500 plus nie dla wszystkich?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 6 Czerwca 2020

Główny ekonomista ZUS: 500 plus powinno trafiać tylko do biednych dzieci. Mówił też o waloryzacji świadczenia

500 plus wyłącznie dla osób najbardziej potrzebujących? Na potrzebę modyfikacji zasad przyznawania popularnego świadczenia zwrócił uwagę główny ekonomista ZUS prof. Paweł Wojciechowski. W rozmowie z money.pl odniósł się także do propozycji waloryzacji 500 plus.

500 plus nie dla wszystkich?

500 plus to flagowy element polityki społecznej PiS wprowadzony w 2016 r. Do prawdziwego przełomu doszło jednak w 2019 r., kiedy to zniesiono kryterium dochodowe – o świadczenie może wnioskować rodzic każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia.

Dokładnie rok po zmianach prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS oraz były minister finansów i wiceminister spraw zagranicznych, odniósł się do dalszych planów modyfikacji 500 plus. „Uważam, że zamiast podnosić 500 plus, lepiej je adresować do tych, którzy faktycznie go potrzebują, czyli rodzin o niższych dochodach. To świadczenie nie wszystkim się należy, powinny je otrzymywać dzieci mniej zamożnych rodziców” – wyznał ekspert.

W 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościW 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

Potrzeba kilka lat, aby ocenić efekty 500 plus

Profesor stoi na stanowisku, że jeżeli wartość świadczenia miałaby w ogóle wzrastać, to kwotowo, a nie procentowo. Jego zdaniem należy jednak odczekać kilka lat, aby móc ocenić realne efekty 500 plus dla ograniczenia ubóstwa czy zmniejszania nierówności wśród polskiego społeczeństwa.

„Zawsze byłem zwolennikiem dobrego adresowania programów społecznych, bo wtedy poziom świadczeń dla potrzebujących może być wyższy” – podsumował główny ekonomista ZUS.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Zadziwiający wyciek z najbliższego otoczenia Kaczyńskiego. Na Nowogrodzkiej robi się gorąco

Lepiej przygotuj się na spore kłopoty z dostępem do pieniędzy. Aż 6 największych banków ostrzega klientówLepiej przygotuj się na spore kłopoty z dostępem do pieniędzy. Aż 6 największych banków ostrzega klientówCzytaj dalej

Skąd pomysły dalszych modyfikacji w 500 plus?

W rozmowie z money.pl profesor przyznał, że pojawiły się pomysły rewaloryzacji świadczenia 500 plus na identycznych zasadach jak emerytury. Wszystko przez pandemię i szybującą inflację – zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 7,2 proc. względem 2018 r.

Pomysłodawcy zmian w 500 plus podnoszą tę kwestię i twierdzą, że wzrost cen dotyczy produktów, które trafią do koszyków rodzin uboższych zdecydowanie najczęściej - wobec inflacji za 500 plus rodziny mogą zakupić znacznie mniej niż dotychczas.

Głos w sprawie waloryzacji świadczenia zabrał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który oznajmił, że budżet na ten rok jest już rozpisany i przewiduje 40 mld zł na 500 plus, bez waloryzacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. W nocy zrobili tak samo jak w USA. Pomnik wielkiego Polaka zdewastowany
  2. Jak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnego
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności
1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądze1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News