500 plus i zmiana kulturowa to dalej priorytety rządu. Ale na nowe świadczenia w postaci pieniędzy nie ma co liczyć
pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Grudnia 2019

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk

500 plus nie będzie już wydawane Polakom? Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd nie będzie już dawał ludziom pieniędzy do ręki tak jak do tej pory. Mają za to pojawić się nowe formy pomocy.

500 plus - czy to koniec programu?

500 plus to prawdopodobnie najważniejszy program rządu Prawa i Sprawiedliwości. Chociaż program cieszy się ogromną popularnością i dał zwycięstwo partii w wyborach w 2015 roku (i w zasadzie w tych też), to w tej kadencji rząd zamierza postawić na nieco inne rozwiązania.

W wywiadzie dla Business Insider minister rozwoju Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że choć program 500 plus dalej przyczynia się do rozwoju gospodarki, to sytuacja na świecie stawia nowe wyzwania. Jednocześnie podkreśla, że poprawa sytuacji demograficznej w kraju nadal jest jednym z największych zadań polityki społecznej. “Obok bezpośrednich transferów, takich jak 500 plus, konieczna jest też zmiana kulturowa. Swoista moda na rodzinę. Zauważmy, że na przykład w USA, czy we Francji posiadanie licznego potomstwa stało się modne. Jesteśmy w przededniu eksperymentowania z nowymi politykami pro-demograficznymi” - stwierdziła minister w rozmowie z Business Insider.

Przestaną rozdawać kasę

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w tej kadencji rząd nie będzie już dawał ludziom pieniędzy w tak bezpośredni sposób jak za sprawą 500 plus. “Chcemy silniej wspierać rodziny wielodzietne. W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus , ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny. Jako rząd będziemy dyskutować jak dalej ułatwiać im życie” - powiedziała.

To nie koniec 500 plus

Wypowiedź minister rozwoju nie oznacza jednak, że rząd zamierza zrezygnować z programów socjalnych, jakie wprowadził do tej pory. Chodzi po prostu o to, że nie będzie wprowadzał kolejnych, które by oznaczały wypłatę pieniędzy. Zapowiedziane przez Emilewicz usługi mają skupiać się na innych formach pomocy rodzinom, np. zapewnieniu dzieciom opieki dentystycznej w szkołach czy bony na realizację różnych celów.

Do tej pory rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził kilka programów socjalnych, z których obywatele mogą dostać pieniądze “do ręki”. Wprowadzono programy Rodzina 500 plus (500 zł na każde dziecko miesięcznie), 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji, Dobry start (300 zł dla każdego ucznia co rok), Emerytura plus (trzynastka emerytura co roku) oraz Mama 4 plus, który zakłada wypłatę minimalnej emerytury dla kobiet, które wychowały przynajmniej czworo dzieci.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News