proc. i 2,2 proc. Tym samym – jak podkreślają eksperci – realizacja obietnicy powszechnego podniesienia kwoty wolnej byłaby korzystniejsza niż upowszechnienie 500 plus z punktu widzenia ograniczenia ubóstwa i pomocy gospodarstwom o najniższych dochodach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najwyższy stopień zagrożenia na południu Polski. Będzie bardzo niebezpiecznie
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza
Nowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyNowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News