500 plus
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 13 Stycznia 2020

Dobra wiadomość dla pobierających 500 plus. Wiele osób dostanie więcej pieniędzy

500 plus nie zostanie obniżone przez marcową waloryzację. “1700 zł będzie wynosił limit dochodów, który pozwoli osobom otrzymującym świadczenie uzupełniające w pełnej wysokości zachować jego dotychczasową kwotę bez obniżki” - podaje “DGP”.

500 plus nie dotknie waloryzacja

500 plus nie ulegnie zmniejszeniu przez marcową waloryzację. “1700 zł będzie wynosił limit dochodów, który pozwoli osobom otrzymującym świadczenie uzupełniające w pełnej wysokości zachować jego dotychczasową kwotę bez obniżki” - podaje “DGP”. Ustawa z 9 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw – dotycząca waloryzacji rent i emerytur, przewiduje takie kryterium dochodowe.

Świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych

Do jej elementów należy modyfikacja treści ustawy z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji (Dz.U. poz. 1622 ze zm.), czyli tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. “Zawarta w niej zmiana dotyczy podwyższenia kryterium dochodowego, które jest uwzględniane przy ustalaniu przez ZUS (lub inny organ), czy dana osoba ma prawo do wspomnianego świadczenia oraz jaka jest jego wysokość” - informuje “DGP”.

Będą zmiany w zasadach pochówku. Cmentarze pod lupą inspekcji sanitarnejBędą zmiany w zasadach pochówku. Cmentarze pod lupą inspekcji sanitarnejCzytaj dalej

Według przepisów wsparcie przysługuje w przypadku, gdy świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych otrzymywane przez osobą niesamodzielną, razem z kwotą świadczenia uzupełniającego, nie są wyższe niż 1600 zł.

Waloryzacja świadczeń nawet o 700 złotych. Rekordowe podwyżki to emerytury sięgające 20 tys. złotychWaloryzacja świadczeń nawet o 700 złotych. Rekordowe podwyżki to emerytury sięgające 20 tys. złotychCzytaj dalej

W praktyce 500 plus otrzymują niepełnosprawni z najniższą emeryturą

W praktyce wynika z tego, że 500 plus w całości przysługuje przede wszystkim niepełnosprawnym, którzy otrzymują od ZUS najniższe świadczenia emerytalne w kwocie 1100 zł lub też wynoszącą tyle samo rentę socjalną lub najniższą rentę ze względu na całkowitą niezdolność do pracy.

Marcowa waloryzacja

Ze względu na marcową waloryzację minimalna emerytura oraz wspomniane wyżej renty będą wyższe o 100 zł, co byłoby powodem, że o taką kwotę uległoby obniżeniu świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. Do tego jednak nie dojdzie, gdyż próg został podwyższony przy 500 plus z 1600 do 1700.

“Skorzystają na tym również te osoby otrzymujące emerytury i renty wynoszące więcej niż 1100 zł, którym świadczenie jest wypłacane w kwocie niższej niż 500 zł, stanowiącej uzupełnienie do obecnego limitu 1600 zł. Dla nich od marca wysokość wsparcia – uwzględniająca waloryzację ich emerytury lub renty – będzie wyliczana w oparciu o kryterium 1700 zł” - podaje “DGP”.

Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  2. GIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News