Pieniądze
pixabay, adam_gorka
Autor Komunikaty prasowe - 15 Listopada 2019

Nowe 500 plus od 2020 roku. Skorzystać może nawet 320 tys. osób

500 plus dla firm - sprawdź, czy twoje przedsiębiorstwo się kwalifikuje, aby otrzymać dotację. Co prawda jeszcze nie ma oficjalnej informacji, czy ustawa o małym ZUS-ie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, tak jak to było w zapowiedziach. Jednak pewne jest, że prace są już na bardzo rozwiniętym etapie.

500 plus dla firm

500 plus dla przedsiębiorstw, czyli tak zwany Mały ZUS dla firm. Ustawa miała ujrzeć światło dzienne 1 stycznia 2020 roku, jednak nie wiadomo jeszcze, czy tak się stanie. Departament prawny Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ma co do tego wątpliwości i twierdzi, że termin 1 stycznia 2020 roku “może nie być wystarczający dla zagwarantowania (…) uprawnienia Prezydenta RP do podpisania ustawy w ciągu 21 dni od jej przedstawienia”. Inne zdanie ma na ten temat rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, według którego uda się zdążyć na czas.

Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosekWysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosekCzytaj dalej

Kto jest uprawniony do 500 plus dla przedsiębiorstw

Skorzystać z 500 plus dla firm jest upoważnionych nawet 320 tysięcy osób prowadzących własną działalność, jak wynika z projektu. “Skorzystają z niej osoby mające przychody poniżej 120 tysięcy zł rocznie (jeśli działalność prowadzona była przez cały rok) i nieprzekraczające 6 tysięcy zł miesięcznie dochodu. Podstawa składek liczona będzie od połowy dochodu” - informuje portal Fakt.pl. Jednak trzeba będzie się spieszyć, gdyż odpowiedni wniosek należy złożyć w ciągu jednego miesiąca.

Kto i ile zyska

“I tak, osoba z przychodem 2500 zł i dochodem 1500 zł, rozliczająca się podatkiem liniowym, zapłaci w 2020 r. tylko 246,79 zł składki ZUS miesięcznie. To o 745,51 zł mniej niż obecnie – wynika z wyliczeń resortu przedsiębiorczości. Osoba z przychodem 7000 zł i dochodem 3000 zł, może liczyć na 515,70 zł zysku (patrz: tabelka)” - podaje Fakt.pl.

Będziesz długo czekał na pieniądze ze świadczeń. Rząd ogranicza dostępność zasiłkówBędziesz długo czekał na pieniądze ze świadczeń. Rząd ogranicza dostępność zasiłkówCzytaj dalej

Jednak projekt zawiera też kilka kruczków. Do tzw. małego ZUS nie będą uprawnione osoby, które w zeszłym roku kalendarzowym prowadziły firmę mniej niż 60 dni lub wciąż wykonują jakieś działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Największa wada projektu to możliwość skorzystania z obniżonych składek jedynie przez 36 miesięcy podczas kolejnych 60 miesięcy, kiedy prowadzi się działalność. Gdy minie ten czas, właściciel firmy będzie musiał płacić tak jak do tej pory.

Popularna odzieżówka znika z rynku. 5 rzeczy zgarniesz za 25 złotychPopularna odzieżówka znika z rynku. 5 rzeczy zgarniesz za 25 złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje aktorka uwielbianych filmów. Zmarła po krótkiej chorobie
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News