500 plus czy 600 plus?
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.06.2018. n/z Polskie banknoty.
Autor Komunikaty prasowe - 23 Stycznia 2020

600 plus zamiast 500 plus? Tylko dla nielicznych jest to świetna informacja

Nie 500 plus, a 600 plus? Polacy mogą nie chcieć wyższych świadczeń wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu Badań Spraw Publicznych dla portalu money.pl. Według badań aż 55 proc. badanych nie chciałoby wzrostu świadczenia w związku ze wzrostem inflacji.

Niższa wartość 500 plus

Według wyliczeń portalu obecna realna wartość świadczenia 500 plus po prawie 4 latach, w porównaniu do okresu, gdy świadczenie było wprowadzane to 463 zł. "Droższa żywność, paliwa, prąd, wywóz śmieci czy usługi sprawiają, że za te same pieniądze kupić możemy po prostu mniej" - informuje portal.

Czy w takim razie należałoby walorozywać to świadczenie? Niekoniecznie. Mimo spadku realnej wartości świadczenia wielu Polaków, bo aż ponad połowa nie uważa by, należało kwotę zasiłku zwiększyć. Wynik jest jeszcze tym bardziej zaskakujący, bo aż 45 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie". Mniej niż co trzecia osoba uważa, że świadczenie należałoby zwiększyć (30,54 proc. badanych). Nie ma zdania w tej kwestii około 14 proc. respondentów. Ze względu na miejsce zamieszkanie więcej przeciwników ewentualnej podwyżki jest wśród osób mieszkających w większych miastach niż na wsi.

Badanie uwzględniało też preferencje wyborcze. Za podwyżkami jest 55 proc. wyborców PiS. Natomiast wśród wyborców Lewicy, Koalicji Obywatelskiej czy Konfederacji przeciwników waloryzacji świadczenia jest aż 70 proc. badanych. W przypadku PSL to tylko 60 proc. ale wciąż więcej niż wynosi średnia dla badania(55 proc.).

Starsi pracownicy do zwolnienia? Przez nowe zmiany rządu mogą stracić pracęStarsi pracownicy do zwolnienia? Przez nowe zmiany rządu mogą stracić pracęCzytaj dalej

Inflacja zjada świadczenie

"Zgodnie ze statystykami GUS, w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia programu 500+ średni wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych wyniósł 2 proc. W kolejnym roku ceny zwiększyły się przeciętnie o 1,6 proc., a w jeszcze następnym o 2,2 proc. Ostatnie miesiące przyniosły jeszcze większe przyspieszenie" - informuje portal.

- Teraz inflacja pomaga rządowi, bo po prostu powoli "zjada" to świadczenie. Budżet na 2020 rok złożony jest z wielu jednorazowych dochodów, których w kolejnych latach raczej nie będzie. Indeksacja 500+ stworzyłaby bardzo sztywny wydatek w budżecie. Zachowanie dotychczasowego stanu będzie sprawiać, że z roku na rok koszt 500+ będzie spadał - wyjaśnia ekonomista mBanku dr. Ernest Pytlarczyk.

W rozmowie z "Super Expresem" wiceminister pracy Stanisław Szwed, miał skomentować, że wprowadzenie wyższego świadczenia jest możliwe. - Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział Stanisław Szwed, pytany przez dziennik o wprowadzenie 600 plus.

Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prosiła lekarzy o wykonanie badań profilaktycznych, ale się nie zgodzili. Teraz zostały jej 3 lata życia
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News