500 plus próg dochodowy dzieci i niepełnosprawni
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 16 Grudnia 2020

Jest nowy próg dochodowy i opóźnienia w wypłatach. Beneficjenci 500 plus po prostu muszą wiedzieć

500 plus dla niepełnosprawnych od 2021 roku przejdzie przez istotną zmianę. Zwiększony zostanie próg dochodowy do otrzymania świadczenia. Jednocześnie docierają niepokojące informacje od samorządów. Odnotowano opóźnienia w wypłatach na dzieci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki będzie nowy próg dochodowy dla świadczeniobiorców,
  • Co się stanie, jeśli próg zostanie minimalnie przekroczony,
  • Dlaczego są opóźnienia w wypłatach 500 plus.

500 plus dla niepełnosprawnych ze zmianami. Będzie wyższy próg dochodowy

500 plus dla niepełnosprawnych przysługuje osobom powyżej 18. roku życia z niezdolnością do samodzielnej egzystencji i orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Program wprowadzono w październiku 2019 roku na chwilę przed wyborami parlamentarnymi.

Świadczenie jest jednak ograniczone przez próg dochodowy. Pełna kwota świadczenia przysługiwała tym, których dochody (także te z innych świadczeń) nie przekraczały 1700 zł brutto. W wypadku przekroczenia progu, 500 plus było pomniejszane według zasady złotówka za złotówkę. Tym samym osoby z dochodami na poziomie2200 zł brutto na świadczenie liczyć nie mogą.

Rząd podjął decyzję o podniesieniu od 2021 roku progu dochodowego dla osób niepełnosprawnych. Limit zwiększono o 50 zł, obecny próg to 1750 zł brutto. Sposób rozliczenia został ten sam, tzn. jeśli świadczeniobiorca otrzymuje z innych świadczeń np. 1900 zł, to przekracza limit o 150 zł, więc otrzyma 350 zł świadczenia.

Minister rodziny Marlena Maląg podała, że na świadczenia dla niepełnosprawnych rząd zarezerwował w budżecie 4,5 mld zł. Jak zaznaczyła, od ubiegłego roku z 500 plus dla osób niesamodzielnych skorzystało 650 tys. osób.

Wykorzystają twoje auto i wyłudzą od ciebie kilkaset złotych. Uważaj w tym jednym miejscuWykorzystają twoje auto i wyłudzą od ciebie kilkaset złotych. Uważaj w tym jednym miejscuCzytaj dalej

Opóźnienia w wypłatach świadczeń

Jak alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, świadczenia 500 plus na dziecko trafiają do rodzin ze sporymi opóźnieniami. Do biura Mikołaja Pawlaka trafiać mają skargi na samorządy, które miały odmówić rozpatrzenia niektórych wniosków, tym samym pozbawiając wiele rodzin należnych im środków.

Pawlak napisał w tej sprawie list do minister rodziny. W wiadomości doprecyzował, że problem dotyczy głównie dzieci z obywatelstwem polskim, które mieszkają w Polsce pod opieką rodziców cudzoziemców, jak i małoletnich cudzoziemców przebywających w Polsce z rodzicami mającymi zalegalizowany pobyt i prawo do pracy.

- Boleśnie odbija się to na sytuacji materialnej tych rodzin, pozbawiając dzieci możliwości korzystania z należnych im i gwarantowanych przez prawo świadczeń pomocowych ze strony naszego państwa. W skrajnych przypadkach narusza to prawo tych małoletnich do dorastania w godnych warunkach socjalnych - pisał rzecznik w piśmie do minister Maląg.

RPD podkreśla, że w ostatnich latach sądy administracyjne wydawały opinie pozytywne dla rodzin cudzoziemskich mieszkających i pracujących legalnie w Polsce. Mimo to, organy administracyjne miały z tym poważne problemy.

Zdaniem Pawlaka sprawy są na tyle złożone, że samorządy sobie z nimi po prostu nie radzą, a w efekcie uprawnieni nie otrzymują 500 plus na czas. Rzecznik Praw Dziecka apeluje w tej sprawie do minister rodziny, aby wyjaśniła samorządowcom jaką powinny obrać ścieżkę postępowania.

- Pozostaje im w zasadzie jedynie droga skarżenia bezczynności organu pierwszej instancji ponagleniem i ewentualnie skarga na bezczynność do właściwego sądu administracyjnego. Analiza kierowanych do mnie spraw wykazuje, że cudzoziemcy najczęściej nie mają wiedzy o tego rodzaju możliwościach, nie są też o nich informowani w pismach pozostawiających ich wnioski bez rozpoznania - komentował Pawlak.

Artykuły polecane przez redakcję Biznes Info:

  1. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  2. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze
  3. Już nie tylko 4 tys., a aż 7 tys. zł. Jest projekt zmian w zasiłku dla każdego

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News