Samorządy coraz więcej wydają na świadczenia dla dzieci i rodziców
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Października 2019

Nie tylko 500 plus. Dziesiątki milionów do wzięcia z innych programów

500 plus to nie jedyna możliwość, aby otrzymać świadczenie na rzecz dziecka. Rośnie liczba gmin, które chcą przyznawać swoim mieszkańcom dodatkowe fundusze - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. W 2018 roku samorządy przeznaczyły na pomoc rodzicom ponad 26 mln złotych.

500 plus to nie jedyna opcja

Dzięki programowi 500 plus wielu rodziców otrzymało wsparcie finansowe dla swoich dzieci. Jednak 500 plus to nie jedyna opcja, aby otrzymać świadczenie na rzecz dziecka. Obecne przepisy przewidują dla władz samorządowych trzy różne opcje wspierania rodzin. Pierwszą z nich jest podwyższenie kwot dodatków do zasiłku rodzinnego.

Świadczenie, które najczęściej ulega zwiększeniu, jest to przysługujące rodzinom wieloletnim. - “W skali roku wypłacamy przeciętnie 2,3 tysięcy podwyższonych dodatków z tytułu wielodzietności i wydajemy na ten cel 2,5 mln zł z kasy miasta” - powiedział cytowany w "DGP" Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Biedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyBiedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyCzytaj dalej

500 plus i becikowe

Druga opcja pomocy rodzinom to tzw. becikowe. Tym określeniem potocznie nazywane są trzy różne świadczenia rodzinne. Może to być jednorazowa pomoc z tytułu urodzenia się dziecka, dodatek do zasiłku rodzinnego czy tzw. becikowe samorządowe. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, w zeszłym roku przyznawało je 69 samorządów.

Wysokość świadczenia była zróżnicowana, w większości przypadków była to kwota rzędu 1000 zł, jednak zdarzają się samorządy, które wypłacają mniej albo więcej niż takie pieniądze. Przyznawane kwoty mogą wynosić od 300 zł do 1500 zł. Największe becikowe otrzymują rodzice w jednej z najbogatszych gmin w Polsce Kleszczowie (woj. łódzkie). Świadczenie wynosi tam 4000 zł.

Jaja masowo wycofywane. GIS ostrzega przed ich jedzeniemJaja masowo wycofywane. GIS ostrzega przed ich jedzeniemCzytaj dalej

500 plus i inne programy

Trzecia możliwość pomocy rodzicom to wprowadzenie dodatkowych świadczeń, które są inne niż te określone w ustawie. Dla przykładu, może to być bon żłobkowy, który pozwoli na opłacenie pobytu dziecka w prywatnej placówce, jeśli w samorządowej brakuje miejsc. W zeszłym roku decyzję o przyznaniu takich dodatkowych świadczeń przyznało 28 samorządów - podaje “DGP”. Jednym z nich są chociażby Żory, które przyznają świadczenie rewalidacyjne rodzicom, które mają dziecko ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Jest to 500 zł na miesiąc, wypłacane do czasu, gdy dziecko ukończy 3. rok życia.

Natomiast w Poznaniu samorząd wypłaca dodatek dla wieloraczków, czyli dla rodzin, które wychowują co najmniej troje dzieci pochodzących z tego samego porodu - pisze dziennik. Świadczenie wynosi 1000 zł, jest wypłacane raz w roku na każdego potomka i przysługuje do momentu ukończenia 24 lat.

W innych gminach można się spotkać ze świadczeniami wydawanymi z tytułu wieloletniego pożycia małżeńskiego. W gminie Lubsza jest to kwota rzędu 200 zł, wypłacana, gdy staż małżeński pary będzie wynosił 50, 60, 65 i 70 lat. Są też gminy, które wspierają emerytów - obywatele, którzy ukończyli 80. rok życia, mogą liczyć na wsparcie w wysokości 100 zł miesięcznie - czytamy w “DGP”.

Brutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaBrutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach żona dowiedziała się prawdy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News