500 plus zawieszone? Jest odpowiedź resortu pracy
flickr/Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 9 Grudnia 2020

Resort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programu

W sieci pojawił się komunikat dotyczący zawieszenia 500 plus, co wywołało prawdziwą burzę. W końcu resort odpowiedział na pytania zmartwionych beneficjentów. Wyjaśnił, że świadczenie 500 plus nie jest w żaden sposób zagrożone.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co ze świadczeniem 500 plus
  • Jakie jest stanowisko resortu pracy
  • Dlaczego świadczenie stale maleje

500 plus zawieszone?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uspokoiło, że wszelkie doniesienia dotyczące zawieszenia świadczenia 500 plus są niezgodne z prawdą. W internecie pojawił się bowiem fałszywy komunikat, który wywołał prawdziwą burzę.

Już jest, pierwsza osoba zaszczepiona. 90-latka przekazała ważny apelJuż jest, pierwsza osoba zaszczepiona. 90-latka przekazała ważny apelCzytaj dalej

W internecie zamieszczono informację łudząco podobną do rządowej. Ta informowała, że świadczenie 500 plus zostanie zawieszone ze względu na zwiększone przez pandemię koronawirusa koszty po stronie budżetu.

Tekst uwiarygadniały zamieszczone w nim konkretne kwoty, oprócz tego, ogłoszenie wyglądało zupełnie tak, jakby było dziełem resortu pracy. Internauci podeszli jednak z rezerwą do komunikatu, poddając jego treść pod wątpliwość.

Bardzo szybko Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdementowało doniesienia o zawieszeniu świadczenia na swoim profilu na Twitterze. Wyraźnie napisało bowiem, że ta wzbudzająca emocje informacja to fake news.

Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Czytaj dalej

- W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie trwają żadne prace, które zmieniałyby zasady wypłaty świadczenia wychowawczego 500 plus. W budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na ten cel - napisał resort na Twitterze.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

  1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
  2. Rycerz Jana Pawła II miał skrzywdzić dziecko. Znaleziono u niego pedofilne materiały
  3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

I tak dostajemy mniej

Mimo że nie musimy się martwić o to, że ministerstwo podejmie decyzję o wycofaniu, czy zawieszeniu świadczenia, musimy liczyć się z tym, że świadczenie 500 plus stale traci swoją wartość. Od dłuższego już czasu rosnąca inflacja sprawia, że za te same pieniądze kupujemy coraz mniej.

Rząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieRząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieCzytaj dalej

Według danych Eurostatu Polska jest na pierwszym miejscu krajów Unii Europejskiej, w których ceny rosną najszybciej. Ten fakt jest o tyle niepokojący, ponieważ jak zauważa portal money.pl, w większości krajów UE ceny lecą w dół.

Oprócz wzrostu cen jesteśmy także liderem w kategorii najwyższego poziomu inflacji, co naturalnie powiązane jest ze wspomnianym wzrostem cen. W Polsce poziom inflacji jest najwyższy i aż dziesięciokrotnie przewyższa standardy innych europejskich państw.

W tym miejscu wypada przyznać, że złe skutki inflacji są nieco łagodzone przez rosnące przeciętne wynagrodzenie. Dzięki temu rodziny mogą realnie utrzymywać swoją siłę nabywczą. Należy jednak pamiętać, że dla niektórych świadczenie 500 plus jest jedynym źródłem utrzymania, a to może stanowić dla wielu rodzin ogromny problem.

Fenomenalne odkrycie w Polsce. Nikt wcześniej nie wiedział o istnieniu tej jaskiniFenomenalne odkrycie w Polsce. Nikt wcześniej nie wiedział o istnieniu tej jaskiniCzytaj dalej

Świadczenie 500 plus wprowadzono cztery lata temu. Od tego czasu inflacja tak mocno obniżyła wartość pieniądza, że realnie 500 zł to tak naprawdę 454 zł. Oznacza to, że wartość świadczenia spadła o prawie 50 zł, siła nabywcza względem 2016 roku zmalała.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego
  2. Kompromitacja TVP na oczach milionów widzów
  3. Rząd do szczepionki nie zmusza. Ale chętni dostaną prezenty
W trzech krajach już się zaczęło. Trzecia fala pandemii uderzy już niedługoW trzech krajach już się zaczęło. Trzecia fala pandemii uderzy już niedługoCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News