500 plus będzie waloryzowane
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 22 Października 2019

Rodzina 500 plus z waloryzacją. Znamy już datę

500 plus to program, który na dobre wpisał się w finanse polskich rodzin. Wprowadzony w marcu 2016 roku program coraz bardziej jednak traci na wartości. Stąd też przybywa głosów, które mówią o jego waloryzacji. W tej sprawie w końcu zabrał głos resort odpowiedzialny za program. Jest już znana wstępna data waloryzacji programu.

500 plus obecnie nie jest już warte 500 złotych, a 475 złotych, jeśli liczyć po wartości z momentu wprowadzania programu. Wartość tego zjada bowiem inflacja, która w Polsce galopuje, a według kolejnych doniesień pracowni badawczych z całego świata odpuści w Polsce dopiero około 2023 roku. Jak najbardziej zasadne są więc głosy dotyczące waloryzacji programu.

O tę politycy obozu rządzącego pytani byli już niejednokrotnie. Premier Mateusz Morawiecki sam mówił, że program zwaloryzowano w tym roku, rozszerzając go na każde dziecko i znosząc kryteria dochodowe pozwalające na udział w programie. Wciąż jednak pozostaje problem realnej wartości 500 złotych otrzymywanych w ramach programu.

500 plus z waloryzacją. Wiceminister zabrał głos

W sprawie jednak zabrał głos wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed. Jak podaje Wirtualna Polska, ten podkreślił, że ani na ten rok, ani na przyszły nie przewidziano żadnych większych działań przy programie Rodzina 500 plus. Dopiero w 2021 roku będzie można pomyśleć o waloryzacji programu, którą Szwed w rozmowie z Super Expressem określił "ciekawym pomysłem".

- Na 2020 rok mamy już zapisane w budżecie środki na program "Rodzina 500 plus". Mamy na 2020 rok zaplanowane ponad 40 mld złotych na program "Rodzina 500 plus", ale w przyszłości nie wykluczamy różnych wariantów - podkreślił Stanisław Szwed.

Nie brak jednak ekonomistów, którzy wskazują, że aby utrzymać żywotność i realną siłę programu należy go waloryzować. Tego zdania jest chociażby Marek Zuber, ekonomista cytowany przez Super Express. Choć wyżej wspomnieliśmy o wartości realnej programu na poziomie 475 złotych, Zuber nie wątpi, że to już znacznie mniej, bo jedynie 430 złotych.

- Inflacja zjada 500 plus. Najbiedniejsze rodziny najwięcej wydają na żywność i dla nich 500 plus nie jest warte 500 złotych, ale już 430 złotych - ocenił Zuber.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News