500 plus Leszek Balcerowicz
Autor Paulina Musianek - 8 Sierpnia 2019

500 plus. Balcerowicz wylicza błędy programu rządowego

500 plus to czołowy program rządu, który jednak wzbudza sporo kontrowersji. Były minister finansów Leszek Balcerowicz nie pozostawił na nim suchej nitki.

500 plus spełniło swojej roli

500 plus miało podnieść dzietność, efekt jest zerowy - mówi w rozmowie z Faktem prof. Leszek Balcerowicz. Były wicepremier, minister finansów oraz prezes NBP, a obecnie przewodniczący Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszek Balcerowicz twierdzi, że błędem rządu jest przyznawanie świadczenie nawet bogatszym rodzinom.

Dlaczego z programu mają korzystać zamożniejsi? Część biednych poprzez VAT i inne podatki finansuje 500+ dla bogatych. W krajach Zachodu takie oszustwo by nie przeszło - mówi Balcerowicz.

Nie omieszkał również wspomnieć, że 12% środków przeznaczanych na program 500 plus wystarczyłoby na ograniczenie skrajnej biedy wśród rodzin z dziećmi, jak wynika z raportu przeprowadzonego przez jego fundację.

Wysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęWysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęCzytaj dalej

Rozdawnictwo kosztem wyższych podatków

PIS-owskie rządzenie, polega na rozdawaniu pieniędzy kosztem wyższych podatków i długu publicznego, upolitycznieniu gospodarki oraz skoku na prokuraturę i sądy. Czyli, pazerni i na dodatek cofający nas ku nowemu PRL! - uważa Balcerowicz. Mówi również, że nie dziwi się, że wielu ludzi razi pazerność, arogancja i buta obecnej władzy, która jest w jaskrawej sprzeczności z oficjalną propagandą. Partia rządząca kreuje się na taką, która chce służyć ludziom, a tak naprawdę jej działania służą tej partii, krewnym i znajomym.

W podobnym tonie prof. Leszek Balcerowicz wypowiadał się w Onet rano.

W Polsce rządzą ludzie, którzy łamią normy przyzwoitości. Co oni mówią? Że nie łamią prawa. To mówią ludzie, którzy notorycznie i skandalicznie łamią konstytucję. Na dodatek łamali przepisy, które też są formą prawa. Uważają – co jest drugim punktem partyjnej propagandy PiS – że skoro Kuchciński powiedział „przepraszam”, to sprawa się na tym kończy – mówił były minister finansów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykuł