500 plus w obecnej formule będzie obowiązywał do 2021 r.
East News/Arkadiusz Ziółek
Autor Radosław Święcki - 4 Marca 2020

Koniec 500 plus w 2021? Program się nie sprawdził, dalszych planów nie ma

500 plus nie działa? Wskazuje na to spadek liczby urodzeń w 2019 r. Do tego galopująca inflacja powoduje, że realna wartość świadczenia znacząco spadła. Czy rządzący wykorzystają kończący się okres rozliczeniowy programu i zdecydują się np. na waloryzację? W tej sprawie brakuje porozumienia nawet w resorcie rodziny.

500 plus - sztandarowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości obowiązuje od 1 kwietnia 2016 roku. Jednym z celów programu było podniesienie dzietności w Polsce. Początkowo dane wyglądały obiecująco - w 2017 roku urodziło się aż 403 tys. dzieci, o 21 tys. więcej niż rok wcześniej. Ale już w kolejnych latach dane dotyczące dzietności wróciły do normy. Z danych GUS wynika, że w 2018 r. liczba urodzeń wyniosła 388 tys., natomiast w ubiegłym roku już tylko ok. 375 tys.

Ledwo zdrożał, a już szykuje się kolejna podwyżka. Ceny mogą mocno wzrosnąćLedwo zdrożał, a już szykuje się kolejna podwyżka. Ceny mogą mocno wzrosnąćCzytaj dalej

500 plus traci na wartości

Powyższe dane wskazują, że jeśli efekt 500 plus zadziałał, to tylko w pierwszym okresie obowiązywania programu. Na tym jednak nie koniec problemów związanych z programem. “Super Express” zwraca uwagę, że z uwagi na galopującą inflację wartość 500 plus zmalała nawet o 200 zł w stosunku do okresu wprowadzenia programu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Taboloid przypomina, że 500 plus w obecnej formie przestanie obowiązywać w maju 2021 r., kiedy to zakończy się aktualny okres rozliczeniowy świadczenia i trzeba będzie składać nowe wnioski.

Co zrobią wówczas rządzący? Trudno przesądzić. Na dziś resort rodziny, pracy i polityki społecznej wydaje sprzeczne komunikaty dotyczące ewentualnej waloryzacji świadczenia.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wykluczyła taki scenariusz, ale już wiceszef resortu Stanisław Szwed, pytany przez “Super Express” o możliwość wprowadzenia 600 plus, tak jednoznacznych deklaracji nie składa.

- Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział wiceszef MRPiPS.

Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pendolino z chorymi pasażerami zatrzymane w Warszawie
  2. Operacja na otwartym sercu, poważny stan. Niepokojące doniesienia o Tomaszu Stockingerze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pociąg w Warszawie pilnie zatrzymany. Nieoficjalnie: mogło chodzić o zakażenie chorobą, na miejscu służby
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News