500 plus - ważne zmiany
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 14 Grudnia 2020

Zmiany w programie 500 plus. Nie zrobisz jednej rzeczy, a pieniądze przepadną

Zasady przyznawania 500 plus w 2021 roku zmienią się. Rodzice, którzy zapomną złożyć wniosek o świadczenie w odpowiednim terminie, mogą stracić należne pieniądze. Do kiedy można składać wnioski w 2021 roku?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Co zmieni się w świadczeniu 500 plus,
  • Od kiedy można zacząć składać wnioski,
  • Jak można złożyć wniosek.

500 plus - ważne terminy

Od nowego roku zmieni się okres świadczeniowy programu 500 plus. Od 2021 r. wspomniany okres ma być naliczany od 1 czerwca do 1 maja następnego roku, przypomina portal gazeta.pl. Zmiany terminów oznaczają, że konieczne będzie złożenie nowego wniosku o przyznanie świadczenia. Warto zapamiętać te daty, ponieważ im szybciej wyślemy wnioski, tym szybciej otrzymamy pieniądze.

W 2021 r. wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lutego 2021 r. (elektronicznie) lub od 1 kwietnia 2021 r. (drogą tradycyjną).

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet?

Wnioski o przyznanie 500 plus można składać przez internet na trzy sposoby, a każdy z nich jest wygodny, prosty i bezpieczny.

Wysyłanie wniosków o 500 plus przy użyciu Profilu Zaufanego

Wnioski o 500 plus możemy wysyłać elektronicznie przy użyciu Profilu Zaufanego lub Podpisu Kwalifikowanego za pośrednictwem serwisu Emp@tia. Aby to zrobić, należy wejść na stronę empatia.mrpips.gov.pl i kliknąć w zakładkę eWnioski. Tam należy się zalogować przy użyciu Profilu Zaufanego lub Podpisu Kwalifikowanego. Wybieramy właściwy wniosek, w tym wypadku Świadczenie Wychowawcze “Rodzina 500+”. W dalszych krokach wystarczy tylko zgromadzić potrzebne dokumenty i wybrać urząd, do którego chcemy skierować wniosek. Później pozostaje jedynie uzupełnić wszystkie potrzebne dane i sprawdzenie ich.

Po całej procedurze potwierdzenie przyjęcia wniosku trafi na nasz adres e-mail. Kilka dni później powinniśmy otrzymać potwierdzenie otrzymania świadczenia (o ile cała procedura przebiegła pomyślnie).

Składanie wniosku o 500 plus przez bank

Wszystkie największe banki umożliwiają prosty i bezpieczny sposób na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia 500 plus. W każdym z banków poszczególne kroki mogą się od siebie różnić, jednak zasada jest podobna. Najpierw należy zalogować się do bankowości mobilnej naszego banku, następnie wybrać wniosek "Rodzina 500+", dostępny z poziomu konta klienta i wypełnić go. Dokument zostanie wówczas zarejestrowany w systemie Emp@tia.

Na naszą skrzynkę mailową powinniśmy otrzymać potwierdzenie wpłynięcia wniosku, a po jakimś czasie informację o jego rozpatrzeniu.

Jak złożyć wniosek przez PUE?

Wniosek o przyznanie 500 plus można złożyć także za pomocą strony ZUS. Aby było to możliwe, musimy oczywiście dysponować kontem PUE ZUS.

Najpierw musimy zalogować się do serwisu, a następnie wybieramy odpowiedni wniosek w sekcji "Ubezpieczonego" lub "Świadczeniobiorcy". Należy wybrać odpowiedni wniosek - "Rodzina 500+". Wszystkie wnioski znajdziemy korzystając z wyszukiwarki w zakładce "Usługi" lub w "Dokumentach roboczych" w skrzynce "Dokumenty i wiadomości". Wniosek należy wypełnić, a następnie nacisnąć “eksportuj”. Później wystarczy jedynie podpisać i wysłać na PUE ZUS.

Dalsza procedura wygląda tak samo jak w poprzednich przypadkach. Wniosek zostanie przekazany do systemu Emp@tia, a my otrzymamy na swoją skrzynkę mailową wiadomość z potwierdzeniem.

Kiedy świadczenie 500 plus zostanie wypłacone?

Warto pamiętać, że termin wypłaty 500 plus zależy od daty złożenia wniosku - im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy pieniądze, przypomina gazeta.pl.

Dotychczas obowiązywała tylko najbogatszych. W 2021 roku danina obejmie więcej osóbDotychczas obowiązywała tylko najbogatszych. W 2021 roku danina obejmie więcej osóbCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News