500 plus i zmiana kulturowa to dalej priorytety rządu. Ale na nowe świadczenia w postaci pieniędzy nie ma co liczyć
Wikipedia/ fot. Stiopa
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Grudnia 2019

Rząd nie da już ludziom pieniędzy do ręki. Zamiast nowego 500 plus "pojawią się inne usługi wspierające rodziny"

500 plus w istotny sposób stymulował i nadal stymuluje rozwój gospodarki, ale sytuacja globalna stawia nam nowe wyzwania - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla Business Insider. I dodała, że tej kadencji rządu zamiast nowego świadczenia w postaci pieniędzy “pojawią się inne usługi wspierające rodziny”.

500 plus to nie wszystko

500 plus to flagowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości.I choć program cieszy się ogromną popularnością i dał zwycięstwo partii w wyborach w 2015 roku (i w zasadzie w tych też), to w tej kadencji rząd zamierza postawić na nieco inne rozwiązania.

W wywiadzie dla Business Insider minister rozwoju Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że choć program 500 plus dalej przyczynia się do rozwoju gospodarki, to sytuacja na świecie stawia nowe wyzwania. Jednocześnie podkreśla, że poprawa sytuacji demograficznej w kraju nadal jest jednym z największych zadań polityki społecznej. “Obok bezpośrednich transferów, takich jak 500 plus, konieczna jest też zmiana kulturowa. Swoista moda na rodzinę. Zauważmy, że na przykład w USA, czy we Francji posiadanie licznego potomstwa stało się modne. Jesteśmy w przededniu eksperymentowania z nowymi politykami pro-demograficznymi” - stwierdziła minister w rozmowie z Business Insider.

Nowe usługi dla rodzin

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w tej kadencji rząd nie będzie już dawał ludziom pieniędzy w tak bezpośredni sposób jak za sprawą 500 plus. “Chcemy silniej wspierać rodziny wielodzietne. W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus , ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny. Jako rząd będziemy dyskutować jak dalej ułatwiać im życie” - powiedziała.

Będą podwyżki cen prądu

Minister przyznała też, że należy spodziewać się podwyżek cen prądu, ale jej zdaniem nie będa one duże. “Osobiście nie spodziewam się drastycznego wzrostu. Na poziomie gospodarstw domowych może to być około 10%” - stwierdziła w wywiadzie dla Business Insider. I dodaje, że dokładne podwyżki cen będą znane około 17 grudnia, kiedy Urząd Regulacji Energetyki zdecyduje w sprawie wniosków taryfowych złożonych przez producentów energii.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News