500 plus
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, 14.10.2019. n/z Rodzina na spacerze z malym dzieckiem w wozku.
Autor Paulina Musianek - 12 Lutego 2020

500 plus nie dla wszystkich. Wielu osobom wstrzymano świadczenia

500 plus, mimo że im się należy, nie jest im wypłacane. - Trudna sprawa - przyznaje money.pl wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Na 500 plus czekają miesiącami

500 plus, w swojej rozszerzonej formie ruszyło 1 lipca 2019 roku. Od tego momentu przysługuje na każde, również pierwsze dziecko, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. O świadczenie mogą się również starać rodziny, w których jedno z rodziców pracuje za granicą. Warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do świadczenia z programu „Rodzina 500+” jest posiadanie przez obywateli polskich faktycznego miejsca zamieszkania w trakcie pobierania świadczeń (nie tylko zameldowania) na terenie Polski.

Jednak jak donosi money.pl, osoby w takiej sytuacji mają ogromny problem z otrzymaniem przysługujących im pieniędzy. Przytacza historię pani Małgorzaty z Podlasia, która złożyła wniosek o 500 plus we wrześniu. - Pieniędzy nie dostałam. Nawet nie dostałam odpowiedzi na jakim etapie jest mój wniosek - mówi informatorka.

Mąż pani Małgorzaty został oddelegowany do pracy we Francji, choć ciągle jest zatrudniony w polskiej firmie. Podobnych zgłoszeń portal otrzymuje jeszcze więcej.

Wiele rodzin na wypłaty 500 plus czeka pół roku, rok, a nawet i kilka lat. - Trudna sprawa - przyznaje money.pl wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

- Generalnie wypłacanie 500 plus w sytuacji, gdy jeden rodzic przebywa za granicą, idzie nieźle. Ale faktycznie, zdarzają się przypadki, gdy sprawy się ciągną. Ta sytuacja wynika z przewlekłych procedur w innych krajach - mówi portalowi wiceminister.

Spiesz się ze spłacaniem długów. Od marca wejdzie prawo, które doprowadzi cię do ruinySpiesz się ze spłacaniem długów. Od marca wejdzie prawo, które doprowadzi cię do ruinyCzytaj dalej

Skąd takie opóźnienia?

Głównym problemem jest konieczność upewnienia się przez urzędy, czy rodzina nie pobiera innych świadczeń o podobnym charakterze za granicą. W takich przypadkach 500 plus nie przysługuje.

“Jeśli do samorządu trafi taka sprawa, to od razu idzie ona do właściwego urzędu wojewódzkiego. Ten z kolei musi wystosować odpowiednie pisma do urzędów w kraju, w którym pracuje jeden rodzic. Urząd dopytuje w nich, czy rodzina pobiera świadczenia, jak na przykład niemieckie Kindergeld” - pisze money.pl.

Cały ten proces sprawia, że rodziny muszą czekać miesiącami na wypłaty 500 plus. Niestety rząd nie pracuje nam żadną metodą mającą to przyspieszyć.

Jeżeli praca, to tylko tam. Wybrano TOP 10 najlepszych pracodawców w branży handlowejJeżeli praca, to tylko tam. Wybrano TOP 10 najlepszych pracodawców w branży handlowejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk jest niewierzący? Padły przypuszczenia, które doprowadzą go do szału
  2. Nastolatka wyskoczyła przez szpitalne okno. W rękach trzymała swoje dziecko
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Polacy dostaną od banku nawet po 10 tysięcy złotych "na głowę". Jest tylko jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News