500 plus dla niepełnosprawnych
Autor Paulina Musianek - 12 Sierpnia 2019

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak i do kiedy złożyć wniosek?

500 plus dla niepełnosprawnych: nowe przepisy będą obowiązywały od października tego roku. Co warto o nim wiedzieć o nowym świadczeniu?

500 plus dla niepełnosprawnych

500 plus dla niepełnosprawnych maksymalnie wyniesie 500 zł. Świadczenie otrzymają osoby niepełnosprawne, które ukończyły 18. rok życia. Przy czym łączna kwota świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Nowe 500 plus będzie wypłacane od 1 października 2019 r.

Komu przysługuje nowe 500 plus?

Zgodnie z ustawą świadczenie przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo też orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Prawdziwe zarobki w dyskoncie. Ujawnili, ile płaci Biedronka i LidlPrawdziwe zarobki w dyskoncie. Ujawnili, ile płaci Biedronka i LidlCzytaj dalej

500 plus dla niepełnosprawnych - gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Aby zostać beneficjentem świadczenia należy złożyć wniosek do ZUS, KRUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe; w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji. Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające zakład zacznie w dniu wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października. Do wniosku należy dołączyć stosowne orzeczenie.

Ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni .

Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie finansowane z budżetu państwa oraz ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i będzie realizowane jako zadanie zlecone. Łączny roczny koszt wypłaty pieniędzy wyniesie około 4,5 mld złotych, a przewidywana liczba osób, która otrzymała świadczenie, wyniesie około 800 tysięcy, jak informował PAP.

Emerytura. Osoby urodzone po 1948 r. mogą dostać specjalną rekompensatęEmerytura. Osoby urodzone po 1948 r. mogą dostać specjalną rekompensatęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News