500 plus dla gmin
biznesinfo.pl
Autor Maria Glinka - 19 Czerwca 2020

Prezydent obiecuje kolejne 500 plus. Licytacja wyborcza nabiera rozpędu

500 plus dla gmin to nowa wyborcza propozycja Andrzeja Dudy. Dopłata miałaby być przeznaczona na wdrożenie samodzielnych i unijnych inwestycji. Samorządowcy chwalą pomysł, ale nie kryją obaw o sposób jego realizacji.

Kolejne 500 plus, tym razem dla gmin

Najpierw 500 plus na wakacje dla dzieci, a teraz dofinansowanie dla gmin. 500 plus w nowej odsłonie to nowa propozycja ubiegającego się reelekcję Andrzeja Dudy. Prezydent zadeklarował, że każda gmina otrzyma co najmniej 500 tys. zł z przeznaczeniem na inwestycje samodzielne lub jako wkład własny do projektów UE lub programów rządowych (np. Fundusz Dróg Samorządowych).

500 plus dla gmin miałoby być swoistym planem ratunkowym dla samorządów, dotkniętych przez pandemię. Dziennik Gazeta Prawna donosi, na ten cel ma zostać przeznaczone ok. 5 mld zł, choć mówi się także o 8 mld zł.

Najciekawsze samochody PRL-u, które nie trafiły do seryjnej produkcji. Kilka z nich robi wielkie wrażenieNajciekawsze samochody PRL-u, które nie trafiły do seryjnej produkcji. Kilka z nich robi wielkie wrażenieCzytaj dalej

Co najmniej 500 plus, choć w grę wchodzą także większe sumy

Ostateczna wysokość dopłaty miałaby być uzależniona od wielkości samorządu. Jednak główne założenie polega na przekazaniu w ręce danej gminy nie mniej niż wspomniane 500 tys. zł.

Obecnie eksperci pracują nad opracowaniem przelicznika, według którego gminy mają otrzymać 500 plus. Prawdopodobnie pod uwagę będzie brana liczba mieszkańców gmin oraz ich sytuacja finansowa. Na uprzywilejowanej pozycji mają być biedniejsze samorządy.

Zaczęło się, Poczta Polska ściga za niepłacenie abonamentu. Nie uchroni cię nawet brak telewizoraZaczęło się, Poczta Polska ściga za niepłacenie abonamentu. Nie uchroni cię nawet brak telewizoraCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Mocne, poważne zarzuty wobec TVP. Dwóch kandydatów na prezydenta nie ma najmniejszych wątpliwości

Skąd pieniądze na nowe 500 plus?

Mimo że Polska walczy z pandemią i jej negatywnymi skutkami gospodarczymi to w budżecie państwa znajdą się pieniądze na kolejne 500 plus. Środki na wypłaty dla gmin mają pochodzić z funduszu covidowego i przybrać kształt podfunduszu.

To nie koniec burz i ulew. W piątek 19 czerwca lepiej nie planować aktywności na świeżym powietrzuTo nie koniec burz i ulew. W piątek 19 czerwca lepiej nie planować aktywności na świeżym powietrzuCzytaj dalej

Jeden z polityków PiS wyznał, że 500 plus dla samorządów mogłoby zostać uruchomione jeszcze w te wakacje. „Samorządy za te pieniądze zamówią usługi w lokalnych firmach, napędzając koniunkturę na lokalnym rynku. To metoda na podanie tlenu gospodarce” – skomentował działacz partii rządzącej, który podkreśla, że 500 plus dla gmin to rozwinięcie strategii pobudzania polskiej gospodarki po dwumiesięcznym lockdownie.

Co o 500 plus sądzą samorządowcy?

Włodarze gmin sceptycznie podchodzą do propozycji 500 plus dla samorządów. Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich wyznał, że „wsparcie gmin w tak trudnej sytuacji ma sens, bo to pozwoli im mniej się zadłużyć. Ale tak rozumiany fundusz, pochodzący ze środków na walkę ze skutkami COVID-19, wygląda na działanie jednorazowe, a nam bardziej zależy na rozwiązaniu systemowym. Pytanie też, jak te pieniądze będą dzielone pomiędzy jednostki”. Samorządowcy obawiają się, że wdrażanie większych kwot będzie odbywało się w oparciu o polityczny klucz.

Zarządcy zwracają uwagę, że nowa odsłona 500 plus może oznaczać jeszcze większą centralizację niektórych działań na poziomie gmin. Już teraz premier dysponuje prawem do „wprowadzania zmian na listach projektów, które już przeszły weryfikację na szczeblu wojewodów i ministra infrastruktury. Premier może nie tylko zmienić czy skreślić projekty z listy, lecz nawet dopisać takie, które nie brały w ogóle udziału w naborach” ‒ tłumaczył Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP (ZGWRP). Są to procedury mało transparentne i podważające niezależność działań poszczególnych samorządów.

Najciekawsze samochody PRL-u, które nie trafiły do seryjnej produkcji. Kilka z nich robi wielkie wrażenieNajciekawsze samochody PRL-u, które nie trafiły do seryjnej produkcji. Kilka z nich robi wielkie wrażenieCzytaj dalej

Świętalski ocenił, że 500 plus dla gmin będzie kosztowało państwo zdecydowanie mniej 5 mld zł, ponieważ połowa tej kwoty wróci do budżetu w postaci różnego rodzaju danin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IMGW wydało pilne ostrzeżenie niemalże dla całego kraju. Polacy muszą uważać na niszczycielski żywioł
  2. Husky zaczepił dziecko łapą po twarzy. Ojciec próbował uspokoić synka, jest nagranie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News