500 plus - ministerstwo wydało oświadczenie
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 18 Sierpnia 2019

Resort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzy

500 plus - po program można wnioskować już od początku lipca. Teraz ministerstwo wydało oświadczenie, w którym przypomina o warunkach składania wniosków. Jak podkreśla Bożena Borys-Szopa, występowanie o 500 plus nigdy nie było łatwiejsze.

500 plus, czyli najpopularniejszy polski program socjalny jest już z Polakami od ponad trzech lat. Wnioski potrzebne do wzięcia udziału w kolejnej edycji są już składane od początku lipca. W tym roku partia rządząca zdecydowała się na nowy sposób ich składania. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że wnioskowanie o 500 plus nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów. Nie ma obowiązku dostarczania orzeczenia o rozwodzie, separacji, miejscu zamieszkania dziecka.

To rodzic, prawidłowo wypełniając i podpisując wniosek, deklaruje, że dziecko zamieszkuje z nim i jest na jego utrzymaniu, nie pozostaje pod opieką naprzemienną i spełnia pozostałe kryteria, np. wieku. Robi to pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia - cytuje minister portal Money.pl.

Ciemna strona 500 plus. Program wyrządza sporo szkódCiemna strona 500 plus. Program wyrządza sporo szkódCzytaj dalej

500 plus nie dostaje się w dwóch wypadkach

Wnioski po 500 plus składać można od początku lipca tego roku. Jednakże dopiero od początku sierpnia składać można je drogą fizyczną w urzędach. Na początku wnioskowanie odbywało się za pośrednictwem internetu - portalu Emp@tia, bankowości internetowej, a także PUE ZUS. W ciągu pierwszych dwóch tygodni wnioskowania złożono ponad 2,5 mln wniosków online.

Money.pl wskazuje, że jest niewiele rodzin, które muszą obejść się smakiem. 500 plus w zasadzie nie jest przyznawane w dwóch wypadkach - po pierwsze, gdy rodzice po rozstaniu próbują pobrać świadczenie na te same dzieci. Po drugie - wówczas, gdy podobne świadczenia rodzina pobiera już za granicą. Są to przypadki rzadkie, ale, jeśli występują, dyskwalifikują w odbieraniu świadczenia.

Płaca minimalna nie pasuje związkom. Jest apel do rząduPłaca minimalna nie pasuje związkom. Jest apel do rząduCzytaj dalej

500 plus w liczbach

Rząd corocznie przeznacza na świadczenia 500 plus miliardy złotych. W 2018 r. w program wpompowane zostało 24,5 mld złotych. Przypomnijmy, że było to w czasie gdy 500 plus przysługiwało jeszcze tylko na drugie i kolejne dziecko. W nowych warunkach 500 plus kosztuje dużo więcej.

W samym lipcu bieżącego roku złożono ponad 2,6 mln wniosków o 500 plus. Zmiany w programie sprawiły, że teraz o świadczenie przysługuje liczbnie ponad 6,8 mln dzieci. W 2020 r. rząd przewiduje wydatek rzędu 30 mld zł na świadczenia związane z 500 plus.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Peugeot 308 już za 538 pln miesięcznie. Zapisz się na jazdy już dziś
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Prezent ślubny czekał na otwarcie aż 9 lat. Młoda para nie spodziewała się tego, co znajdzie w środku

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News