500 plus
Pixabay
Autor Paulina Musianek - 7 Października 2019

Szykuje się duża zmiana w 500 plus. Niepracujący dostaną mniej pieniędzy, pracujący za to więcej

500 plus ulegnie zmianie? Główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec zaproponował nowe rozwiązanie, które miałoby być bardziej sprawiedliwe.

500 plus do zmiany? Program ma być bardziej sprawiedliwy

500 plus zostanie zamienione w… 600 plus i 400 plus? Taki pomysł podsunął główny ekonomista banku Pekao SA Marcina Mrowiec. Tego typu zróżnicowanie świadczenia przyznawanego rodzinom podał jako przykładowe i dotyczące tylko osób unikających pracy. Pomysł ekonomisty miałby nie dotyczyć tych matek, które mają kilkoro dzieci i pracować nie mogą, a także niepełnosprawnych, jak czytamy na gk24.pl. Według niego, miałoby to naprawić obecną patologiczną sytuację, kiedy rodzice decydują się nawet porzucić pracę, ponieważ wartość otrzymywanych przez nich środków na dzieci nie wymaga od nich działalności zarobkowej i nie mają żadnej motywacji, aby podjąć pracę.

Mrowiec uważa, że wraz ze zróżnicowaniem wysokości świadczeń należałoby wprowadzić program praktycznych szkoleń, aby umożliwić podjęcie pracy dla tych, którzy chcą się rozwijać zawodowo i jednocześnie - pójść do pracy, aby otrzymywać więcej pieniędzy z Programu 500 plus.

Podobny pomysł miał również główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca. W jednym z wywiadów sugerował, że wsparcie z programu 500 Plus powinno być uzależnione od aktywności zawodowej. Niewiadomo jednak, czy któraś z partii odważyłaby się na taki krok.

500 plus w Polsce

Świadczenie z rządowego programu Rodzina 500 plus wypłacane jest obecnie na około 6 milionów dzieci. Świadczenie będzie przysługiwać do ukończenia przez dziecko 18 lat. Przypomnijmy, że w lipcu tego roku program ten został rozszerzony i przysługuje nie tylko na drugie i kolejne dziecko, ale także na pierwsze.

Najbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innegoNajbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Ślub aktorki i znanego sportowca był cichy i szybki. Po 9 dniach małżeństwa para wniosła o rozwód

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News