500 plus potrzebuje waloryzacji
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Listopada 2020

Już nie 500 plus, a 454 plus. Świadczenie będzie coraz mniej warte, potrzebna waloryzacja?

Ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. Rosnąca inflacja sprawia, że za tyle samo pieniędzy możemy kupić mniej towarów. 500 plus wprowadzone cztery lata temu jest w tej chwili warte prawie 50 zł mniej. Jeśli świadczenia nie obejmie waloryzacja, za 10 lat świadczenie na dziecko będzie wynosiło równowartość 338 zł.

500 plus wymaga waloryzacji

Świadczenie 500 plus nieuchronnie traci swoją wartość. Według danych opublikowanych przez Eurostat ceny w Polsce rosną najszybciej w Unii Europejskiej. Portal money.pl zwraca uwagę, że kiedy w połowie europejskich państw ceny towarów maleją, w Polsce rosną z zatrważającą prędkością.

Ponadto Polska jest także liderem pod względem najwyższych podwyżek. Pieniądze w Polsce tracą wartość najszybciej w Europie, wszystko przez inflację, która jest w kraju nad Wisłą dziesięciokrotnie wyższa niż w pozostałych państwach UE.

Nie wygląda na to, żeby w najbliższych latach sytuacja miałaby się zmienić, ponieważ NBP na potęgę dodrukowuje pieniądze, a skutki tego będą odczuwalne dopiero za jakiś czas, gdy Polacy zaczną wydawać pieniądze, które starają się zaoszczędzić z racji epidemii.

Portal zauważa, że złe skutki inflacji są nieco łagodzone przez stale rosnący poziom przeciętnego wynagrodzenia, dzięki czemu rodziny mogą realnie utrzymywać swoją siłę nabywczą. Problem pojawia się jednak, jeśli jedynym źródłem utrzymania jest świadczenie 500 plus, które z każdym dniem traci swoją wartość.

Świadczenie zostało wprowadzone ponad cztery lata temu. Od tego czasu inflacja tak zmniejszyła wartość pieniądza, że 500 plus jest w tej chwili prawie 10 proc. mniej niż na początku.

Kolejna sieć sklepów przechytrzyła zakaz handlu. Będzie otwarta w każdą niedzielęKolejna sieć sklepów przechytrzyła zakaz handlu. Będzie otwarta w każdą niedzielęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Sklepy będą zamknięte przez ponad trzy dni. Nigdy nie było podobnej sytuacjiSklepy będą zamknięte przez ponad trzy dni. Nigdy nie było podobnej sytuacjiCzytaj dalej

Waloryzacja świadczenia

Money.pl zauważa, że najbardziej straciły osoby, które pieniądze ze świadczenia odkładały (np. na przyszłą edukację dzieci), ponieważ wartość oszczędności od początku oszczędzania spadła o ok. 9 proc.

Według portalu najlepszym rozwiązaniem problemu byłaby waloryzacja świadczenia, która pomogłaby utrzymać wartość świadczenia. Oznaczałoby to tym samym, że Polacy musieliby dostawać miesięcznie 550,19 zł w ramach 500 plus. Jednak to oznaczałoby ogromne wyzwanie dla budżetu, który i tak został znacznie nadszarpnięty przez skutki epidemii i środki zaradcze podejmowane w związku z nią.

“Po rozszerzeniu programu 500+ na każde dziecko, rocznie ma on kosztować budżet około 40 mld zł. Waloryzacja świadczenia do 550 zł oznaczałaby dodatkowe około 4 mld zł, a wraz z inflacją kwota ta systematycznie rosłaby w kolejnych latach” - przypomina portal.

Niestety, do tematu waloryzacji 500 plus rząd podchodzi ze sporą rezerwą. Jeszcze przed epidemią, ministrowie pytani o waloryzację świadczenia tłumaczyli, że byłby to bardzo duży koszt dla budżetu, jednak nie można wykluczyć takich zmian w przyszłości.

Być może właśnie takie są plany rządu, w końcu obniżenie wartości 500 plus jest całkiem sprytnym zagraniem socjotechnicznym. Wielu Polaków może w dalszym ciągu cieszyć się z okrągłej sumy świadczenia, podczas gdy nie wszyscy będą zauważać związek inflacji z wypłatą świadczeń na dzieci.

Wigilia do 5 osób nowym pomysłem rządu? Polacy nie mają co liczyć na normalne święta?Wigilia do 5 osób nowym pomysłem rządu? Polacy nie mają co liczyć na normalne święta?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News