500 plus na żywność
Wikimedia Commons Heinrich Böll Stiftung CC2.0
Autor Konrad Karpiuk - 8 Grudnia 2020

500+ na jedzenie dla Polaków? Nie zamiast świadczenia, a dodatkowo

500 plus na jedzenie to nowy pomysł ratowania upadającej przez lockdown gastronomii. Federacja Przedsiębiorców Polskich zaproponowała, aby rząd zwolnił z ZUS i PIT bony na posiłki dla pracowników. Pozwoliłoby to na zwiększenie sprzedaży w lokalach gastronomicznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na czym miałoby polegać 500 plus na żywność
 • Jak takie rozwiązanie sprawdziło się za granicą
 • Jak wygląda obecna sytuacja bonu w Polsce

500 plus na żywność. Nowy pomysł przedsiębiorców

500 plus benefitu żywieniowego miałoby pomóc w ratowaniu polskiej gastronomii. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) twierdzi, że taki pomysł przyniósłby wiele korzyści zarówno dla gospodarki, jak i dla znajdującej się w dołku branży gastronomicznej.

- Wprowadzenie zwolnionych z PIT i ZUS bonów o wartości 560 zł miesięcznie na posiłki dla pracowników - dobrowolnie finansowanych przez pracodawcę - to 7,6 mld zł dodatkowego PKB. Ponadto pozwoliłoby to na utworzenie ponad 100 tys. nowych miejsc pracy. Przyznanie pracownikom benefitu żywieniowego przełożyłoby się na wzrost ich siły nabywczej o ok. 9,6 proc., przy jednoczesnym spadku udziałów kosztów pozapłacowych w całkowitych kosztach pracy o 2,2 pkt proc. - zaznacza FPP.

Jak twierdzi przewodniczący FPP Marek Kowalski bon 500 plus na posiłki dla pracowników, przy zwolnieniu z ZUS i PIT, pomógłby w odbiciu polskiej gospodarki podczas wychodzenia z kryzysu. Zwiększenie popytu na żywność uruchomiłoby "efekt domina", więc zarobiliby restauratorzy, oraz rolnicy.

- [Bon żywieniowy - dop. red.] pozytywnie wpłynąłby na kondycję branży gastronomicznej, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji na skutek już dwukrotnie wprowadzanego zakazu prowadzenia działalności stacjonarnej. Pobudzony w ten sposób popyt byłby znacznym wsparciem także dla innych sektorów, m.in. polskiego rolnictwa - mówił Kowalski cytowany przez money.pl.

Kowalski przytacza statystyki z Belgii, w której wprowadzono system kart i bonów gastronomicznych. Według przeprowadzonych badań, działania przyczyniły się do stabilizacji finansowej gastronomii w trakcie kryzysu.

Prezes FPP zauważa, że w trakcie kryzysu restauratorzy mają znacznie mniej klientów ze strony konsumentów. Dlatego też zakupy robione przez firmy, stanowiłyby dla gastronomii stabilne źródło dochodów. Takowe w Polsce zapewniłby bon 500 plus na żywność.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Zakupy w Lidlu i Biedronce zupełnie inne. Świąteczne zmiany
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Sytuacja bonu na żywność, nie zmieniła się od 2004 roku

Jak wskazuje money.pl, obecnie Polski pracodawca ma możliwość zapewnienia pracownikowi posiłków i artykułów spożywcze za pośrednictwem bonów żywieniowych. W polskim prawie funkcjonuje zwolnienie z podatku na takie świadczenie, ale wynosi ono jedynie 190 zł miesięcznie.

Przeliczając stawkę na dzień roboczy, wynosi ona zaledwie 9 zł. Limitu nie zmieniono od 2004 roku, a warto zaznaczyć, że od tego czasu znacznie wzrosły zarobki (płaca minimalna była wtedy na poziomie ok. 800 zł brutto), a swój ślad zostawiła także inflacja.

Z kart i bonów żywieniowych korzysta jedynie 3 proc. z uprawnionych pracodawców. FPP zaznacza, że w innych krajach Unii Europejskich takich jak Belgia, Rumunia, czy Słowacja średni odsetek pracowników korzystających z benefintów na żywność wynosi 30 proc.

Komunikat z propozycją 500 plus na żywność, został opublikowany 8 grudnia 2020 roku na stronie FPP. Rząd nie odniósł się jeszcze do pomysłu przedstawionego przez przedsiębiorców.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
 2. 90-latka pierwszą osobą na świecie zaszczepioną przeciwko COVID-19
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Rzecznik rządu przerwał milczenie ws. słów Rydzyka o pedofilii
 7. Nie żyje legenda światowego sportu. Pokonała go straszliwa choroba
ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News