500 plus i trzynastka zostaną dofinansowane przez NBP
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Listopada 2019

Będą pieniądze na 500 plus i trzynastkę. Ich źródło jednak zaskakuje

500 plus i trzynasta emerytura były niepewne ze względu na budżet, które nie uda się utrzymać bez deficytu. Jednak pieniądze się znajdą - Narodowy Bank Polski zamierza się dołożyć do świadczeń. Budżet może zasilony kilkoma miliardami złotych.

500 plus i trzynastka - będą pieniądze

500 plus i trzynasta emerytura były niepewne. Problemem jest duży deficyt w budżecie państwa. Pomimo obietnic rządu nie uda się dopiąć budżetu na przyszły rok bez deficytu. Jednak pieniądze się znajdą - z pomocą przychodzi Narodowy Bank Polski, która zamierza dofinansować budżet. Z czego to wynika? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o uchwaleniu zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. Gwarantuje to większą stabilność wyniku finansowego oraz wypłaszczenie wpłat zysku do budżetu państwa - informuje biznes.radiozet.pl. Budżet zyska kilka miliardów złotych.

Kluczem stabilizacja

Kluczowe w tej kwestii jest to, że Rada Polityki Pieniężnej nie będzie uwzględniać w wyniku finansowym najbardziej zmiennego czynnika, jakim są różnice kursowe. Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej w rozmowie z portalem Business Insider wyjaśnia, że aktualny system wręcz zachęca, aby nie walczyć zbytnio o silną pozycję złotego, gdyż silny kurs polskiej waluty to strata dla Narodowego Banku Polskiego. Ekspert wyjaśnia, że dziś waluta raz notuje straty, by za chwilę znowu się umocnić, co powoduje wahania i zyski są zróżnicowane. Dzięki zmianom dojdzie do stabilizacji wyników. To ile można zyskać w wyniku zmiany? Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego tłumaczył, że dokładna kwota zysku i wysokość wpłaty do budżetu państwa będzie znana dopiero na początku 2020 roku.

- Oficjalnie bank robi to po to, aby spłaszczyć wynik finansowy w średnim okresie, aby nie było górek i dołków. De facto dzięki tej zmianie bank centralny nigdy nie będzie mieć strat. To bardzo korzystne rozwiązanie dla rządu i budżetu - wyjaśnia Janusz Jankowiak, ekonomista Polskiej Rady Biznesu dla portalu businessinsider.pl. Dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego nie było do tej pory planowane i w konsekwencji poprawiało to tylko bilans dochodów i wydatków państwa.

Sejm ma zająć się przygotowaniem budżetu, który w obecnej wersji zakładał brak deficytu. Wydatki na przyszły rok mają być zrównoważone z przychodami, a ich kwota jest wyliczona na 429,5 mld złotych. Jest to pierwszy budżet od prawie 30 lat, która zakłada równowagę finansową. Jednak nie jest pewne, czy uda się to osiągnąć.

Wyrwa będzie jeszcze większa?

W budżecie na 2020 rok zapisano m.in. 5 mld złotych wpływów, które państwo miało uzyskać ze względu na likwidację limitu składek na ZUS. Jednak pomysł wywołał oburzenie wśród przedsiębiorców, a wielu polityków również “storpedowało” tę propozycję. Wśród nich znalazł się Jarosław Gowin ze swoim ugrupowaniem, który nie zgodził się na projekt. Jeśli limit 30-krotności nie zostanie zniesiony, to w budżecie powstanie dziura na 5 mld. W sytuacji, gdy będzie trzeba uwzględnić trzynastą emeryturę i 500 plus, deficyt może się znacznie bardziej powiększyć.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News