500 plus dla niepełnosprawnych
Pixabay/skyradar
Autor Paulina Musianek - 4 Sierpnia 2019

Kolejna grupa dostanie 500 plus! Jeśli chcesz się załapać, lepiej się przygotuj

500 plus dla kolejnej grupy osób. Z szacunków ZUS wynika, że do nowego świadczenia uprawnionych będzie ok. 850 tysięcy osób. Kto otrzyma wsparcie?

500 plus dla niepełnosprawnych premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w maju tego roku, jednak dopiero w środę Senat przyjął poprawki do ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Decyzje o przyznaniu świadczenia mają pojawić się w listopadzie.

500 plus dla osób z niepełnosprawnością - ile wyniesie? Od kiedy i komu przysługuje?

Według przewidywań kwota dodatku 500 plus nie przekroczy 500 zł. Przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może być wyższa niż 1600 zł.

Prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS poinformowała, że przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające ZUS formalnie rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października. Już teraz można składać wnioski. Komu będzie przysługiwać nowe 500 plus?

Będą mogły wnioskować o nie osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (czyli całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji). Aby móc zostać beneficjentem tego świadczenia należy złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe.

Tasiemiec czyha w popularnych owocach. GIS ostrzegaTasiemiec czyha w popularnych owocach. GIS ostrzegaCzytaj dalej

Niezbędna weryfikacja. Czy będzie problem z otrzymaniem orzeczenia?

Przed przyznaniem świadczenia konieczna będzie weryfikacja, czy wnioskodawca ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Takie orzeczenie to warunek niezbędny do uzyskania świadczenia. Przygotowujemy już także naszych pracowników do obsługi nowego rodzaju świadczeń. Opracowujemy wytyczne dla naszych jednostek terenowych. Jednak zmiany w systemie informatycznym muszą bezwzględnie poczekać na ostateczne przegłosowanie, a najlepiej podpisanie i opublikowanie ustawy. Zakup usług informatycznych, zwłaszcza w sektorze publicznym, to długa i kosztowna procedura. Takie zamówienie musi być zgodne z nowym prawem. Na 1 października będziemy jednak w pełni przygotowani do wdrożenia nowych przepisów. Zakład będzie też weryfikował wysokość pobieranych już przez wnioskodawcę świadczeń finansowanych ze środków publicznych - mówi prezeska ZUS.

Z szacunków ZUS wynika, że do nowego świadczenia uprawnionych będzie ok. 850 tysięcy osób. Około 600 tys. z nich zostanie skierowanych na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali, czy są niezdolni do samodzielnej egzystencji.

Prawo.pl uważa, że taka weryfikacja i wyadwanie orzezceń może być poważnym problemem dla państwa. Jak czytamy na portalu, żeby sprawnie obsłużyć wnioskujących o "500 plus" potrzebne będzie zatrudnienie dodatkowych osób. To jednak nie będzie takie proste, ponieważ lekarze specjaliści wolą pracować za wyższe stawki - na wolnym rynku, niż dla urzędów.

Rząd szacuje, że łączny roczny koszt wprowadzenia świadczenia uzupełniającego to około 4,5 mld zł. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

W kościele na Warmii odkryto skarb, archeolodzy są zachwyceniW kościele na Warmii odkryto skarb, archeolodzy są zachwyceniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News