500 plus się dewaluuje
East News/Arkadiusz Ziółek
Autor Radosław Święcki - 7 Marca 2020

500 plus się dewaluuje. Znamy już region Polski, gdzie świadczenie warte jest najmniej

500 plus to nie to samo co 4 lata temu - zauważa portal Money.pl. Wartość świadczenia jest różna w zależności od regionu - najwięcej świadczenie jest warte w woj. zachodniopomorskim, najmniej w Wielkopolsce.

500 plus to już nie tyle samo co 4 lata temu

500 plus powinien mieć obecnie nazwę “Rodzina 456 plus”, bo na takie średnie zakupy pozwala świadczenie. Porównując ceny z 2016 r. (okres wprowadzenia programu) z obecnymi widać wyraźnie, że w niecałe cztery lata rosnące ceny “zjadły” blisko 50 zł.

- 500 zł w kwietniu 2016 roku, kiedy program startował, pozwalało na zrobienie zdecydowanie większych zakupów (rozumianych i jako produkty spożywcze, i jako usługi, i jako opłacanie energii itp.) niż teraz - pisze portal. Wszystko z powodu galopującej inflacji. Należy jednak pamiętać, że ceny rosną w różnym stopniu w poszczególnych regionach.

Szykują się nowe zasiłki. Ich koszt może wynieść 1136 zł na uprawnionegoSzykują się nowe zasiłki. Ich koszt może wynieść 1136 zł na uprawnionegoCzytaj dalej

Ile jest warte 500 plus w Polsce?

Najlepiej sytuacja wygląda w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim gdzie świadczenie jest warte odpowiednio 463 zł 68 groszy i 462 zł i 26 groszy, ale już w województwie wielkopolskim tylko 451 zł i 10 groszy.

Money.pl zwraca uwagę, że w poszczególnych regionach występują nie tylko różnice dotyczące cen produktów i usług, ale też odnośnie wynagrodzeń. W województwie opolskim można liczyć na 90 proc. średniej krajowej, a jednocześnie wartość świadczenia jest jedną z niższych (454 zł i 88 groszy). Z kolei na Mazowszu wynagrodzenia to zwykle 120 proc. średniej krajowej, a wartość programu jest stosunkowo wysoka (458 zł i 55 groszy).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Przykre wieści z Watykanu. Potwierdzono przypadek zakażenia

Jeżeli rząd nie zdecyduje się na waloryzację, to za kilkanaście lat rodzice będą dostawać na domowe wydatki wyraźnie mniej. Z szacunków Money.pl wynika, że przy obecnym tempie zmian w 2030 roku 500 plus będzie warte mniej niż 400 zł w momencie wprowadzania programu, a za 18 lat już tylko 326 zł.

Jak już pisaliśmy, stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kwestii ewentualnej waloryzacji programu jest sprzeczne. Szefowa MRPiPS Marlena Maląg wykluczyła taki scenariusz, ale już wiceszef resortu Stanisław Szwed, pytany przez “Super Express” o możliwość wprowadzenia 600 plus, tak jednoznacznych deklaracji nie składa.

- Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział wiceszef MRPiPS.

Najpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomNajpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomCzytaj dalej

Przypomnijmy, że 500 plus w obecnej formie przestanie obowiązywać w maju 2021 r., kiedy to zakończy się aktualny okres rozliczeniowy świadczenia i trzeba będzie składać nowe wnioski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pendolino zatrzymane w Warszawie. Jeden z pasażerów zadzwonił na numer alarmowy
  2. Operacja na otwartym sercu, poważny stan. Niepokojące doniesienia o Tomaszu Stockingerze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pociąg w Warszawie pilnie zatrzymany. Nieoficjalnie: mogło chodzić o zakażenie chorobą, na miejscu służby
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News