500 plus zżera inflacja
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Listopada 2019

Polacy tracą 500 plus na każde dziecko. Sytuacja będzie się tylko pogarszać

500 plus dopadła inflacja. Ceny codziennych produktów rosną coraz szybciej, co powoduje, że świadczenie nie wystarcza Polakom na produkty codziennego użytku. Sprawdź, ile wydają rodziny, które pobierają 500 plus.

500 plus pożerane przez inflację

500 plus to świadczenie, które pobiera wielu Polaków. W tym roku program został poszerzony i przysługuje na każde dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego. Jednak 500 plus nie wytrzymuje zderzenia z inflacją - ceny produktów rosną w zastraszającym tempie, więc świadczenia tak naprawdę wynoszą znacznie mniej. Superbiz.se.pl przeanalizował dane GUS na temat wzrostu cen w stosunku do ubiegłego roku i inne dane, który informowały ile w zeszłym roku wydawały rodziny otrzymujące 500 plus.

Dostaniesz nawet 37 tys. zł od rządu. Musisz tylko zdecydować się na konkretny zakupDostaniesz nawet 37 tys. zł od rządu. Musisz tylko zdecydować się na konkretny zakupCzytaj dalej

Ile wydaje rodzina pobierająca 500 plus?

Jak podaje superbiz.se.pl, rodzice posiadający dwójkę dzieci wydawali na osobę w domu średnio 915 zł miesięcznie, co daje łącznie 3660 zł, z czego ponad 25 proc. (ok. 940 zł na osobę) to żywność i napoje bezalkoholowe, 808 zł to opłaty mieszkaniowe, 560 zł to koszty edukacyjno-kulturalne oraz zabawa, a koszty zdrowotne wyniosły 152 zł. Po zsumowaniu wychodzi na to, że na najważniejsze potrzeby rodzina wydawała w zeszłym roku 2460 zł co miesiąc. A jak jest obecnie? Rodzice posiadający dwójkę dzieci na podstawowe produkty użytku codziennego muszą wydać o 100 zł więcej. Można więc powiedzieć, że 500 plus to teraz 400 plus.

Jednak są też produkty, których inflacja nie objęła, a nawet te rzeczy są tańsze. Chodzi o odzież i obuwie, jednak nie są to produkty codziennego użytku, więc ciężko je brać pod uwagę. Ponadto w przypadku takich produktów ceny spadły o 1,7 proc., a np. warzywa zanotowały wzrost cen o niemal 16 proc. na przestrzeni ostatniego roku. Ogólnie ceny żywności rosną w zastraszającym tempie i też najszybciej ze wszystkich produktów.

Przemycił do samolotu zbyt grubego kota, dzięki oszustwie z dublerem. Spotkała go spora karaPrzemycił do samolotu zbyt grubego kota, dzięki oszustwie z dublerem. Spotkała go spora karaCzytaj dalej

Będzie jeszcze gorzej

Prognozy Narodowego Banku Polskiego są bardzo pesymistyczne. W tym roku inflacja ma wynieść 2,3 proc., jednak w 2020 roku ma być znacznie wyższa i wynieść 2,8 proc. Jeszcze gorsze były październikowe prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inflacja w naszym kraju w 2020 roku może dobić do poziomu 3,5 proc., po czym powoli się obniżać, jednak dopiero w 2024 r. zejdzie poniżej 3 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje aktorka uwielbianych filmów. Zmarła po krótkiej chorobie
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News