Obwodnica-wikimedia-Crusier
wikimedia-Crusier
Autor Komunikaty prasowe - 11 Lutego 2020

Nowy program władzy ma odmienić polskie drogi. Pochłonie tyle, co 500 plus w rok

Na program budowy stu obwodnic zostanie przeznaczone tyle, co na program 500 plus w rok, czyli 28 mld zł.

Obwodnice w cenie rocznego 500 plus

Rozpoczęcie realizacji rządowego programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych zostało ogłoszone przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Program pochłonie 28 mld zł, jak wynika ze wstępnych szacunków. Będzie on realizowany w latach 2020-2030.

Rada Ministrów musi zaakceptować projekt

Program musi zostać zaakceptowany na forum Rady Ministrów, jak przekazał szef resortu. – Chciałbym, żeby stało się to jak najszybciej, ale myślę, że realnym terminem akceptacji programu jest sierpień – powiedział, jak cytuje Business Insider. Pierwsze przetargi mają zostać ogłoszone już w bieżącym roku.

Emerytura stażowa coraz bardziej realna. Tysiące Polaków skończy pracować w wieku 53 latEmerytura stażowa coraz bardziej realna. Tysiące Polaków skończy pracować w wieku 53 latCzytaj dalej

Zadania inwestycyjne

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przedstawił sto zadań inwestycyjnych, które będą realizowane w ramach programu.

– Przede wszystkim będziemy budować obwodnice w tych miastach i miasteczkach, w których w tej chwili natężenie ruchu jest bardzo duże. Dlatego te miasta i miejscowości, które w tej chwili są objęte największym natężeniem ruchu, zostały wskazane do realizacji w ramach programu 100 obwodnic – powiedział Weber.

Następnym kryterium, które będzie brane pod uwagę przez resort przy przygotowywaniu programu to bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

– Będziemy budowali obwodnice w tych miejscach, w których dochodziło do największej liczby wypadków. Chcemy objąć tym programem drogi krajowe, by budować bezpieczną sieć dróg krajowych po to, by w Polsce wzrastało bezpieczeństwo na drogach krajowych – tłumaczył wiceminister.

Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Trzecim kryterium to "ważne czynniki społeczno-gospodarcze". – Oczywistym jest, że budowa nowej drogi, budowa obwodnicy otwiera nowy potencjał gospodarczy danego regionu. To przy obwodnicach lokowane są nowe działalności gospodarcze, to przy obwodnicach przedsiębiorcy chętniej inwestują i rozwijają swoje działalności gospodarcze – wyjaśnił Weber.

Przy wyborze lokalizacji rozważano poprawę dostępu do miejscowości, a także regionów turystycznych.

Środki na program

Krajowy Fundusz Drogowy, który prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego, sfinansuje budowę obwodnic. “Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Kolejnym źródłem wpływów do KFD są też pieniądze unijne” - podaje Business Insider.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agata Duda tym razem nie mogła pomóc mężowi. Nawet TVP nie ocenzurowało incydentu
  2. Choroba Leśniowskiego-Crohna wyniszcza jelita. Warto znać jej objawy oraz metody leczenia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. Link 513. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Korzystasz z internetu? Możesz uzyskać od państwa nawet ponad 700 złotych, wystarczy jedna rzecz
Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News