500 plus się dewaluuje
East News/Arkadiusz Ziółek
Autor Radosław Święcki - 7 Marca 2020

500 plus się dewaluuje. Znamy już region Polski, gdzie świadczenie warte jest najmniej

500 plus to nie to samo co 4 lata temu - zauważa portal Money.pl. Wartość świadczenia jest różna w zależności od regionu - najwięcej świadczenie jest warte w woj. zachodniopomorskim, najmniej w Wielkopolsce.

500 plus to już nie tyle samo co 4 lata temu

500 plus powinien mieć obecnie nazwę “Rodzina 456 plus”, bo na takie średnie zakupy pozwala świadczenie. Porównując ceny z 2016 r. (okres wprowadzenia programu) z obecnymi widać wyraźnie, że w niecałe cztery lata rosnące ceny “zjadły” blisko 50 zł.

- 500 zł w kwietniu 2016 roku, kiedy program startował, pozwalało na zrobienie zdecydowanie większych zakupów (rozumianych i jako produkty spożywcze, i jako usługi, i jako opłacanie energii itp.) niż teraz - pisze portal. Wszystko z powodu galopującej inflacji. Należy jednak pamiętać, że ceny rosną w różnym stopniu w poszczególnych regionach.

Ile jest warte 500 plus w Polsce?

Najlepiej sytuacja wygląda w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim gdzie świadczenie jest warte odpowiednio 463 zł 68 groszy i 462 zł i 26 groszy, ale już w województwie wielkopolskim tylko 451 zł i 10 groszy.

Money.pl zwraca uwagę, że w poszczególnych regionach występują nie tylko różnice dotyczące cen produktów i usług, ale też odnośnie wynagrodzeń. W województwie opolskim można liczyć na 90 proc. średniej krajowej, a jednocześnie wartość świadczenia jest jedną z niższych (454 zł i 88 groszy). Z kolei na Mazowszu wynagrodzenia to zwykle 120 proc. średniej krajowej, a wartość programu jest stosunkowo wysoka (458 zł i 55 groszy).

Jeżeli rząd nie zdecyduje się na waloryzację, to za kilkanaście lat rodzice będą dostawać na domowe wydatki wyraźnie mniej. Z szacunków Money.pl wynika, że przy obecnym tempie zmian w 2030 roku 500 plus będzie warte mniej niż 400 zł w momencie wprowadzania programu, a za 18 lat już tylko 326 zł.

Jak już pisaliśmy, stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kwestii ewentualnej waloryzacji programu jest sprzeczne. Szefowa MRPiPS Marlena Maląg wykluczyła taki scenariusz, ale już wiceszef resortu Stanisław Szwed, pytany przez “Super Express” o możliwość wprowadzenia 600 plus, tak jednoznacznych deklaracji nie składa.

- Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział wiceszef MRPiPS.

Przypomnijmy, że 500 plus w obecnej formie przestanie obowiązywać w maju 2021 r., kiedy to zakończy się aktualny okres rozliczeniowy świadczenia i trzeba będzie składać nowe wnioski.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News