500 plus to ogromne obciążenie dla budżetu państwa. A wydatki będą tylko rosnąć
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Stycznia 2020

500 plus większe nawet o 90% i inne dodatkowe świadczenia. W tym roku polskie rodziny się obłowią

Świadczenia takie jak 500 plus to ogromne obciążenie dla budżetu państwa. W porównaniu do 2019 roku środki na ten cel rosną o 90 procent - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

500 plus zżera budżet

Mapa wydatków rządowych jasno pokazuje, jakie są priorytety rządu. Wnioski nasuwają się same - rodzina ma być na pierwszym miejscu. W ubiegłym roku program Rodzina 500 plus został rozszerzony. Świadczenie przysługuje na każde dziecko i nie obowiązuje kryterium dochodowe. W budżecie na 2019 rok 500 plus obowiązywało jeszcze na starych zasadach, a budżet był obciążony w drugiej połowie roku. Teraz wpływ programu będzie znacznie większy.

“Teraz będzie działał już przez pełne 12 miesięcy – i w pełni znalazł odzwierciedlenie w planowanych wydatkach. Efekt: środki na ten cel w porównaniu z pierwotnym planem na 2019 r. rosną o prawie 90 proc. Na 500 plus pójdzie w tym roku 16 zł z każdych 100 zł planowanych wydatków budżetowych” - czytamy.

Dobra wiadomość dla pobierających 500 plus. Wiele osób dostanie więcej pieniędzyDobra wiadomość dla pobierających 500 plus. Wiele osób dostanie więcej pieniędzyCzytaj dalej

Wydatków jest znacznie więcej

Ale nie tylko koszty 500 plus pójdą w górę. Edukacja, która w budżecie stanowi jedną trzecią wydatków, ma kosztować o 8,5 proc. więcej. “W porównaniu z rodziną dynamika nie jest duża, ale to wciąż dwa razy więcej, niż wynosi średnia dla całego budżetu. Przeliczając na złotówki - na oświatę pójdzie o niemal 6,3 mld zł więcej, niż było w planie na 2019 r.” - pisze “DGP”.

Gazeta pisze, że wzrost wydatków o ponad 10 proc. czeka także inne agregaty: bezpieczeństwo, administracja i wymiar sprawiedliwości, gospodarka oraz infrastruktura. Większe nakłady mają wzmocnić armię, zasilić sądy i wpłynąć na rozbudowę dróg krajowych i kolei.

Pomimo rosnących wydatków budżet ma być zrównoważony. Wpływy mają zagwarantować podatki - z VAT uda się uzyskać 14,5 mld zł więcej niż w zeszłym roku. Ale są też dochody niepodatkowe. “Największe znaczenie będzie mieć wpłata z zysku Narodowego Banku Polskiego. W ostatnich dwóch latach była zerowa. W tym roku (z zysku za 2019 r.) ma wynieść niemal 7,2 mld zł” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

BiznesINFO portal biznesowy"Wypłata 13. emerytury obniży nasze przyszłe świadczenia". Polacy teraz dostaną pieniądze, a potem zostaną z niczym?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Prosta herbatka, która pomoże na ból gardła i zapalenie zatok. Każdy sobie poradzi z jej przygotowaniem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News