Będzie wyrównanie za okres 500 plus?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 4 Lutego 2021

Wyrok TK może namieszać w 500 plus. Pierwszy już złożył wniosek o wyrównanie

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z konstytucją jednej z dotychczasowych przesłanek aborcyjnych wywołał spore zamieszanie na scenie politycznej, czy namiesza również w sprawie świadczenia 500 plus? Polityk Lewicy Marek Rutka powołując się na wyrok TK złożył już wniosek o wyrównanie świadczenia za okres ciąży. Czy poseł ma szanse na otrzymanie od państwa 4500 zł?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Poseł Lewicy złożył wniosek o wyrównanie świadczenia 500 plus za okres ciąży
  • Jak polityk motywuje swoją decyzję
  • Czy poseł ma szanse otrzymać 4500 zł

500 plus także za okres ciąży?

Przed tygodniem Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku z października zeszłego roku na temat niezgodności z konstytucją jednej z dotychczasowych przesłanek uprawniających do aborcji. Chodzi o możliwość przerywania ciąży ze względu na podejrzenie ciężkiej choroby lub upośledzenia płodu. 27 stycznia wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Zarówno październikowy wyrok jak i późniejsze uzasadnienie wywołało spore zamieszanie na scenie politycznej. Na nowo rozgorzał spór dotyczący aborcji i w ocenie wielu pogrzebano tzw. kompromis aborcyjny z początku lat 90’.

Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego wiązać się będzie również ze zmianami w programie 500 plus? Oczekuje tego poseł Lewicy Marek Rutka, który złożył we wtorek w ZUS wniosek o wyrównanie świadczenia 500 plus dla swojej córki za okres 9 miesięcy ciąży, domagając się wypłaty 4500 zł.

Polityk motywuje swoją decyzję wyrokiem TK, który stwierdza, że „życie zaczyna się od poczęcia”. Według posła, jeśli życie człowieka znajduje się pod ochroną od chwili poczęcia, to właśnie od tego momentu powinno być wypłacane świadczenie 500 plus.

- Jeśli Trybunał stwierdza, że od momentu poczęcia to jest już człowiek, a nie płód, to przysługują mu określone prawa. Także i świadczenia finansowe. Państwo musi być konsekwentne - mówi w rozmowie z Onetem poseł Lewicy, prywatnie od maja ubiegłego roku ojciec Ingi.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Rutka przyznaje, że nie spodziewał się tak wielkiego zainteresowania swoim czynem i jak się okazuje wiele osób chce podążyć jego krokiem.

- Od wczoraj mnóstwo ludzi dzwoni do mojego biura poselskiego w Gdyni, pisze maile, SMS-y i wiadomości z prośbą o wzór mojego pisma. Stwierdziłem więc, że nie będę go każdemu wysyłał osobno, tylko stworzę wzór, który każdy będzie mógł sobie skopiować i wypełnić – mówi w rozmowie z gazetą polityk.

Rutka zamieścił na Facebooku wzór wniosku o dopłatę do świadczenia 500 plus.

w

Poseł Lewicy podkreśla, że jeśli otrzyma wyrównanie świadczenia, to przeznaczy je na cel charytatywny, środki trafią do Kliniki Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest szansa na wyrównanie świadczenia?

Czy polityk ma szanse na wyrównanie świadczenia? Po pierwsze Rutka pomylił adresy, gdyż jak zauważa Radio Zet, to nie ZUS, a samorządy wypłacają środki przyznawane w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Ale nawet jeśli poseł złoży wniosek w urzędzie miasta czy gminy, to pieniędzy raczej nie dostanie. Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła wypłaty 500 plus, jak przypomina Radio Zet zakłada (konkretnie art. 5), że środki przysługują „w przypadku urodzenia dziecka”.

Rutka zdaje się mieć tego świadomość i w rozmowie z Onetem podkreśla, że jego celem było „zwrócenie uwagi, że wszystkie decyzje władzy pociągają określone skutki”.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News